Magas páratartalmú levegőből kicsapódik a víz nyomáscsökkenés hatására?
Igen. Ugyanis lehűl, és így kevesebb gáz állapotú vizet tud megtartani. Azaz gyorsan mikroszkópikus folyadék cseppecskék képződnek a vízgőzböl.
Viszont, ha megfelően nagy mértékű a nyomáscsökkenés, úgy a képződött "köd" (mikroszkópikus vízcseppecskék) is elpárolognak újra légneművé (gőzzé) válva.
Például így működnek az úgynevezett ködkamrák.
"A ködkamrák mûködésük alapján két csoportba
oszthatók. Az expanziós vagy Wilson-féle ködkamrá-
ban (1911, Nobel-díj 1927) a túltelítettséget hirtelen
térfogatcsökkenéssel hozzák létre."
Ebből az idézet:
dellfil
Az alábbi rész intakt a kérdés szempontjából. Hülye voltam, így bele került. Félreérthhető, ezért hibás válaszrész. Bocs mindenkitől.
"Viszont, ha megfelően nagy mértékű a nyomáscsökkenés, úgy a képződött "köd" (mikroszkópikus vízcseppecskék) is elpárolognak újra légneművé (gőzzé) válva."
dellfil
Bocsájts meg neke solarGyula, de ellent kell mondanom.
Nem. A nyomás növekedésekor nő a forrásponti hömérséklet. Csak egy példa: Az óceán mélyi "fekete füstölők" vízhőmérséklete a 450 °C fok környékén van, és NEM forr, azaz nem válik gőzzé a víz bennük. :) Mert pl. abban a négy-öt kilométeres mélységben négyszáz-ötszáz bar a nyomás. Hmm?
Jó, tudom, a wiki nem megbízható, de itt azért NEM mond nagy hülyeséget:?
dellfil
Egy telített gőzzel teli edényben a nyomás gyors lecsökkenése a gőz kicsapódását, azaz folyadékká - apró cseppecskékké - válását okozza. Ez tény. Miért is?
(Mert, a fenébe is, baromira elbizonytalanítottál. Jogosan, hiszen elég hülye vagyok a fizikához. Ámbár imádom ugatni. :D)
Tehát adott a hömérséklet, a nyomás, és a telítettsség, egy térfogatban.
Na most, ha a térfogatot megváltoztatom, gyorsabban, mint a környezettel való hőkiegyenlítődése a rendszernek megtörténhetne, akkor a térfogaqtegységekre eső energiája a közegnek lecsökken. Lehűl a közeg, és túltelítetté válik, ezért a göz folyadékká (itt köddé) válhat.
Nos, ha egy telített vízgőzzel teli légtérfogatot összenyomok, akkor nem fog a víz kicsapódni, sőt a telítettség csökken a megemelkedő hőmérséklet miatt. (Lásd a fenti gondolatmenetet.)
Ha mindez nem igaz amit leírtam, úgy kérlek korrigáljátok, hadd ne teljesen hülyén haljak meg. :)
Bizonyára kifelejtettem egy nagycsomó összefüggést, például a látens höje a víznek, (entalpia?) de majd elmagyarázza valaki értőbb a dolgot. És ha tényleg profi, akkor először kihegyez engem mielőtt végleg belever a betonba.
Ja, bocs solarGyula, előbb járt a szám, mint az eszem...
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!