Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy amikor egy...

Miért van az, hogy amikor egy méhecske a buszon belül repül nem csapódik a busz hátuljának, amikor az elindul?

Figyelt kérdés
Arra lettem figyelmes, hogy a méhecske a busz belsejében repült. Amikor elindult a busz akkor nem csapódott a busz hátuljának, nem is 'ment' hátrébb, hanem ugyanott nyugodtan repdesett magának. Ez mégis hogy lehetséges? Mi emberek hozzá érünk a buszhoz, tapadunk, súrlódunk tehát ésszerű hogy felvesszük a busz sebességét. De a méhecske hozzá sem ér, így hogy lehet hogy ha pl a busz megy egyenletesen 70-el akkor a földhöz viszonyítva a darázs is annyival megy ? Elég érdekes kérdés szerintem, a napokbank jutott az eszembe.
2010. jún. 25. 23:27
 1/9 anonim ***** válasza:
a buszban a levegő is megy a busz sebességével, és viszi magával szerencsétlen méhecskét is. kivéve, ha az ablaknál van, ahol húz be a huzat, de ott meg aktívan mászkál és keresi a kiutat.
2010. jún. 25. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
én is valami ilyesmire gondoltam egyébként, az én tippem amellett szólt, hogy szélcsendes helyen volt, így a huzat nem vitte hátra
2010. jún. 25. 23:38
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

A méhecskét úgy kell elképzelni, hogy a szárnyával a levegőn "támaszkodik", a levegő pedig egy nagyon híg "állvány". Közvetve tehát a méh is a buszon áll. Mikor a busz elindul, a méhecske nagyon is hátrébb megy, persze nem annyit, hogy nekicsapódjon a falnak (sőt, valószínűleg szabad szemmel alig látható mértékben), de aztán a méhecske korrigálja magát, ahogy te is korrigálod magad, egy kicsit jobban kapaszkodva. Egyébként gyorsításkor a levegő is egy kicsit összetömörödik a busz hátuljában, de aztán egyenletes lesz. Ez a tömörödés érzékszerveinkkel észlelhetetlen.


Menet közben a busz viszi magával a levegőt, mert ha nem így lenne, akkor a levegő a busz hátuljában összegyűlne, az elöl levő utasok meg vákuumba kerülnének. Viszont a levegő ugyanúgy "utazik", mint ahogy te, és mikor a busz egyenletesen halad, akkor a levegő is egyenletesen halad, és a levegőre "rögzítve" a méh is egyenletesen halad.

2010. jún. 25. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
köszi a választ! :)
2010. jún. 25. 23:45
 5/9 anonim ***** válasza:
Annál is inkább igaz amit elöttem írtak mert a méh vagy darázs nem tud még 50km-el se repülni.
2010. jún. 25. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
úristen milyen kérdések éjszaka xDDD
2010. jún. 26. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A nagyobb darazsaknál viszont egy fékezésnél, vagy gázadásnál jobban számít a tehetetlenségük... így azok sokkal inkább meglibbennek. A méhecske még gyorsan tudja magát kontrollálni.
2010. jún. 26. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Ahogy fentebb mondták, a levegő tolja magával a méhecskét. Az a minimális eltolódás ami a levegő nem szilárdsága miatt hat rá, azt ő maga korrigálja, ha megnézed például ha a semmi közepén a méh elkezd körülötted zümmögni, akkor ha mész, jön veled. Mivel hozzád viszonyítja az álló helyzetet, ezért ha te elmozdulsz, azt hiszi, ő mozdult el, és korrigál.
2010. jún. 26. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

23:40, hát te nagyon aranyos vagy. nagyon jópofán magyaráztad el, nagyon érthetően.

nagyon tetszik

2010. júl. 7. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!