Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tejútrendszerben mikor lesz...

A tejútrendszerben mikor lesz szupernóva robbanás?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, hogy a galaxisokban kb 100 évente egy csillag robban fel. A Földről mit látnánk, vagy milyen hatással lenne az ránk?
2018. okt. 30. 10:49
 1/7 anonim ***** válasza:
17%
Lehet, hogy már volt 30 ezer éve, de a fénye még nem ért ide. Vagy lehet, hogy 70 ezer éve volt egy 20 ezer fényévnyire, de hiába ért ide 50 ezer éve az információ, nem volt ki értelmezze. Vagy ha pont most történik egy robbanás, arról is több tízezer év után értesülnénk csak. A Tejútrendszer átmérője megközelítőleg 100 ezer fényév. Ha ehhez hozzávesszük, hogy mennyi égi jelenség és mennyi vizsgálható égitest van, akkor gyakorlatilag nullára jön ki egy ilyen robbanás relevanciája és megfigyelhetősége. Illetve az emberi léptékkel elképesztő mennyiségű égitestek és távolságok miatt ez bármikor és bárhol bekövetkezhet a Tejútrendszeren belül. Összességében a fűzfán fütyülő rézangyalról való elmélkedéssel egyenértékű a kérdésfelvetés.
2018. okt. 30. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
74%

Vannak jelöltek, de nem lehet tudni, melyiknél mikor fog bekövetkezni a szupernóva.

Az olyan szupernóvák, amiknek jelentős hatása van a földi életre, még földtörténeti időskálán is nagyon ritkák. Szóval azon kívül, hogy egy időre fényes új csillag kerülne az éjszakai (vagy akár a nappali) égboltra, mást nemigen észlelnénk. A műszerek kimutatnák a gamma sugárzás okozta változásokat, de ennek is elhanyagolható hatása lenne az életünkre (pl. nem lenne növekedés a rákos megbetegedések számában, vagy hasonló).

2018. okt. 30. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
54%

Valószínűleg sokkal gyakoribb, a wiki 50 évet ír, de olvastam már 20 évenként kialakuló szupernóvákról is, a miénkhez hasonló galaxisokban.

Sajnos a leghevesebb fázis elég rövid ideig tart, de talán az amatőr csillagászat terjedésével felfedezünk éppen létrejövő szupernóvát is, jelenleg csak a nyomait tanulmányozzuk.

A nagy távolság miatt a szupernóvák többsége csak műszerrel észlelhető, bár mostanában a fényességben bekövetkezett változásokat keresőprogramokkal próbálják beazonosítani és maradványokat találnak is de éppen most kialakulóról még nem hallottam.

A gyakoriságot más jelenségből állapítják meg:

[link]

2018. okt. 30. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
63%
A galaxist nyugodtan szűkítsd le a környező (szabadszemes) csillagokra, mert a galaxis messzi, pláne az átellenes részén történtekből nem sokat fogsz látni. Inkább az írott emberi történelem feljegyzéseiből lehet gyakoriságot mondani. Jól ismert csillagaink közül a Betelgeuse robbanása esedékes (pontosabban a jelenség fényének megérkezése), persze lehet, hogy nem a mi és nem is az unokáink életében. Azt mondják, a nappali égen is látható lesz mint valami fénylő folt úgy egy hónapig.
2018. okt. 30. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
58%

"a Betelgeuse robbanása esedékes"

Kérdező, ez azt jelenti, hogy holnap is kifényesedhet, vagy 5 000 év múlva. Ez annyira kis időszak egy csillag életében, hogy képtelenség előre jelezni.

2018. okt. 30. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
2 perc múlva...
2018. okt. 31. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ma este nyolckor.
2018. nov. 3. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!