A csillagok ütközése ugyanaz, mint a csillagok összeolvadása?
Valami különbséget feltételezek a kettő között. Az összeütközés az egy impakt esemény, ami elég hamar megtörténik. Na most az, hogy az ezután kialakult űrbeli maszlagból összeolvad-e a két csillag valamikori anyaga, az már más kérdés.
Összeolvadni pedig több idő kell nekik szerintem. Például ha belegondolsz, eleve egymás közelébe kell kerüljön a kettő, és ez sem egyik pillanatról a másikra történik meg.
Összeolvadásnál először egymás közelébe kerülnek, befogják egymást, keringeni kezdenek egymás körül, kettősspirál pályán egyre közelebb jutnak egymáshoz, közben egyre gyorsabbak lesznek, aztán ilyen átcsapó csóvaként elkezdik szívni egymás anyagát, lesz köztük egy vastagodó anyaghíd, mint valami propeller, ami kezd összehúzódni, és végül összeolvadnak egyetlen gyorsan forgó ellipszoidszerű masszává. Mindez akár évmilliókig is tarthat.
Ez is egy ütközés végső soron, de az igazi ütközés gondolom, az lenne, ha két csillag nagy sebességgel telibe trafálná egymást. Ez gondolom iszonyat ritka lehet (legalábbis ilyet még nem sikerült megélni az emberi megfigyelések rövidke történetében), míg az előző minden bizonnyal gyakoribb jelenség. Nyilván per pillanat is folyamatban van sok ilyen, csak ez nem olyan, hogy meg tudod mondani percre, hogy pont most ütköznek, mert ez egy elvontabb folyamat. Csillagok esetében ugyanis "híg" anyagról van szó, nem két kőgolyó ütközik.
Gondolom összeolvadásról csak olyan esetben beszélhetünk, amikor a találkozás eredménye egy, a két csillag összanyagának jelentős részét tartalmazó égitest (nem feltétlenül csillag, akár fekete lyuk is) lesz az eredmény.
Egy ütközésnek viszont nem feltétlenül ez az egyetlen kimenetele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!