Az ozmolaritás és a normalitás ugyanaz?
Nem ugyanaz. A normalitas az egy regi es meglehetosen elavult mertekegyseg. A normalitasban es az ozmolaritasban vannak hasonlosagok. Mindkettonel az a felismeres, hogy egy adott anyagbol 1 mol nem feltetlenul ugyanugy jarul hozza az oldat tulajdonsagaihoz. Peldaul a sosav csak 1 hidrogen iont ad le, a kensav pedig kettot, igy a kensavbol egy molnyi ketszer savasabb lesz. A normalitas ezt a fogalmat irja le, vagyis nem azt nezzuk, hogy hany molos az oldat, hanem hogy mennyire "savas" (de nem pH-ban). Ennek az ertelme egyebkent az lenne, hogy ha normalban adunk meg egy savas oldatot, akkor tui biztos, hogy ugyanannyi normal lugos oldat kell a semlegesitesehez. Vagyis 1 ml 1N sosavhoz ugyanugy 1 ml 1N NaOH kell, mint 1 ml 1N kensavhoz, pedig molarisan elter a ket sav. Altalanossagban a normalitas a molaritas osztva valami faktorral (N = M/f), de a faktor az a felhasznalastol fugg, a kensavnal (a savassag miatt) a faktor = 0.5 (azaz 1M kensav = 1/(0.5) = 2N), de tulajdonkeppen a sav-bazis reakciokat leszamitva (ahol a faktort jol definialja a H+/OH-) nem is hasznaljak sehol, mert a faktor nem egyertelmu.
Az ozmolaritas abban hasonlit a normalitashoz, hogy egy oldat ozmolaritasat voltakeppen nem a benne levo oldat molaritasa, hanem a benne levo reszecskek ossz-molaritasa hatarozza meg. Azaz ha egy so mondjuk 5 ionra esik szet, az 5 reszecsket jelent, azaz 5-szor annyi, mintha nem esne szet ionokra. Szoval az ozmolaritas alapvetoen n-szer molaritas, ahol n a reszecskek szama. De, mivel az oldat sohasem tokeletes, ezert ezt meg kell szorozni egy, az anyagra jellemgo faktorral is (gamma, ez mindig 1-nel kisebb)), ami miatt valojaban sosem lesz annyi az ozmolarotas, mint az a fenti kepletbol adodna (gamma*n*molaritas).
E nelkul a gamma nelkul az ozmolaritas vegso soron egy specialis normalitas lenne, ahol a faktor a disszocialo reszecskek szamabol adodik. (Ugye azon nem akadunk fent, hogy a normalitasban osztunk a faktorral, az ozmolaritasban meg szorzunk a rsezcskek szamaval, hiszen az osztas az ugyanaz mint a reciprokkal szorzas, azaz olyan, mintha f = 1/n lenne.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!