Biológia. Miért fogadjuk el automatikusan azt a fogalmat, hogy "ösztönös viselkedés"?
Nemrégiben egy kérdés kapcsán kiderült, hogy a hernyóból a pillangó felé vezető úton a hernyó átörökít bizonyos tudást a pillangóba. Ez ugye azért furcsa, mert a hernyó bebábozódása után a hernyó szövetei elkocsonyásodnak és újra rendeződnek a sejtek. Mi történhet ilyenkor ?
Na, de mi van a többi állatfajjal ?
Vannak dolgok, amit ösztönösnek mondunk a viselkedésükben.
De mi van akkor, ha ez voltaképp nem is ösztön, hanem a szülők tudásanyaga öröklődik át, úgy, mint a hernyóknál.
Az embereknél is van egy fura fogalom a "deja-vu" , ami ugye azt jelenti, hogy van egy olyan érzésed, hogy az éppen történő élethelyzeted már megtörtént valamikor a fiatalabb korodban.
Meglátsz egy helyszínt, ahol előtte még sosem jártál és abszolút ismerős a hely, durvább esetekben pontosan ki is ismered magad az "idegen" helyszínen.
A petesejt és a hímivar sejt átörökíthet ilyen képeket a szülőkből ?
Tudom, hogy ez eléggé meredek, de a pillangó valami hasonlót csinál, bár nem ugyanezt.
"És azért maradt fenn, mert hasznos."
Azért maradt fel, mert nem jelent túl nagy hátrányt a szaporodásban és az utódok túlélésben és szaporodásában, nem kell valaminek hasznos lennie ahhoz, hogy a természetes szelekció ne szabaduljon meg tőle. (Pl.: fennmaradt negatív mutáció: az emberek nem képesek c-vitamint szintetizálni, más állatok igen)
"egyszer csak megváltozik a DNS-ének a bázissorrendje"
MINDEN embernek megváltozik a bázissorrendje a szüleihez képest, a keveredésen kívül IS.
Átlagosan 18 változás van emberenként.
Itt az történt, hogy az egyik egy kicsit jobban félt a sötétben, a másik egy kicsit kevésbé.
Amelyik egyáltalán nem félt, azt megették.
Amelyik nagyon félt, az nem tudott aludni, állandóan olyan álmos és fáradt volt, hogy nem tudott már semmit se rendesen csinálni, ezért ették meg.
Amelyik egészséges módon félt, de az életét ez még nem zavarta, az sikeres volt nappal a lányoknál, és neki nőttek fel egészségesen a gyerekei.
Ilyen egyszerűen megy ez.
Akkor legyen mondjuk a zajoktól való félelem. (Mert a zuhanástól valót el nem tudom képzelni hogy lehet átörökíteni, kivéve persze ha túléli és felépül mielőtt levadászná valami.)
A zajoktól való félelemért felelős gén most kimutatható lenne bennem?
Ha egygénes, akkor igen.
Ha sokgénes, akkor is, csak nehezen.
"(Mert a zuhanástól valót el nem tudom képzelni hogy lehet átörökíteni, kivéve persze ha túléli és felépül mielőtt levadászná valami.)"
Aki leesik abban valószínű nincs meg, azért tudja valaki továbbörökíteni, mert megvan benne és emiatt van egy egészséges tériszonya. (Magyarul megáll a szakadék szélén.)
A gének azt csinálják, hogy amikor kifejlődsz magzat korodban (ebben az esetben, de amúgy vannak oylan gének amik később hatnak, pl. serdülő korban, stb.), úgy alakul ki az agyad, hogy már eleve benne van az az idegpálya ami ezért a félelemért felelős, míg a tanult, nem ösztönös félelmeknél és egyéb képességeknél ez az idegpálya (vagy pályák kapcsolata) később alakul ki valami külső hatásra.
"MINDEN embernek megváltozik a bázissorrendje a szüleihez képest, a keveredésen kívül IS.
Átlagosan 18 változás van emberenként."
És ami a zajoktól való félelemért felelős az is bármikor megváltozhat?
Szóval az előnyös génnel rendelkezők túlélnek és továbbörökít magukat, de "tudja" azt a DNS hogy melyik bázissorendet érdemes megtartani és mi az ami változhat?
Akkor a félelem nem azért alakult ki mert megtapasztalták hogy a hangos zaj veszélyt jelent, hanem akiknél véletlenül kialakultak az ezekért felelős gének azok maradtak életben? Vagyis soha nem tapasztalat/tanulás útján jöttek létre a tulajdonságaink és alakultak ki az ösztöneink?
"de "tudja" azt a DNS hogy melyik bázissorendet érdemes megtartani és mi az ami változhat?"
Nem tudja, véletlenszerűen változnak.
"Akkor a félelem nem azért alakult ki mert megtapasztalták"
NEM!!!
Mondtam, hogy véletlenül alakul ki, és AZTÁN a szelekció dönti el, hogy az adott környezetben ez hasznos, káros, vagy közömbös.
Méghozzá nem külön-külön, hanem együtt az egész, az összes tulajdonságod. Ezért lehetséges olyan, hogy valakinek öröklődnek kisebb rossz tulajdonságai is: mert a mellettük levő jók bőven ellensúlyozzák.
Így terjed pl. a sarlósejtes vérszegénység, mert megvéd a halálos malária ellen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!