Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Napi időjárást elmúlt 100 év...

Napi időjárást elmúlt 100 év átlaga alapján megjósolni próbáló program vagy alkalmazás, van ilyen?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy a klímaváltozás közepette ezeknek a becslése még bizonytalanabb, de érdekelne olyan program, alkalmazás, mely sok adatos becslés alapján megpróbálja kideríteni, milyen idő lehet adott napon-héten adott területen.

Internet-es honlap is jó lenne, vagy bármi.



2018. okt. 9. 20:32
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez teljességgel lehetetlen. Az időjárás kaotikus folyamat. A jelenlegi mérések mellett sem lehet fogalmunk sem arról (NAGYON tág keretek között. pl. szinte tuti -5 és 30 celsius-fok közötti lesz a hőmérséklet egy hét múlva hazánkban. az esőre már semmit nem lehet mondani, bár biztos nem lesz több aznap, mint az elmúlt évszázad legcsapadékosabb napja szorozva másféllel), hogy milyen idő lesz egy hét múlva s bizonyosan 2 nap múlva sem tudhatjuk, mi lesz.

Az, hogy mi volt az átlag, az nem segít semmit. Attól vígan eltérhet erre is, arra is, elég sokat.

2018. okt. 9. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

'90es években láttam valakinél ilyen papírt, egy évre legyártva a becslés, ilyen átlagolás alapján.

A legtöbb dolog (esős frontok) bejöttek.

A napi hideg-melegrekordot is rögtön tudják... "legutóbb 90 éve ezen a napon volt ilyen meleg-hideg" stb...

2018. okt. 9. 21:18
 3/6 anonim válasza:
Nincs ilyen, mert ez egy marhaság.
2018. okt. 9. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Napi időjárást nem lehet az elmúlt évek statisztikája alapján "megjósolni".

Egy bizonyos időszakra lehet a távoli jövő (hónapok múlva) időjárását nagyjából előre jelezni (pl. az elmúlt évszázadok alapján tudjuk, hogy januárban valószínűleg 0 és -10 fok között lesz a napi középhőmérséklet). Ezeket a statisztikákat kiigazítják az elmúlt évek trendjével (pl. az elmúlt években magasabb volt az átlaghőmérséklet, kevesebb volt a csapadék, mint azelőtt, így valószínűleg így lesz januárban is).

De napra pontosan nem lehet csak a múlt átlaga alapján pontos időjárást előrejelezni.

2018. okt. 9. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Oktober kozepe-vege fele lehules varhato, majd nemi stagnalas valtozekony idojarassal, es november kozepe - dec kozepe kozott ujabb lehulessel. Januar kozepetol nagy hidegek, feb kozepeig, onnan lassu emelkedes, majd marciustol gyorsabb. Aprilis kornyeken nagyon valtozekony majd majustol folyamatos hoemelkedes kisebb visszaeaesekkel. Aug kozepetol lassan csokkeno homerseklet, szept-ben varhato elso erosebb lehules, szelek esok. Aztan kezdodik elolrol.

Ennel pontosabbat semmilyen program nem tud josolni, legyen hozzaferese barmilyen regrol akarmilyen reszletes adathalmazhoz is.

2018. okt. 9. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Valóban csak annyit lehet tudni, hogy télen többnyire hideg van, nyáron meg meleg, de az értékek nagyon szórnak.

Októberben a hideg rekord 1997 ben volt -6,5 C fok, a meleg meg 2009 ben 28 C, azért ez elég nagy szórás és többnyire az összes hónapra érvényes a nagy különbség.

A leghidegebb január 1987 -22,2C és 17,7 C 2002 ben

A legmelegebb július 1996 8,3 C és 2007 ben 40,7 C fok szórással

Ezeken a tartományokon belül minden lehetséges, sőt, elvileg még ezen kívül is, legfeljebb megdől valamelyik rekordérték, néha előfordul.

Az éghajlat globális, az óceánok fölött kialakuló nagy örvénylések, hurrikánok befolyásolják az egész Föld időjárását, hol Afrikából áramlik a meleg levegő, hol a sarkvidékről a hideg hazánk fölé, drasztikus változásokat hozva, előre nem sejthető módon.

A modern műholdas elemzések egy hétre elég pontos előrejelzést adnak, lehet látni a nagy légmozgásokat és a meteorológia van már annyira fejlett, hogy ezen túl is többnyire előre megmondja a folyamatokat egy időre, de persze néha nem lehet megjósolni a változást, amikor nincs markáns jellegű tendencia, lehet mindenféle irányban a változás, de ez viszonylag ritka eset.

Az olyan programok, mint amiket írsz, nem valóságos alapokon nyugszanak, kamu az egész, mert mindig az aktuális folyamatokat kell vizsgálni, ilyenek vannak a meteorológusoknak, még hazánk speciális körülményeit is figyelembe véve, ugyanis a Kárpát medence elég jól védett hely lokálisan, de a magas légköri változások minket is elérnek.

Mindig csak az aktuális helyzet adhat támpontot.

2018. okt. 9. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!