A jód oldásánál miért különbözőek az oldatok színei?
Figyelt kérdés
Például a benzinben való oldásnál lila, ha etanolban oldjuk, akkor barnás, ha pedig kloroformban, akkor vöröses. Miért különbözőek a színek? Mitől függ, hogy milyen színű lesz?2018. szept. 28. 20:11
1/3 anonim válasza:
A benzin apoláris, ahogy a jód is, ezért ezt tekinthetjük az "alapnak", hiszen itt semmi különleges nincs. Az etanol esetén dipólus-indukált dipólus kölcsönhatás jön létre. Az etanolban található oxigén (hidroxilcsoport) miatt a molekula erősen poláris. Amikor a jódmolekula az etanol közlébe kerül, akkor az oxigén torzítja a jód elektronburkát, aminek így megváltoznak az energiaviszonyai. Ez pedig azt eredményezi, hogy másképpen nyelik el és bocsátanak ki fotonokat (mármint az elektronok), így a szín is megváltozik. Ez természetesen egy nagyon gyenge másodrendű kötés (gyakran -bár helytelenül- meg sem említik). A kloroform is poláris, ahogyan a víz stb is. Minden molekulának más a polarizáltsága, ezért másképpen torzítják a jódot, így a szín is megváltozik.
2/3 anonim válasza:
Az lemaradt, hogy ehhez az egészhez az is fontos, hogy a jódnak viszonylag nagy a rendszáma, sok elektronja van. A külső elektronok már elég távol kerülnek a magtól, így az csak kissé hat rájuk. Ezáltal a külső hatások is könnyebben tudják befolyásolni -torzítani- az elektronburkot.
3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2018. okt. 1. 09:53
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!