Melyik az a bolygó amely a legtöbb okból kifolyólag élhetetlen lenne?
Annyira nem embernek való, hogy például a Merkuron nappal megsülnél (inkább elégnél), éjjel megfagynál bundában is.
A Jupiteren s gravitáció embertelen lenne, továbbá nincs földi értelemben vett felszíne. Egyébként ember számára alkalmas légkör sehol sincs.És még az a jobbik eset, ha semmilyen nincs.
Így ezt nem tudjuk meghatározni, tekintve hogy naprendszerünk bolygóin különböző feltételek nem teljesülnek, azok az exobolygók, amik pedig látszatra alkalmasak lennének, túl messze vannak ahhoz, hogy alkalmasak legyenek...
Amúgy eszembe jutott egy aranyos videó.
Lazán kapcsolódik ide, megmutatja, mi történne veled, ha a naprendszer különböző bolygóin repülni próbálnál.
Aztán hogy a fagyhalált, az eleven elégést, vagy a fulladást tartod rosszabb halálnak... az már rajtad múlik. :)
Számomra a kérdésből nem tisztult le, exobolygókról, vagy naprendszerünk bolygóiról van-e szó.
Naprendszer:
Légkör szempontjából majdnem minden bolygó ki van ütve.
Oxigén sehol, nyomás sem stimmel.
Ha jól tudom, a Titánon a légnyomás még elmegy, de ott meg botrányosan hideg van. Ott egy űrhajós el tud kolbászolni nagyon jól hőszigetelt, de nem nyomásálló öltözékben is, persze oxigént vinne kell.
A Mars légnyomása lóxar, majdnem vákuum szintű nyomáskülönbségre kell védőruha, plusz fűtés is, mert plusz 1-2 fok és mínusz 100 között minden van.
Vénusz felszínén iszonyat nyomás ólmot olvasztó hőmérséklettel, ott kizárt mindenféle emberi jelenlét, de elvileg a felső légkörben valami léghajós lubickolás elvileg nem lehetetlen, emberi hőmérsékleten és nyomással, persze oxigén nuku (persze hiba esetén süllyedés a halálba, nem valami vidám opció).
Hasonló léghajós játék elvileg lehetséges a gázbolygókon is, de tekintve a Föld méretű és hangsebességű viharokat, ez sem túl vidám vidék.
Ha már említettem a Titánt, Elvileg lehetséges normális nyomás- és hőmérséklet-viszonyok közti bázist elhelyezni az Európa vagy az Enceladus jege alatt. Ott már az óriásbolygó brutális elektromágneses stb. sugárzásai is elég jól tompítva vannak.
Merkúr feljebb szóba került, mint kizárt hely, nos, éppenséggel ez csak a Nap felőli oldalra vonatkozik, ami 176 napos forgása miatt fut körbe. Nem tudom, hogy a távoli jövőben is akadálya lenne-e ez egy mélyre ásott bázisnak.
A legeszementebb ötletet egy sci-fiben olvastam, de a maga formájában eszementségében is zseniális. Ez egy olyan merkúri városról szól, ami az egyenlítő mentén fektetett síneken körbe jár és folyamatosan a terminátoron helyezkedik el, a síneken meg a nappali-éjjeli oldal közti hőtágulás mechanikai ereje hajtja.
Exobolygók:
Olyan keveset tudunk, olyan messze vannak, hogy kár is bármit tervezgetni. Természetesen itt is a túl meleg meg a Földnél nagyobb (a magasabb gravitáció és ezzel szökési sebesség elég nagy probléma a leszállásnál, de főleg az újra felszállásnál, folyamatosan 1G-nél magasan több tömegvonzás meg az embernek sem elviselhető) kizárt.
Amelyik meg hideg, légkör nélküli vagy használhatatlan légkörű, az ugyanúgy xar, mint itt a Naprendszerben, szóval azért kár is odamenni.
Konkrétan meg olyan zöld zónást, ami biztosan megfelelő hőmérsékletű, esélyesen légköre van, plusz a földnél nem is sokkal nagyobb, hát ilyet nem tudunk.
Majd a Webb távcső, ha végre fent lesz, talán mond biztatóbbat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!