Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tartalmaz-e a napsugár röntgen...

Tartalmaz-e a napsugár röntgen sugárzást?

Figyelt kérdés
Ami káros az emberre??
2018. szept. 10. 15:30
 1/8 anonim válasza:
59%
Tartalmazz,de nem annyira káros ránk nézve
2018. szept. 10. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
40%
Bőven, de a földfelszínig nem jut el. Különben nem élnénk.
2018. szept. 10. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Tartalmaz és el is éri a földfelszínt.

[link]

2018. szept. 10. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Értem, az X-ray, az UV kategóriájába tartozik.
2018. szept. 10. 17:15
 5/8 sadam87 ***** válasza:
100%

#2

Ahogy a 3. válaszoló linkjében látható, bár tartalmaz a napfény Röntgen-sugárzást, aligha mondanám, hogy bőven. ("Although the solar corona is a source of extreme ultraviolet and X-ray radiation, these rays make up only a very small amount of the power output of the Sun")


#3

Egy kis része biztos eléri (bár ez a linkben nem szerepel), de ez valószínűleg elenyésző, hiszen az általad adott link is írja, hogy a napsugárzás nagyon kis része Röntgen-sugárzás, cserébe a légkör erősen elnyeli a Röntgen- (és gamma) sugárzást. (Ezért kell a Röntgen teleszkópokat az űrbe pakolni.)

[link]


#4 (kérdező)

"Értem, az X-ray, az UV kategóriájába tartozik."

Nem az X-ray az X-ray (Röntgen) kategóriába tartozik. Hullámhossza az UV-C-nél is rövidebb (azaz energiája nagyobb). Az viszont igaz, hogy nincs éles határvonal az UV és a Röntgen sugárzás között.


Egyébként a teljes minket érő természetes ionizáló háttérsugárzás (ebben tehát a Röntgen mellett a gamma és a részecske sugárzás is benne van) kb. 10-20 %-a érkezik az űrből. Ennek viszont (tudtommal) csak kis része érkezik a Napból. (És még kisebb az aránya a teljes háttérsugárzáshoz képest.)

[link]

2018. szept. 10. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
61%

Igen, tartalmaz. A nap a teljes spektrumban bocsát ki sugárzást, ezek egy része elenyészik, egy részét elnyeli a levegő és a sztratoszféra, más részét eltéríti a föld mágneses tere. Összességében tehát igen eltérő mértékben, de mindenféle sugárzás ér. ÉS ahogy korábban jelezték, a napon kívül még sok más sugárzás is ér, ezt röviden és összefoglalóan háttérsugárzásnak nevezzük.

Ebben van az emberre káros is. Az evolúció során az ember (szervezete) ezt megtanulta elviselni. Azonban vannak (kevesen) különösen érzékeny emberek, nekik jobban kell vigyázniuk. Ezen felül mivel az időjárás és más tényezők erősen befolyásolják a légtér pillanatnyi összetételét, így időszakosan e sugárzás mennyisége változó, de a maximuma sem veszélyes az emberre.


Az ember egyébként időegység alatt adott mennyiségű sugárzást képes elviselni. Rövid ideig tartó mérsékelt többlettel a szervet elbánik (regenerálódik). Tehát nem a pillanatnyi (káros) sugárzásérték számít, hanem az, hogy tartósan hány egység jut egy adott időtartamra.

2018. szept. 10. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2018. szept. 11. 19:58
 8/8 anonim ***** válasza:

"más részét eltéríti a föld mágneses tere"

A töltéssel rendelkező részecskéket összekeverni az elektromágneses és röntgensugárzással... és éppen a tudományok kategóriában...

2018. szept. 14. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!