Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A röntgenvizsgálat, MR és UH...

A röntgenvizsgálat, MR és UH vizsgálat hogyan működik tudományosan?

Figyelt kérdés
A radiológiát szeretném kicsit jobban megérteni.Persze tudom, ismerem az izotópokat és az alapvető kémiai dolgokat,de sajnos igen hiányosak az ismereteim még. Például a röntgensugár milyen kémiai reakciókat vált ki,hogy le tudja pásztázni az emberi testet?

2017. dec. 3. 10:51
 1/9 anonim ***** válasza:
18%
Ha a radiológiát akarod megérteni, akkor miért van a kérdésben MR és UH? Ott nincs sugárterhelésnek kitéve az alany.
2017. dec. 3. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
51%

'Például a röntgensugár milyen kémiai reakciókat vált ki,hogy le tudja pásztázni az emberi testet?'


Semmilyeneket. A rtg athatol a szoveteken, es a kapott arnyekolt kepet lehet egy megfelelo, rtg-erzekeny filmre rogziteni. Konkretan atfenykepez rajtad, ha ugy jobban tetszik.


Az ultrahang 'forditva' mukodik, egyszeru visszhang-lokator, ami a szovetek, uregek altal visszavert hanghullamokat erzekeli es alakitja keppe.


MRI: [link]

2017. dec. 3. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
A felvetett vizsgálatok valóban kétfélék. De mindkettő azaon alapul, hogy elemi részecskéket bocsátunk ki, majd egy alkalmas eszközzel felfogjuk őket. Csak a röntgensugár (gamma részecske) áthatol a testen, eközben az eltérő szövetekben eltérő módon nyelődik el, és ezeket az eltéréseket egy ernyőn látni lehet. Az UH pedig alacsony frekvenciájú rezgés, amely az eltérő szövetekről eltérő módon verődik vissza, ezt az eltérést tudjuk felfogni egy ernyőn. Mindkettőnek az az elve, hogy az emberi test szövetei különböző módon lépnek kölcsönhatásba a kibocsátott energianyalábbal, és ezt ábrázolni lehet.
2017. dec. 3. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Röntgen:

A röntgen-foton sorsa a szövetben: elnyelődik, vagy áthatol. Ha áthatol, és a röntgenpapírhoz ér, ott a színét megváltoztatja.

(Az elnyelődésnél lehet Compton-szórás, fotoeffektus, meg ilyen dolgok. Ez most nem lényeges.)


Ezért különböző szövetek / anyagok különböző röntgenárnyékot adnak, hiszen vagy több vagy kevesebb röntgenfotont nyelnek el.


[link]


Nézd meg ezt a képet: Az orrmelléküreg alapvetően viszonylag fekete, mivel levegőt tartalmaz, ami nem nyel el túl sok fotont. De ez egy arcüreggyulladásos ember, így az orrmellékürege egy bizonyos szintig folyadékkal telt, ez a röntgenen szürkésebb, mivel a folyadék több fotont elnyel mint a levegő. Ahol vastag csontfalon hatol át a röntgen, az viszont jó fehér, mert a csont elnyeli a fotonokat.


Ennek továbbfejlesztett változata a CT (computed tomography) ahol több irányból érkezik a sugárzás / mérik a sugár elnyelődését, és egy számítógép ebből összerak egy 3D-s képet. A sima röntgen az csak 2D-s kép, és ott a különböző képletek egymásra vetülnek ugye.


----


Ultrahang:


Ez egy mechanikus hullám. Úgy működik az UH készülék, hogy ezeket a hullámokat kibocsátja, tart egy kis szünetet, és ami visszaverődik, azt térképezi le.

(Nem tudom mennyire van meg a piezoelektromos hatás. Tehát a piezoelektromos kristályok elektromos feszültség hatására megváltoztatják az alakjukat -> hullámot bocsát ki; Viszont fordítva is igaz, hogy amikor nyomás alá helyezed őket, akkor elektromos feszültséget generálnak -> ha a hullám visszaérkezik, elektromos jelet indukál)

És akkor annak függvényében hogy milyen szövet / anyag van és milyen mélyen, attól függ hogy mikor és mekkora hullám verődik vissza, és így kirajzolódik egy kép.


----


MR:


Bevallom ezt én sem értettem sosem hogy hogy működik. Amit tudok a működéséről, hogy az MR a mágneses rezonancia rövidítése. Valami olyasmiről van szó, hogy mágneses térbe helyezzük az embert, rádiófrekvenciájú surgázást kap, amit a különböző szövetekre jellemző különböző mágneses momentum (ne kérdezd hogy mit jelent!) szerint újra kibocsát, és hogy mit mennyit és hogyan bocsát ki, aszerint történik a letérképezés.

Az viszont biztos, hogy az MR jelenti a legjobb felbontású képalkotást, hogy mozgás közben (pl. ízületeket ha akarsz vizsgálni) is lehet használni, és igazából nem jelent terhelést a szervezetnek úgy mint a röntgen.

2017. dec. 3. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
31%

A röntgensugár az nem gamma!

Annál sokkal gyengébb, a gamma sugárzás pedig nagyon veszélyes!

2017. dec. 3. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

MRI: a mag mágneses rezonancia spektroszkópia (NMR) orvosi alkalmazása, a lényege, hogy a páciens testét, vagy testrészét nagy erejű (pontosabban indukciójú) mágneses térbe helyezik, ami legalább Tesla nagyságrendű, majdan a rádióhullámok frekvencia tartományába eső elektromágneses impulzusokkal föltérképezik.


Az eljárás maga teljesen veszélytelen (kivéve a szívritmus szabályozóknak - ezeknek tilos is), mert eme sugárzás nem ionizáló, csupán az atommagok mágneses momentumát - ha van - gerjeszti.


A föltérképezés alapját az adja, hogy az egyes atommagok kémiai környezetüktől függően más és más jelet (ami ugyancsak rádiófrekvenciájú) küldenek vissza: egészséges vagy daganatos szövet ezáltal más és más képet fog adni.


Az atommagok által visszaküldött jelet - ezt relaxácónak hívják - matematikai eljárás fordítja le az általunk értékelhetővé, a gyors Fourier transzformáció: FFT (Fast Fourier Tranformation).

2017. dec. 3. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 gromo ***** válasza:
100%

Elnézéseteket kérem, nem célom a válaszadókkal való kötekedés, ezzel szemben engedjétek meg, hogy - az egyébként túlnyomórészt korrekt - válaszaitokhoz egy - két pontosítást fűzzek. Nyilván egy hasonló nagy témát felölelő kérdést meg lehet sokkal részletesebben és szakszerűbben magyarázni, de szerintem felesleges, a kérdező valószínűleg inkább az alapelvekre kíváncsi.

#1 : Ma egy ( jól képzett ) radiológus munkájának kb 2/3 -át az MR és ultrahang diagnosztika adja. A kérdező érdeklődése teljesen jogos.

#2 : A röntgensugár miközben áthalad a vizsgált testen, részben elnyelődik, szóródik, vagy másodlagos sugárzást is válthat ki. Mindeközben egyes röntgenfotonok reakcióba is tudnak lépni ( és lépnek is ) a szervezet molekuláival, oly módon, hogy kémiai kötéseket szakítanak fel, kémiai reakciókat indukálhatnak, ennek következtében képződhetnek ( és képződnek is szép számmal ) ún szabad gyökök, melyek igen reakcióképesek. Ezek a test molekuláit károsítják, ami nagy sugárdózis esetén direkt szövetkárosodást hoz létre. Kis dózis esetén a hatás nem észrevehető, de van esélye, hogy a károsodás ha genetikai anyagot ért, akkor később felszínre kerülő mutáció genetikai elváltozásokat, ill. akár daganatképződést hozhat létre. ( ezt nevezik a sugárzás sztochasztikus hatásának)

#3 : Ahogy már előttem írták, a röntgensugár nem gamma részecskékből áll. A röntgenfoton a gerjesztett anyag atomjainak elektronfelhőjében keletkezik, szemben az atommagban keletkező gamma fotonokból álló gamma sugárzással. Jóval kisebb az energiája a gamma sugárzásnál.

Az alkalmazott UH ( persze, mindig van mihez képest...) nem alacsony, hanem magas frekvenciájú ( 2-14 Mhz) hanghullámot használ.


#4 és 6 : Az MRI ( Magnetic Resonance Imaging)működése nem egyszerű, azon oknál fogva, hogy kizárólag klasszikus fizikai fogalmakon nevelkedett átlagos tanuló nehezen érti meg.


Kedves Kérdező !

Az emberi test - mit nem mondok! - atomokból, molekulákból épül fel. Ezen atomok között is a leggyakoribb a legegyszerűbb atom, a hidrogén ( gondolj bele, egy átlagos felnőtt ember szervezete 70% ban vízből - H2O - áll).A hidrogénatom magja szintén a legegyszerűbb, egy darab proton. A továbbiakban ezt képzeld magad elé, mint pl. egy piros gumilabdát.

Ez a piros gömb nincs nyugalomban. Van egy (képzeletbeli) forgástengelye. Szúrd át a gumilabdát egy kötőtűvel, majd a labdát e körül forgasd meg. A kötőtű lesz a proton forgástengelye, azaz spinje ( így nevezik). A hegye mutat amerre akar. Ahány proton, annyifelé. Összevissza. Ha ez a kötőtű véletlenül mágneses, akkor ugye ennek van egy északi és egy déli pólusa. A valódi proton kötőtűje ( spinje) hasonló mágneses tulajdonságokat mutat.

Ha most veszünk egy pár óriási kör alakú mágnest és olyanformán helyezzük el őket, hogy 1. a belsejükbe egy ember beleférjen, 2. a mágnesek belsejében a mágneses erővonalak közel párhuzamosak legyenek, akkor a mágneses erővonalak a mágneses mezőbe behelyezett emberi testben lévő sok - sok proton (gumilabda) spinjét ( kötőtű) egy irányba kényszerítik.

Ha most kiválasztunk egy gumilabdát, és a kötőtűjét erővel kimozdítjuk a mágneses mező irányából, mi történik ? Addig amíg az ujjunk a kötőtűt kimozdítva tartja ( azaz energiát ad neki)a tű iránya nem a mágneses mező erővonalának irányába mutat. Ha elengedjük a tű hegyét, akkor a kötőtű visszabillen az erővonal irányába.Eközben az ujjunk által közölt energiát visszajuttatja a környezetébe.

Innen már egyszerű. Az ujjunkkal nem tudjuk az emberi test H atommag spinjét elmozdítani, mert nagyon apró, ezért igen nagy frekvenciájú rádióhullámot ( elektromágneses impulzus) hívunk segítségül ( 63 Mhz). Ezt a homogén mágneses térben fekvő emberi test bizonyos részére ráirányítjuk, rövid impulzust adunk. A proton(ok) spinje kimozdul, majd amikor az impulzus véget ér, a proton spinje visszatér a mágneses mező által meghatározott irányba, s a kapott energiát hasonló rádióhullám formájában visszasugározza. ( nagyon leegyszerűsítem itt a processzió és a relaxáció jelenségét....) Ezt detektorokkal felfogja a készülék. Ha több detektorunk van ( mondjuk egymásra merőlegesen, a sík két irányának megfelelően...vagy három a tér három irányának megfelelően)akkor a detektorok egy időben észlelt jeléből meghatározható az impulzust kibocsátó proton (ok) helyzete, a testben. Ezt egy képpontként jeleníti meg a feldolgozást végző számítógép a képernyőjén. A kibocsátott impulzus nagysága pedig felvilágosítást ad, hogy az adott képpontnak megfelelő testrészlet mennyi protont tartalmaz ( azaz hidrogénatomot, azaz jobbára vizet. Ha kevés vizet tartalmaz, világosabb, ha többet, sötétebb - pl. a csontok fehér színben tűnnek fel, a folyadékok sötétként). Számítógépen nevelkedett generációnak nem kell magyarázni tovább, hogy innen hogyan kell felépíteni egy teljes képét az emberi test egy szeletének, s ha egy szelet megvan, akkor már többet is lehet készíteni, s mivel a képalkotás teljesen digitális, sok szeletből digitálisan fel lehet építeni egy (akár 3D-s) modelljét az emberi test belsejének, amit aztán a radiológus mindenféle betegségre vadászva jól átböngész.

A mágneses tere a gépnek igen erős ( 1,5-3 Tesla), nem túlzás hogy minden fémet ki kell rakni a beteg zsebéből. Magához rántja.


Kis angoltudással ez a videó elég érthetően elmondja. : https://www.youtube.com/watch?v=U6mOfa0VJrc

Vagy ez : https://www.youtube.com/watch?v=MYo_9BFUKrc


#6 : Bizonyos típusú (régebbi) pacemakerekkel valóban nem lehet MR vizsgálatot végezni, de ma már egyre több az MR kompatibilis pacemaker.

2017. dec. 4. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

#7: klasszikus fizikai fogalmakon nevelkedett átlagos tanuló...ez jó, ez tetszett :)

(Amúgy szilárdfázisú NMR-ből írtam a diplomámat.)

2017. dec. 9. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Bárcsak én is ilyen okos lennék mint ti! Nem ironikus voltam.
2017. dec. 14. 13:44

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!