Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van gyorsabb a fénynél?

Van gyorsabb a fénynél?

Figyelt kérdés
A kvantumfizika hogy magyarázza? Ha van összefonódás, akkor elvileg van gyorsabb sebesség, mint a fénysebesség. Hogy van ez?

2018. szept. 5. 20:52
1 2 3
 11/22 Wadmalac ***** válasza:
91%

Fogalmazzunk óvatosabban.

Jelenleg nem ismerünk semmit, ami a fénysebességnél gyorsabb, de elméletileg létezhet ilyen. A rel. elmélet csak a fénysebesség ÁTLÉPÉSÉT tiltja, akár fel-, akár lefelé.

De ha vannak is fénysebességnél gyorsabb részecskék, ezeket elméletileg nem is észlelhetjük, mert ezek is a kauzalitást sértenék (időben visszafelé haladva az ok és okozat felcserélődhetne).

Ugyanígy a kauzalitás miatt elméletileg sosem sikerülhet az összefonódást nulla idejű (végtelen sebességű) információ-továbbításra felhasználni.


Mielőtt újra valaki elkezd azon pörögni, hogy Einstein illetve a rel. elmélete csak úgy kijelentett valamit, mint pap a vasárnapi misén és azt most el kell hinni, a rel. elmélet azon képleteiből következik a dolog lehetetlensége, amelyeket ezerszeresen ellenőrizve használunk és eddig minden gyakorlati ellenőrzési módon helyesnek bizonyultak.

Ha van is a kauzalitás "tilalmát" megkerülő kiskapu, azt ma még nem ismerjük.

2018. szept. 6. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
100%

A probléma a következő az összefonódott részecskékkel való kvantumkommunikációval:

Adott "A" és "B" részecske, mindketten szuperpozícióban vannak. A megmért állapotuk lehet 0, vagy 1. Ha az egyikük mérésre kerül, akkor a másikuk is felveszi ugyanazt az állapotot azonnal, távolságtól függetlenül, de ez 50-50%-ban 0, vagy 1 lesz. Ez így tök érdekes és kísérteties, de semmire se jó önmagában. Nem tudsz vele üzenni, hiába méred meg "A"-t és látod, hogy az 0, és ezáltal azonnal tudod, hogy "B" pont is 0, nem közöltél semmit. A "B" pontnál lévő kommunikációs partnered megmérheti a fotont, láthatja, hogy 0 lett, tehát "A" is 0, de ez nem információ. Ugyanúgy lehetett volna 1 is. Ezt tényleg meg lehet oldani egy pár kesztyűvel is, ahogy Einstein szemléltette - "A" és "B" ponton egy pár kesztyű bedobozolt felei vannak, bármelyikük kinyitja a dobozát, azonnal ismeri a másikét is.

Akkor lehetne információt csinálni belőle, ha "A" részecskét úgy mérik meg, hogy kényszerítik valamenyik állapotra, amit "B" pont is tükrözni fog. Az első részével nincsen probléma, meg lehet úgy mérni a részecskét, hogy valamelyik meghatározott állapotot vegye fel, viszont ebben a pillanatban az összefonódás minden eddigi kísérletnél megszakadt. Ha "A" részecskét kényszeríted a 0 állapotra, onnantól "B" részecske 50-50%-ban lesz 0 vagy 1, nem korrelál többé "A" állapotával. Ennek a feloldásáért, vagy megkerüléséért járna a Nobel-díj, de elméletileg lehetetlen és egyre inkább úgy tűnik, hogy gyakorlatban is.

2018. szept. 6. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:

..ja, csak azt hagytam le, hogy mi köze van mindennek a kérdéshez.

Mivel az összefonódás nem hordozhat információt, így nem sérti a relativitáselméletet, semmit sem közvetít fénysebességnél gyorsabban. Az önmagában, hogy azonnal determinálódik "B" pont állapota, semmilyen törvényt nem szeg, nem került semmi sem át "A"-pontból "B"-be, nemhogy fénysebességnél gyorsabban, de még csak lassabban sem.

2018. szept. 6. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
Ezzel kapcsolatban csak egy dolog érdekelne: amikor megérkezik a részecskéd, és megméred - HONNAN tudod, hogy összefonódott állapotban volt? Mert ugye erre mondják, hogy ha közben valaki megpiszkálta, arra te azonnal rájössz. Miből?
2018. szept. 6. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 dq ***** válasza:

#11: „a rel. elmélet azon képleteiből következik a dolog lehetetlensége”


Én nem tudok ilyenről. Legjobb tudomásom szerint abból következik hogy nem kommunikálhatsz gyorsabban a fénynél, mert ha megölnéd a nagyapád, akkor nem tudnád megölni a nagyapád.


(Ennek gyengítésére kitaláltam az 59%–Lorentz elméletet, amely szerint van egy kitüntetett rendszer kommunikáció szempontjából, és abban lehet tetszőlegesen gyorsan kommunikálni, de nem lehet minden rendszerben. Ez tudtommal semmilyen törvényt vagy megfigyelést nem sért. Legalábbis a specrel kinematikáját és dinamikáját biztosan nem.)

2018. szept. 6. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:

#14

Hát én erről így még nem hallottam, kik mondják ezt? A fotonnak nem lesz több, kevesebb, vagy más paramétere attól függően, hogy össze van-e fonódva, vagy nincs. A spin paraméterének az értéke az, amit befolyásol az összefonódás, de ez méréskor egy konkrét érték lesz, akár össze volt fonódva előtte, akár nem. Hogy a mérés előtt szuperpozícióban volt-e a spin, vagy determinált állapotban az összefonódás miatt, az nem megállapítható tudtommal; így ha csak a mérés eredményével rendelkezel, de azzal az információval nem, hogy előtte megpiszkálták-e vagy sem (akár magát, akár a párját), akkor nem tudhatod, hogy össze volt-e fonódva, vagy sem. Javítsatok ki, ha tévednék!

2018. szept. 6. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:

Az összes ilyen (összefonódáson alapuló) titkosítás mind azt mondja, hogy azonnal kiderül, ha megpiszkálják.

MIBŐL derül ki?

2018. szept. 6. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 Wadmalac ***** válasza:

"#11: „a rel. elmélet azon képleteiből következik a dolog lehetetlensége”

Én nem tudok ilyenről. "


Dehogynem.

Ha megnézed a rel. elmélet sebesség-tömeg, sebesség-idő összefüggéseit, a fénysebességet elérve "meghülyülnek". Alatta meg felette is működnek. Felette érdekes dolgokat adnak ki, de működnek.

2018. szept. 6. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
A buszra siető nénik.
2018. szept. 6. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
64%

A probléma valójában nem a fent említettekben van. Hanem abban, hogy aki nem ismeri kellő mélységben, az ezt úgy képzeli, mint a gépkocsit. Az megy 200-zal. A versenyautók akár 500-zal. Speciális körülmények között 1500-zal, aztán tovább specializálunk (bár ezt már egyre kevesebben tudják elképzelni valójában - azaz nem kötődik hozzá semmi a szavakon kívül), és a sebesség már százezres másodpercenként. A folytatást egyre kevesebben tudják bármihez kötni, maradnak az üres szavak. A fénysebességet (ha nemcsak a szót magát nézzük) pedig akik tényleg értik, a fenti kérdést ebben a formában nem vizsgálják. Hanem hatalmas matematikai apparátust felhasználva számolnak, a kapott eredménynek pedig vért izzadva próbálnak fizikai reprezentációt találni. ezt olvassa a földi halandó, és elgondol olyanokat, amik csak a fikcióban vannak. Ott meg bármi lehet.


Nincs esélyem, hogy elmagyarázzam.

2018. szept. 6. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!