Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy tanult tulajdonságot...

Egy tanult tulajdonságot átörökíthetünk-e a gyermekeinknek?

Figyelt kérdés
Azért kérdezem itt, mert sehol nem találtam konkrét választ erre vagyis arra, hogy egy tanult, az élet során szerzett tulajdonságot, meddig kell bírtokoljak ahhoz, hogy átadjam a gének által a gyermekeimnek. Példaként a testépítést nézve, ha természetesen edz valaki és magára szed 20 kg izmot az évek során, de amúgy eredetileg vékony alkatú volt, akkor azt átadja az utódainak, vagy csak a hajlamot, hogy ők is elkezdjenek edzeni a maguk során, de amúgy az eredeti fizikumot fogják örökölni amivel ő is született, vagyis felét az övének és felét a párjának.

#biológia #genetika #szaporodás #gén #öröklődés #tanult tulajdonság #fenótípus
2018. szept. 4. 22:21
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:

A testépítés, illetve a robusztus izomzat meg egyszerűen nem genetikailag kódolt.

Láttam például Stallone korai filmjét, kis nyápic gizda volt, de rágyúrt és megizmosodott.

Egyszerűen életmód kérdése születéstől kezdve, esetleg egy kissé a magzati fejlődés bekavarhat, de az sem biztos, satnya beteges kölykökből is lett már világbajnok, ötkilós bébiből meg, mint Rita Pavone, 150 cm 'csöppség'.

A genetika még olyan triviális öröklési hajlamot sem biztos, hogy továbbít, mint a testmagasság. Erre példák a dánok, akik Európa alacsony népei közé tartoztak, ha nem a legalacsonyabbak voltak, de nagy mértékben és általánosan divatba jött közöttük a tej és sajtfogyasztás, így mára a legmagasabbak lettek, legalább is ezzel magyarázzák ezt a tényszerű változást.

A szerzett információ örökítése Liszenko óta tabutéma, mert úgy marhaságnak bizonyult és tudtommal az ösztönök kialakulására is vannak magyarázatok, de itt lehet azért talán némi változás.

Mindenesetre bizonyosan vannak korlátai, hiszen például minden csecsemőnek meg kell tanulnia beszélni az anyanyelvén, szóval inkább az lehet kutatás, vagy vita témája, hogy általában a genetika és a környezeti hatások milyen arányban szabják meg az intelligenciát, a fizikai paramétereinket, illetve azok lehetőségeit.

Ahogy a kérdező írja, úgy biztosan nem működik az információ szerzése, illetve annak örökítése.

2018. szept. 5. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
78%
A viselkedés a szó szoros értelmében öröklődhet. Négy öröklődési rendszert különböztetünk meg (genetikai, epigenetikai, viselkedési, szimbolikus).
2018. szept. 5. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:

Amiről még nem volt szó: a planáriák.

Nézz utána, pl. szerzett félelmet lehet így örökíteni.

2018. szept. 5. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 EagleHUN ***** válasza:
13%

- Genetikailag nem, mert a genetikánk a fogantatás pillanatától kezdve fix és nem változik. Így ilyen módon "örökíteni" nem fogsz tudni!


- Szokásokat, érdeklődést, stílust, berögzüléseket stb rengeteget felszedünk életünk során nem csak a szüleinktől és egyéb felmenőinktől hanem a többi rokonunktól, barátainktól, tanárainktól, főnökeinktől, párunktól is...

Ezzel a MEMETIKA foglalkozik.

[link]

Rengeteg könyv is született már a témában.

2018. szept. 5. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:

5. (2018.09.04 23:25) sajnos nem találom most az eredeti cikket amire gondoltam, egy másikat találtam:

[link]


[link]

2018. szept. 5. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat és a mellékelt linkeket, utánanézek ezeknek és én is azt hiszem, hogy az ilyen tulajdonságok is öröklődnek több generáció után, mert pl. van egy darázs fajta is amiről olvastam már régebb Jean Henry Fabre könyvébe, ahol az utód nem láthatta, hogyan készíti a szülő a fészket, mégis amikor odafejlődik akkor ő is ugyanúgy tökéletes mértani pontossággal elkészítí a saját darázsfészkét.
2018. szept. 5. 19:58
 17/26 Wadmalac ***** válasza:
100%

"pl. van egy darázs fajta is amiről olvastam már régebb Jean Henry Fabre könyvébe, ahol az utód nem láthatta, hogyan készíti a szülő a fészket, mégis amikor odafejlődik akkor ő is ugyanúgy tökéletes mértani pontossággal elkészítí a saját darázsfészkét."


Na ez konkrétan NEM bizonyíték tanult dolgok öröklődésére. Ez azon genetikailag öröklődő tudás esete, ami nem kell, hogy tanulás útján jöjjön létre. Ezen képességeknek ugyanolyan evolúciós menete lehet, mint az egyéb, evolúció folyamán változó tulajdonságoknak.

Szóval nem úgy megy, hogy egy darázs rájön, mitől lesz jobb a fészek és eme szerzett tudását örökíti. Sokkal inkább úgy, hogy azon darazsak, amelyek mutálódott képességei jobb fészket eredményeznek, jobb eséllyel örökítik tovább nem tanulással, hanem random génváltozás révén szerzett képességeiket.


Genetikai szinten semmi bizonyítéka a lamarckizmusnak, de vannak arra utaló jelek, hogy nem DNS, de mitokondriális szinten lehet némi szerzett öröklődés.

Egyelőre még ez a terület is erősen vitatott.

2018. szept. 6. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:

#17, viszont amit linkeltem Nature Neuroscience cikk, ott bizony genetikai és anatómiai bizonyítéka is volt, hogy a szagérzékenység fear memory hatására "öröklődött"


Ráadásul 1 generáció alatt o.o

2018. szept. 6. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 Wadmalac ***** válasza:
100%
#10: Olvastam a cikket, sajnos a szakirányú angolom nem 100%-os, nekem úgy tűnt, hogy az információ valóban öröklődik, de NEM DNS változás formájában.
2018. szept. 6. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 A kérdező kommentje:
#17-es igazad van nem egy generáció alatt tanult képesség örökléséről van szó, ebben az esetben inkább a természetes kiválasztódás következtében marad fenn az az egyén amelyik sikeresebben készítí a fészkét hosszú generációk lepörgése következtében, viszont ez nem egy fizikai, kézzel fogható tulajdonság mint a bőrszín, vagy magasság, hanem elméleti képesség, ami egy adott fajra jellemző. Ebből kiindulva, ha valamit megtanulok akkor legalább a hajlam az utodaimban át kell menjen, az a hajlam, hogy ők is ezt a tulajdonságot elsajátítsák és ha erre szükség van, tovább fejlesszék.
2018. szept. 7. 20:08
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!