Diák munkák, pályázatok vagy más programok kémiával kapcsolatosan (főleg laborra gondolok) (RÉSZLETEK LENT)?
Végzős leszek és tovább tanulni a BME- re szeretnék a vegyészmérnöki szakra. Ezért jártam és járni is fogok a VBK által megrendezett szakmai napokra ahol emelt szintű kémia feladatok gyakorlása illetve laborban való kísérletezés a program. A kérdésem viszont az hogy ismertek még ehhez hasonló "programokat", pályázatokat ahol például kísérletezni lehet? Illetve arra gondoltam hogy jövő nyáron szeretnék laborban dolgozni. Lehetséges hogy vannak helyek ahol középiskolai végzettséggel is lehet laborban dolgozni ? Voltatok e már ilyen helyen? Mik a tapasztalatok?
Válaszokat előre is köszönöm :)
Vegyész ismerőseim még diplomával sem találnak munkát, nem hogy középiskolai bizonyítványal.
Amit találnak az is jócskán alulfizetett... vagy más téma, pl projectmenedzsment.
Ha kutatólaborban akarsz dolgozni, akkor meg PhD-t kell csinálnod. Az sem túl rózsás 5 év MSc után 140 nettóért dolgozhatsz.
Lehet kicsit félreértetted a vegyészmérnökséget.
Alapvetően kétfajta vegyészmérnök létezik:
- Angolszász típusú
- Német megközelítésű
A német megközelítés lényege, hogy a vegyész és a gépészmérnök egymással együttműködve dolgozik, meghagyva mindkettőnek a saját szakterületét (érstd: vegyész a laborba való, gépész az üzembe).
Angolszász megközelítés lényege az, hogy a vegyészmérnökök, műveleti szemszögből ismerik meg a kémiai folyamatokat, pl extrakció, szűrés, szárítás, rektifkálás, valamint áramlástan, hőtan, míg a vegyész ezekhez nem ért, így részben képes elvégezni a gépész feladatait is. Így az angolszász típusú vegyészmérnökök inkább a vegyész és a gépészmérnök keveréke, míg a német megközelítésű vegyészmérnök inkább vegyész.
Az első világháborúig a német megközelítés volt elterjedt, majd miután nem lettek elérhetőek a németek az angolszászra kellett hagyatkozni, akikről kiderült, hogy sokkal hatékonyabban képesek dolgozni, mint a németek. Nem is véletlen, hogy Magyarországon egyetlen vegyészmérnökképzés van csak akkreditálva az IChemE által, ami a Pannonon van, mivel az az egyetlen ami angolszász típusú vegyészmérnököket képez. Míg a BME-n, Debrecenben sőt Kolozsváron is a német megközelítés szerint oktatnak.
A leírásod alapján te laborban akarsz dolgozni, a helyedben inkább elmennék vegyésznek a BME-re, annak sokkal több értelme lenne mint BME-n vegyészmérnökséget tanulni, mivel az inkább vegyész mint vegyészmérnök.
Bárhol is csinálod, rosszul nem fogsz dönteni, mert ha nem is vegyészmérnököt de mérnököt szinte mindenhol keresnek, úgyhogy munkád biztosan lesz viszont, ha laborban akarsz dolgozni inkább vegyésznek mennék a helyedben, bár az kizárt mert én inkább nem dolgoznék laborban, de még akkor se szívesen mennék vegyésznek.
Hogy a kérdésedre is válaszoljak, igen van lehetőség középiskolában laborban dolgozni, ezt a programot tudom javasolni:
Ha bármilyen kérdésed van akkor kérdezz csak nyugodtan szívesen segítek, ha tudok.
Üdv,
Egy Pannonos, Vegyészmérnök
Utolsó, így milyen munkalehetőségeid vannak?
BME vegyészmérnök miért nem jó?
Azt nem mondanám, hogy nem jó, alapvetően a legtöbb mérnöki szakma önmagában jó. Ha Magyarországon akarsz munkát keresni, és azon belül is mindegy milyen szakterületen, akkor szinte mindegy hova mész vegyészmérnöknek tanulni, viszont mivel írtam, hogy egyedül a Pannonos vegyészmérnök szak van akkreditálva az IChemE által (Institution of Chemical Engineers), ezért a Pannonon végzettek könnyebben el tudnak helyezkedni külföldön. Ezen felül ha van konkrét elképzelésed, hogy a jövőben hol akarsz dolgozni, akkor aszerint is ki tudod tűzni a céljaidat. Például (én is csak szóbeszédek alapján tájékozódom, ahogy a szaktársaimtól és tanáraimtól hallom a híreket) a BME-n végzetteket előbb felveszik gyógyszergyárakba, pl Richter, Sanofi, Egis stb. bár hallottam Pannonosról is aki itt dolgozik, viszont Pannonos vegyészmérnökök, könnyebben elhelyezkednek a nehézvegyiparban pl. MOL, Nitrogénművek, BorsodChem stb. Debreceniek pedig Debrecen környékén tudnak könnyen elhelyezkedni.
Sokan csinálják azt, hogy a mesterszakot máshol végzik el mint ahol az alapszakot. Például hozzánk Debrecenből szoktak sokan jönni és sok tárgyat kell pótolniuk, és szokták mondani, hogy ég és föld a színvonal. Aki még a mesterszakot is elvégzi annak még jobbak az esélyei őket konkrétan vadásszák a cégek, akárhol is végzi el.
Én például nem vegyiparban helyezkedtem el és kicsit bánom is, de mint pályakezdő nem volt kedvem sokat válogatni, így az autóiparba kerültem, de így sincs sok okom panaszkodni.
Lehetőségeim pedig hmmm... egy ismerősöm a Hankooknál dolgozik, szerintem én is be tudnék oda kerülni, ha akarnék, a BorsodChem tárt karokkal várna de messze van, Nitrogénművekbe és a MOLhoz alapszakos diplomával talán lenne esélyem, egyik barátom az Emersonnál dolgozik és mondta, ha megunom az autóipart csak szóljak neki és beszervez, gyógyszergyárakon pedig nem is gondolkozom, mert nem érdekel, kisebb vegyipari üzemekbe is lehetne lehetőségem bekerülni. Ha körülnéznék még jobban akkor még ennél több lehetőséget is össze tudnék szedni.
Hahaha, BME Vegyész ismerőseim kb örülnek az irodai állásoknak is...
Nettó 120-150-nél több kezdő bért itthon nem fogsz keresni ezzel a diplomával.
Viszonylag nagy mintából vannak ismerőseim. Akik jól keresnek, azok elmentek rég sales-re, bio-vegyipari területre.
Sajnos én se mondhatom azt, hogy 400-at keresek és ennek az az egyetlen oka hogy még nincs meg a diplomám (megvan az abszolutórium, szakmai gyakorlat, stb). A munkahelyemmel abban állapodtunk meg, hogy amíg nincs meg a diplomám 350 bruttó, amint megvan 400-ra emelik. Úgyhogy sajnálom, hogy te vagy az ismerőseid nem tudják elmondani magukról, hogy ennyit keresnek, de nekem több ismerősöm is ennyit keres pályakezdőként, sőt alapszakos diplomával. Mivel mondtad, hogy senki nem kereshet 0 tapasztalattal ennyit úgy tűnik át kell keresztelnem magam Senki-re több ismerősömmel egyetemben.
https://www.youtube.com/watch?v=-2aommI1HZM
Még eszembe jutott így a végére, hogy van egy mérnökinfós ismerősöm, aki még csak két éve jár egyetemre (szóval durván hátra van neki még a fele) és így keres 450 bruttót, egyetem mellett, másodállásban. Tény hogy a programozók többet keresnek, de úgy tűnik elcsúsztál a programozókkal szemben negatív irányba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!