Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Komplex ionok képződése?

Komplex ionok képződése?

Figyelt kérdés

Honnan lehet tudni, hogy a központi atomhoz/ionhoz milyen ligandumok csatlakozhatnak? pl.: ammónia vagy víz vagy fluor ion vagy jód ion vagy valami más?

és azt honnan lehet tudni, hogy hány ligandum fog csatlakozni?


2018. aug. 1. 12:58
 1/5 anonim ***** válasza:

Nincs szabály, meg kell tanulni.

A komplexképzésre esetleg Lewis-Pearson féle sav-bázis elmélet alkalmazható, miszerint egy kemény bázis kemény savval, lágy bázis lágy savval alkot stabilis komplexet. A savak fémionok, a bázisok pedig a komplex ligandumai. A lágy és kemény megkülönböztetés pedig a méret, polarizálhatóság és elektronegativitáson alapul.

A ligandumszámot pedig a koordinációs szám adja meg. Pl. réz(II)ion esetén 3, ezért lesz tetraakva, vagy tetraamin a képződő komplex.

2018. aug. 1. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
értem, köszönöm
2018. aug. 1. 13:09
 3/5 anonim ***** válasza:
bocsi, réz esetén 4, elírtam
2018. aug. 1. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"Honnan lehet tudni, hogy a központi atomhoz/ionhoz milyen ligandumok csatlakozhatnak? pl.: ammónia vagy víz vagy fluor ion vagy jód ion vagy valami más?"


Hát értelem szerűen az kapcsolódik hozzá, ami éppen a környezetében van. Ezek többé-kevésbé felcserélhetőek. Szóval ha valaminek mondjuk fluorokomplexe van és sok ammóniát öntesz rá, akkor vegyes fluoro-amino-komplexe lesz, aztán ha elég sok az ammónia akkor tiszta amino-komplexe. Vannak központi atomok, amiknek egyes komplexei jellegzetesen nagyon stabilak, ezeket meg kell tanulni.


"és azt honnan lehet tudni, hogy hány ligandum fog csatlakozni?"


A 18 elektron szabály ad hozzá egy kis (kis!) útmutatót. Ez kb. ugyanaz, mint az oktett szabály, csak a d pályákat is figyelembe veszi. Tehát az s+p+d pályákon összesen 18 elektron kell legyen a központi atom körül. Egy ligandum általában 2-t hoz. Megnézed mennyije van a központi atomnak eredetileg, mennyi hiányzik a 18-hoz, és azt elosztod 2-vel. Pl. a Fe(2+) az 8-2=6 elektronja van, akkor még 12 kell, azt 6 db ligandummal tudja elérni. De a Fe(3+) is ugyanúgy 6 ligandumot gyűjt maga köré, az pedig csak 17 elektron. És a Fe mindkét ionja néha meg 4-es koordinációs számú, erre varrjon gombot valaki. Szóval ez inkább csak tájékoztató jellegű szabály, sokkal több a kivétel, mint a sima oktett szabálynál. Sok a különböző oxidációs állapot és mindegyikhez akár több koordinációs szám. Ami nem is meglepő, mert sokkal több és bonyolultabbak a pályák. Hacsak nem vizsgán kell betippelned, akkor ajánlottabb egy google keresés.

2018. aug. 1. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
köszi
2018. aug. 2. 09:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!