Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van egyáltalán valami...

Miért van egyáltalán valami (tér, anyag idő), a semmi helyett? Mi lenne ha abszolút semmi nem lenne?

Figyelt kérdés
2018. júl. 4. 08:46
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Vree: 1-ben nem az a kérdés, mi lenne, hogy lenne a "semmi" - hanem a heideggeri kérdést tette fel a kérdező.(Lásd 5-ben) Mi ez a pazar pazarlás? Hérakleitosz megoldása - bár a miértre ő sem tud.


Ἡράκλειτος[B 30.] κόσμον τόνδε, τὸν αὐτὸν ἁπάντων, οὔτε τις θεῶν οὔτε ἀνθρώπων ἐποίησεν, ἀλλ᾽ ἦν ἀεὶ καὶ ἔστιν καὶ ἔσται πῦρ ἀείζωον ἁπτόμενον μέτρα καὶ ἀποσβεννύμενον μέτρα.

Ezt a kozmoszt itt, amely ugyanaz mindenkinek, sem isten, sem ember nem alkotta senki, hanem volt mindig és van és lesz örökké élő tűz, amely fellobban mértékre és kialszik mértékre.

2018. júl. 4. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Hát ez jó kérdés.

A tudomány elsősorban a hogyanokra keresi a választ. Hogyan lehet 100 méternél is magasabb épületeket építeni? Hogyan lehet a radioaktív anyagokból atomerőművet építeni? Etc...

Ha ezen hogyanok közben néhány miértet is meg kell válaszolni véletlenül, akkor megteszi.

A te kérdésed viszont ilyen gyakorlati "hogyan" haszonnal nem jár, emiatt a miértjét sem oldotta meg még senki.

2018. júl. 4. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Válasszuk ketté a létezőket. Az egyik csoport legyen az, amibe azok a létezők tartoznak, melyekről valahogy jó okunk van azt feltételezni, hogy akkor is léteznek, léteztek és létezni is fognak, ha a tudatunkban nincs velük releváns tudattartalom. Ez merőben önkényes munkahipotézis a szolipszizmus hívei szerint, persze.

A létezők másik csoportjáról azonban jó okunk van azt gondolni, hogy csak a fejünkben léteznek. Szükségtelen pl. azt gondolnunk, hogy a geológia, vagy az emberi méltóság, pláne mondjuk az alliteráció, meg hasonlók tudatunktól függetlenül is léteznének. Nem, a fogalmak ontológiai státusza nyilvánvalóan (számomra legalábbis) más, mint az anyagi világ ontológiai státusza.

A “semmi” a második csoportba tartozik, ráadásul olyan fogalom, amelyről nem állítható semmi. (Arisztotelész?)

2018. júl. 5. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 Hapci Beno válasza:
0%

Ez egy filozofiai kerdes, igy csakis filozofiai valasz adhato ra. GOndolom te megis valami logikus es bizonyithato valaszra varsz.

Ket megkozelites van:

-Azert van valami, mert Isten orok es o megteremtette.

-A semmibol letrejohet valami.

Az elsot nem boncolgatnam. A masodikra van nemi elkepzeles, ugyanakkor ez az elkepzeles csak azt irja le, hogy hogy szulethet a 'majdnem semmibol' egy Vilagegyetem. Heisenberg torveny.

Elvileg van egy apszolut terido, amibe pici buborekok keletkeznek majd szetpukkanak, olyan, mintha hullamozna. Ha egy hullam eleg nagyra sikerul (10-35meter), akkor megszuletik egy Univerzum sajat teridovel es sajat torvenyekkel. Ebben a teridoben az anyagot/energiat ugy kell elkepzelni, mintha egy lepedobe lenne egy kituremkedes.. ennek ugyanakkor a lepedo masik oldalan meglenne az ellenkezo iranyu kituremkedese is (osszeguk NULL). Ha ezek talalkoznanak, akkor kioltjak egymast. Idovel az Univerzumot kifeszito energiak (mi sotet energianak nevezzuk) ezeket a kituremkedeseket kisimitana... ekkor az Univerzum megszunik, hisz nincs benne semmi igy az ido sem telik tovabb...

Ez nem valasz a kerdesedre, csak arra, hogy a 'semmiben' megjelenhet egy valami es egy negativ valami... elobb utobb eltunnenek, de a fizikai torvenyek megengedik ezt bizonyithatoan.

2018. nov. 15. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!