Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Matematikai precizitással...

Matematikai precizitással igaz vagy sem, hogy egy dobókockával dobálva biztosak lehetünk abban, hogy véges időn belül dobunk hatost?

Figyelt kérdés
Egyrészt igaz az, hogy semmilyen véges időre, nem igaz, hogy biztosak lehetünk benne. De annak a valószínűsége meg zérus, hogy soha nem dobunk hatost.

2018. jún. 12. 17:01
 1/7 anonim ***** válasza:
88%
Hogy veges dobas utan biztosan hatost dobj, akkor kell lennie olyan dobasszamnak, ami utan 1 valoszinuseggel hatos lesz. Mivel minden dobas fuggetlen az elozotol, igy nem letezik ilyen szam, tehat az allitas nem igaz.
2018. jún. 12. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
19%

Nem lehetünk benne 100%-ban biztos,mert minden egyes dobásnál egyre kevesebb az esély hogy újra nem 6-os jön,de ez függvényként ábrázolva is meg tudjuk állapítani mivel hiperbolához hasonlít. Sose éri el a nullát.


Képlettel 1:(6^x)

x=a dobások száma

2018. jún. 12. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ebben a megfogalmazásban nem igaz, amit írsz; kiszámolható, hogy annak a valószínűsége, hogy n dobás alkalmával nem lesz 6-os, (5/6)^n, ez nyilván nem 0 tetszőleges véges n-re, tehát biztosak nem lehetünk benne sose, hogy n dobás során a dobott számok között nem lesz 6-os. Az más kérdés, hogy ha n->végtelen, akkor (5/6)^n->0, de, mint minden más esetben is, a végtelenben más játékszabályok működnek; ha valaminek a valószínűsége 0, az nem azt jelenti, hogy lehetetlen.

Klasszikus példa erre az, hogy vegyük a [0;1] intervallumot, majd találomra kiválasztok egy számot róla. Mekkora annak a valószínűsége, hogy pont a 43/28754982 számot választom ki? A klasszikus valószínűségi modell szerint 1/végtelen, vagyis 0. Pedig a fenti számot találomra írtam fel, tehát mégis megtörténhet, hogy azt választom ki a számok közül.

2018. jún. 12. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
72%

Ennek a fogalomnak a matematikailag precíz neve a "majdnem biztos esemény", és ez nem vicc, tényleg ez a szakkifejezés rá. Szokták az "1 valószínűségű" kifejezést is használni.

Az angol wikipedián az érmefeldobás példáját használják, persze az elv ugyanaz: [link]


Tehát matematikailag szabatosan: egy dobokockát dobálva majdnem biztosan véges időn belül dobunk hatost. Vagy: egy dobókockát dobálva 1 valószínűséggel véges időn belül dobunk hatost.

2018. jún. 12. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 dq ***** válasza:
57%

> Ebben a megfogalmazásban nem igaz, amit írsz; kiszámolható, hogy annak a valószínűsége, hogy n dobás alkalmával nem lesz 6-os, (5/6)^n, ez nyilván nem 0 tetszőleges véges n-re, tehát biztosak nem lehetünk benne sose, hogy n dobás során a dobott számok között nem lesz 6-os. Az más kérdés, hogy ha n->végtelen, akkor (5/6)^n->0, de, mint minden más esetben is, a végtelenben más játékszabályok működnek; ha valaminek a valószínűsége 0, az nem azt jelenti, hogy lehetetlen.


Ez mondjuk nem tagadása a kérdésbeli felvetésnek (vagy hát negatív ága vagy mi). De a kérdés alatti „kifejtésben” le is lett írva.


-- -- --


Igen, a valószínűségszámítás azt adja, hogy a lehetséges összes esemény egy 1 valószínűségű részén véges időn belül 6-ost dobsz.


Már csak az a kérdés, hogy ezt hogyan interpretálod. A „szokás” az, hogy a teljes eseményteret _hívjuk_ „biztos”-nak, az 1 valószínűségű részeit részeit _hívjuk_ „majdnem biztos”-nak. Ez persze csak a matematikai szakszó (vagy zsargon) rá, nem következik ebből semmi arra nézve, hogy a köznapi „biztos” és „majdnem biztos” fogalmaink megfelelői éppen ezek lennének. (Az utóbbi nyilvánvalóan nem is igaz.) (Ez részben #4-nek ment: nem túl szerencsés módon a matematika szakszóként használ valami szót amelynek van jelentése, így itt fokozottan ügyelni kell.)


Más: matematikai precizitással nem láthatsz be semmit a világra nézve.


Megint más: a kérdésedben megadott esemény, hogy soha nem dobunk 6-ost, nem képes bekövetkezni (gyakorlati értelemben, és nem a modellben), így nagyon visszás róla bármit állítani.

2018. jún. 13. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 dq ***** válasza:

#2: „Nem lehetünk benne 100%-ban biztos,mert minden egyes dobásnál egyre kevesebb az esély hogy újra nem 6-os jön”


Mármint ugyanannyi az esély minden dobásnál.

2018. jún. 13. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ugyan annyi minden dobás esélye,persze. Úgy értettem hogy annak az esélye egyre kevesebb hogy egyhuzamban újra olyat dobjon :)
2018. jún. 13. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!