A mai napig "gyermekcipőben" jár a meteorológia, avagy ennyire változó, s megjósolhatatlan?
Gyakorlatilag sosem figyeltem az előrejelzést, viszont az elmúlt 4 hét hétvégéire egyaránt olyan programot szerveztünk a barátaimmal, ami megfelelő időjárás függvényében megvalósítható csak (strand, jetski, állatkert...).
Kivétel nélkül, mind a 4 nap esetében teljesen mást prognosztizáltak a különböző jelentések az adott napra, mint ahogy végül alakult, teljesen ki is ábrándultam.
Van egyáltalán értelme 24 óránál hosszabb távon nézni?
Oké, hogy jósolnak tovább is, de az annyira csak irányadó, mintha ránéznék, hogy az elmúlt 5 évben milyen idő volt az adott napon átlagosan..
Mind a négy hétvégére azt jósolták, hogy frontmentes meleg nyári idő lesz, és nagy a >valószínűsége< a helyileg képződő gomolyfelhőkből kialakuló záporoknak, zivataroknak, esetleg jégesőnek.
És így is lett.
Teljesen korrekt.
Ha te még ezen kívül pénteken külön kíváncsi vagy rá, hogy szombaton 17:32 órakor Bivalyröcsöge Alsón lesz-e zivatar, azt külön fizetős szolgáltatás keretében természetesen képesek megmondani. Szóval nem fog elázni a bőzendorfer zongorád, ha 17:32-kor érkezik a költöztető cég a tanyádra a zongoráddal.
Egyrészt az időjárás egy elég komplex és kaotikus folyamat. Minél részletesebben ismerjük az jelenlegi állapotot, annál pontosabb előrejelzést lehet adni. De ennek természetes fizikai korlátja van. Mégsem telepíthetünk minden köbméternyi légtérbe egy hőmérséklet, szélirány, légnyomás, páratartalom mérő berendezést. Illetve nem indíthatunk meteorológiai ballont minden négyzetméterről félpercenként. Már csak azért sem, mert ez már annyira jelentős tétel lenne, ami nem csak méri, de bele is avatkozik az időjárás alakulásába.
Másrészt az időjárás-előrejelzési modellek elég komplexek, igencsak számításigényesek. Ezért ezeknek van egy felbontása. Egy 20 km-es felbontás nem fog tudni figyelembe venni mondjuk egy Balatont, vagy egy hegycsúcsot kellő súllyal. A felbontás növelésével növekszik az előrejelzés beválása, de azért nem lineárisan.
Harmadrészt az időjárás-elég eltérő lehet lokálisan is. A város egyik felén süt a nap, a másik felén meg szakad az eső. Az egyik városban három órája esik, és van 25°C, tőle 50 km-re meg szárazság és kánikula van. (Pl.: [link] ) Most egy időjárás-előrejelzés lehet, hogy előre tudja jelezni ezt az egészet, de mondjuk három nappal előtte úgy tűnik, hogy a határsáv 50 km-el arrébb lesz.
A záporok, zivatarok meg végképp kaotikusak. Ott még azt sem lehet biztosra megmondani, hogy egy óra múlva pontosan hol fog kipattanni egy zivatarcella.
~ ~ ~
Nota bene az időjárás-előrejelzés valójában nem azt mondja meg, hogy itt és itt ekkora lesz a hőmérséklet, a csapadékmennyiség. Ez már csak a laikusoknak szánt, megérthető interpretáció. A valódi előrejelzés többféle modell eredményét adja, ami bizonyos átlaggal, szórással rendelkezik. A valódi időjárás-előrejelzés inkább néz ki így: [link] , mint így: [link]
~ ~ ~
> Van egyáltalán értelme 24 óránál hosszabb távon nézni?
Van. Csak tudni kell, hogy az előrejelzés nem egy kőbe vésett, biztos érték, hanem valamilyen valószínűség valamilyen időjárási adat egy adott intervallumon belül esésére. Pl. egy tartósabb csapadékmentes időszak egy hétre előre jobban megjósolható, a mezőgazdaságnak meg pl. szüksége van ilyen információkra.
Hogy a hétvégi program megtervezéséhez neked nem nyújt sziklaszilárd támaszt, az egyéni szociális probléma. Nyilván nekem sem, így én sem örülök ennek, de a helyzet az, hogy jellegénél fogva akkora pontosságot tudunk elérni, amekkorát. Mondjuk egy 20 évvel ezelőtti pontosságnál sokkal nagyobb pontosságot, de ez még mindig nem elég ahhoz, hogy biztos lehess abban, hogy a hétvégi kertipartyt nem mossa el egy vihar.
Az időjárás-előrejelzés nem is mondja azt, hogy biztosra meg tudja mondani, hogy adott helyen három nap múlva pontosan milyen időjárás lesz. Ha ilyen elvárásod volt, a te elvárásodban van a hiba.
~ ~ ~
> de az annyira csak irányadó, mintha ránéznék, hogy az elmúlt 5 évben milyen idő volt az adott napon átlagosan.
Nem. Az elmúlt öt évből kikövetkeztetett „előrejelzésnek” sokkal kisebb a beválási gyakorisága, mint egy ma használt numerikus modellből kijövő valódi előrejelzésnek.
Éppen tegnap délután csodáltunk meg egy brutális viharfrontot, tőlünk kb. 20 km-re épült fel egy, látszatra a sztratoszféráig felérő felhő, alatta folyamatos villámlással és dörgéssel (villanás és dörgés közt kb. 1 perc), a felhő a horizontal bezárt jó 50 fokig emelkedett, innen a magassági tipp. Az egész felhő-brontoszaurusz láthatóan közeledett.
Készültünk is, hogy most aztán lesz csihipuhi, tőlünk kb. 25-30 km-re volt is olyan vihar, hogy csak na.
Negyed-fél óra alatt azonban a nagy torony felhő szétfolyt, eloszlott, széles felhőfüggönnyé vált a láthatáron és egy fia vihar nem lett belőle nálunk, még esőcsepp sem.
Na EZT jósold meg.
20-30 km-re egymástól világvége-vihar és lusta száraz napsütéses vasárnap délután.
Most az idokep.hu jelzése ("felhőszakadás a közelben") igaz volt, vagy tévedtek?
A párszor 10 km kiterjedésű meteorológiai jelenségek nem jelezhetőek pontosan előre. Nem hogy egy napra, de órára sem.
A www.met.hu-t nézd, a térképes modellt.
Valóban sok minden változó, de nagy biztonsággal 3 napra lehet előre jósolni.
Az, hogy mit írkálnak össze egyéb oldalak, azzal ne törődj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!