Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen messze kéne menni a...

Milyen messze kéne menni a Naptól, hogy az égbolt fényerejének csak a felét adja?

Figyelt kérdés
Annak a pontnak a körülbelüli távolságára vagyok kíváncsi, ahol a Nap egymaga épp csak annyi fényt ad, mint rajta kívül a teljes égbolt összesen. Az egyszerűség kedvéért az égbolt fénye bármilyen irányból számít, tehát ha fognék egy gömb alakú fényérzékelőt, és lemérném hogy mennyi fény esik be rá a Nappal együtt, majd a Napot kitakarva, akkor az első szám pont kétszerese lenne a másodiknak.

2018. jún. 6. 16:23
 1/5 A kérdező kommentje:
Azt tudom, hogy a magnitúdó úgy nő, hogy ha 10-szer távolabb megyek, akkor 100-szor kevesebb fényt érzékelek, ami 5-tel nagyobb magnitúdót jelent. Ebből már ki tudnám okoskodni, ha tudnám, hogy hányas magnitúdóig kéne elmenni. De nem tudom, hogy az égbolt fényessége (a Napot, Holdat leszámítva) összesen mennyi.
2018. jún. 6. 16:29
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Indulj ki ebből:

The total integrated magnitude of the night sky - as seen from Earth: -6,5m

[link]

A Nap pedig -26,8m. A különbség kb. 20m. A magnitúdós képletből tudod, hogy ez a lg 2,5-szerese.

Vagyis a Nap 10^8-szor fényesebb, 10000-szer messzebbről kellene látnod (10000 CsE, kb. 1/6 fényév), hogy ua. legyen a fényessége.

2018. jún. 6. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
0%

Csak hogy világos legyen: az égboltnak "fényereje" kizárólag itt a földön a légkör miatt van. A holdon például nincs fényerő. Ha rád süt a nap, elégsz, ha nem süt rád, megfagysz. Hogy nem nagyon gyorsan történik, az attól van, hogy a környező talaj kisugározza a hőt (vagy elnyeli).


A világűrben mindenütt sötét van, ha nem éppen egy égitest felé nézel (ha csillag, látsz egy fényes pontot, ha a nap, a távolság függvényében nagy és fényes (és eléget), vagy egyre kisebb.


A fényereje a távolsággal köbösen csökken. Mert ugye ami kijön a napból, egy millió kilométernél ezerszer kisebb térfogatban van, mint tízmillió kilométernél. Vedd figyelembe, hogy mi 150 millió km távolságra vagyunk. A Jupiternél már nagyon kell ismerned az égboltot, hogy felfedezd rajta a látszó napot.

2018. jún. 7. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

#3: Tévedéseid:

"A fényereje a távolsággal köbösen csökken."

Négyzetesen csökken, a látszó felület számít (a korong nagysága).

"A Jupiternél már nagyon kell ismerned az égboltot, hogy felfedezd rajta a látszó Napot."

Igaz, hogy csak ötödének látszik a Nap átmérője, de ha ránéznél, ugyanúgy 1 mp alatt beleégne a retinádba. Nem kell keresni az égbolton ... még a Plutonál sem, ott is sokkal jobban világít, mint a telihold a Földön, messze a legfényesebb csillag a Nap ott is.

2018. jún. 8. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm, nagyon jó a táblázat. Én is nézegettem ilyeneket, sőt talán pont ezt is, de nem szúrtam ki az éjszakai ég integrált fényerejét.


Érdekes látni rajta az arányokat. Pl. a Földön annyiszor fényesebb a Nap mint a Jupiteren, mint ahányszor a Plútón fényesebb a nap a mi teliholdunknál. És még a Sednán is majdnem olyan erős a Nap, mint a telihold.

2018. jún. 10. 08:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!