Szerintetek lehetséges az emberi agyat digitalizálni?
Digitalizálni már most is lehet, fMRI-vel, anatómiai és funckiós képet kapsz.
Itt a kérdés az, hogy milyen modellt akarsz készíteni az agyról?
Egészen finom felbontásokat, mikronos anatómiát érhetsz el, ha kiműtik az agyad, fixálják, és egy ultratome nevű eszközzel leszeletelik mikronos szeletekre, majd elektronmikroszkóppal beszkennelik. Ezzel már szimuláció is futtatható, patkány agy egy részével kísérleteztek így.
...de ez még mindig távol áll a teljes elme digitalizálásánál, hiszen a struktúra kódolja a funkciót is, és rengeteg dolgot nem ismerünk. Pontos neurokémiát, elektromos lokális és globális oszcillációkat, gliaszövet szerepét, dendritek jelintegrációját stb... ezermillió dolgot nem ismerünk pontosan, vagy amit nem tudunk modellezni... hiába szkenneled be, attól még nem tudod szimulálni.
100%-os modell soha nem lesz, és úgy tűnik digitalizáláskor tönkremegy a minta is. Maximum lemásolni lehet és közelíteni egy mesterséges elmével.
Lesz hamarosan sejtszintű MRI tracer, na azzal akár élő agyat is lehet majd a jövőben szkennelni.
...de higgyétek el, hogy a tudat nem a sejteken alakul ki, hanem a sokszázmilliárd dendriten, és a szinapszisokon. Erről még a mai legfejlettebb több milliárd Ft-ba kerülő gépeink sem tudnak sokat mondani.
#6, igen, nekem amúgy ezt volt nehéz megértenem... hogy a kettő teljesen összekapcsolódik. Nem lehet szétválasztani.
Nem tudod letölteni a szoftvert a hardverből, mert maga a struktúrából következik a működés is.
Szerintem a kérdező arra gondolt, hogy a saját tudatunkat feltölthetjük egy számítógépbe vagy sem, és ott élhetnénk tovább.
A válasz, a tudomány és a filozófia mai álláspontja szerint nem. Legeslegegfejlettebb eszközeinkkel is csak maximum egy 99.999999% másolatot tudunk majd készíteni róla.
Ráadásul tudományosan, sem filozófiailag lehetetlen bebizonyítani, hogy a lemásolt agy lényegében egy öntudat vagy sem. Ha öntudat akkor pedig kié?
Itt már felmerülnek olyan kérdések, hogy mi az öntudat, és osztható-e. Ha kiveszünk egy emlékrkért és asszociációkért felelős neokortex részt, attól még tovább él az öntudat bennünk... vajon az a kis rész csak egy szerv volt az agyban, és integrálható egy másik tudatba? Vagy kettéoszthatnánk az öntudatunkat, ami valószínűleg a hippokamoális, thalamo-kortikális pályákon generálódik?
Ezek sajnos filozófiai kérdések, mert ez öntudat szimuláciról lehetetlen bebizonyítani, hogy öntudat. Bármennyire is élethű. Csak a saját tudatunk a biztos.
Az érzelmek elég könnyen befolyásolhatóak amúgy. Invazív mélyagyi elektródákkal vagy optogenetikai implantátummal manipulálhatóak bizonyos agyterületek, pályák és sokféle viselkedés legátolható, kiváltható. Erre kiterjedt kísérletek vannak. Tehát bizonyos "érzelmek" helye erősen lokalizált. Ki-be kapcsolható... ijesztő de ez a helyzet.
Szerintem ezt nem lenne gond szimulálni, viszont a legnagyobb kognitív erőnk
Az asszociációk, emlékek, kreativitás, magasabb rendű vezérlés az elképesztően bonyolult. Ezekben a folyamatokban az agykéreg, a thalamus és a hippocampus, amygdala részt vesz. Ezért a funkciós vizsgálata elképzelhetetlenül bonyolult, nem tudod elektródákkal elérni, sem képalkotás nem lehetséges még élő agyon, ilyen voluménben. Ráadásul emberen kéne kísérletezni, mert az állatmodellekkel esélytelen bármit vizsgálni ezelből.
Ez adja a tudomány egyik legnagyobb kihívását, pontosan olyan mértékű, mint az ősrobbanás, vagy az Univerzum szerkezete.
Annyit hozzátennék, hogy a kettő összefügg, a komplex kevert érzelmek ugyan olyan skálán mozognak, mint az asszociációk.
Viszont egyes alapérzelmeket, ösztönöket, jutalomrendszert pl könnyű megtalálni és módosítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!