Lehetséges, hogy a hollók és a varjak emberi vagy majdnem emberi intelligenciával rendelkeznek, csak nem ismerjük fel, mert annyira más a társadalmuk?
Sok kutatás és megfigyelés szól a varjúfélék kivételes intelligenciájáról.
Moszkvában befagyott templomtetőn csúszkálnak, látszólag kizárólag szórakozásból, Tokióban lerakják az úttestre a diót, amíg piros a lámpa. Ha zöldre vált, feltöri nekik az autó, aztán ha megint piros lesz, felveszik.
Megfigyelték, hogy egy hollónak a kedvenc étele a máj.
Egy kísérletben kiraktak egy asztalra egy tál gépsonkát, és egy mély hengerbe egy vízben lebegő kis csónakra egy darab májat. A holló rá se nézett a gépsonkára, helyette köveket dobált a hengerbe, amíg a vízszint olyan magas lett, hogy a csőrével ki tudta szedni a csónakból a májat.
Több helyen olvastam, hogy a szarka felismeri magát a tükörben.
Nemrég egy olyan esetről olvastam, ahol egy varjúnak meghalt a párja. Napokig ott volt vele és próbálta etetni, simogatni, majd hozott neki egy füvekből font koszorút és csak akkor hagyta ott.
Ezen bizonyítékok alapján lehetséges, hogy a varjak ugyanolyan intelligensek mint az emberek, csak mivel röpképes madarak másfajta eszközhasználattal és társadalommal, ezért nem szembetűnő számunkra a nagy eszük, mert pl. nem építenek szerszámokat?
Nem.
Bár a "majdnem emberi" azért jó kérdés... a legfejlettebb majmok pl. egy 4 éves embergyerek intelligenciájával rendelkeznek (felnőttkorban, tehát 7 évesen).
Az a baj, hogy a "majdnem emberi intelligencia" kifejezés egy behatárolatlan, szubjektív fogalom. Nincsenek konkrét határai, nem lehet mennyiségesíteni és, amint a felhozott példák is mutatják, kiemelt egyes esetekből való általánosításokra épít, sokszor célzatosan a kívánt eredmény érdekében. Jelen esetben tutira lehetne gyűjteni ezer példát, ami éppen arra mutat, hogy a varjak hülyék, mint a segg.
Csak példaként, a halott varjú esete, rengeteg állat van, amelyről senki sem állítja, hogy majdnem emberi értelemmel rendelkezik, de a halál tényét sokkal gyorsabban felfogja.
Persze ezzel nem azt akarom állítani, hogy az egész hülyeség, a varjak valóban értelmesek, nagyon jó a memóriájuk és képesek gyorsan megtanulni ok-okozati összefüggéseket.
De az emberi értelem ennél sokkal magasabb asszociációs képességeket takar, valamint, és ez is hozzájárulhatott az értelem fejlődéséhez, nem csak következmény, sokkal magasabb kommunikációs képességeket. És itt természetesen nem csak a beszédre gondolok, ami erősen "hardverhez kötött" képesség.
Szerintem, de mondom, ez egy szubjektív téma, szóval szerintem a varjak intelligenciája valahol a delfin alatt-felett lehet, de egyértelműen az emberszabású majmok, főként a gorilla és csimpánz alatt.
Bizonyos szempontból a varjú félék ugyan olyan okosak mint az ember. Például gyors problémamegoldás. Mondhatni a kreativitásuk közel azonos.
De az intelligencia nagyon sok mindenre kiterjedhet: képzelőerő, kommunikációs intelligencia, érzelmi intelligencia, elvont fogalmak megértése... Ha ezekben is elérnék a szintünket, az valóban nem derülhetne ki pusztán kísérletek során. És mindig csak feltételezni lehetne, hogy amit tesznek az csak játék, vagy valódi érzelmek.
Ha mondjuk valaki annyira tudna azonosulni az értékrendjükkel, hogy megtanítaná őket emberi nyelven minimális szinten kommunikálni, akkor kiderülhetne egy két dolog, de még akkor se lehetnénk biztosak, abban, hogy csak nekünk próbálnak dominálni, vagy valóban hozzászólnak a témához.
Persze az is lehet, hogy képtelenek lennének nyelveket elsajátítani, mert egyszerűen nem érdekli őket, vagy túl összetett számukra.
Az agyuk anatómiájából lehet következtetni arra, hogy nem érik el a mi intelligencia szintünket, másból nemigen. :)
Az általam felhozott példákban számos emberi viselkedést mutatnak. A tetőn csúszkálás és a máj fáradtság árán megszerzése arra utal, hogy akárcsak az ember, az élvezetekért élnek. Hiába éhes, nem éri be a tál gépsonkával, helyette kitalálja, hogy kövek bedobálásával megemeli a vízszintet a hengerben, hogy megszerezze a májat.
A halálos résznél úgy tűnik a varjak képesek a szerelem érzésére, és a stresszes eseményekre első ösztönös pszichológiai védekezőmechanizmusuk a tagadás, akárcsak az embernél. Nem fogadta el, hogy meghalt a párja, próbálta etetni, piszkálni, hogy megmozduljon, napokig gyászolta, majd mikor feldolgozta és elfogadta, a csőrével és a lábával készített egy díszt, aminek semmi gyakorlati haszna nincsen, és otthagyta a halottal.
Az is érdekes, hogy a varjakat, akárcsak a papagájokat, meg lehet tanítani pár emberi szóra.
Régi falusi bölcsesség szerint a varjak képesek elszámolni háromig, azaz meg lehet őket tanítani arra, hogy ha leraksz elé mondjuk egy követ, akkor mondja, hogy "egy", ha kettőt, akkor "kettő", ha hármat, akkor "három", de valamiért négynél már nem működik. Persze ez nem tudományos kutatás volt, tehát az igazságtartalma kétes.
Egyszer láttam egy videót, amiben valaki hollót tartott háziállatnak (talán az USÁ-ban volt, nem tudom, ahol elvileg legális). Sikerült lencsevégre kapni egy nagyon jópofa esetet, a csaj a földön ülve evett valamit fémvillával, a szobában mászkáló holló fogta magát, kikapta a csaj kezéből a villát és elszaladt vele. A csaj rákiáltott, "Hé, add vissza!", erre a varjú "Sohamár!".
Valóban nagyon kis szemtelen állatok! nekem volt szerencsém élőben megismerkednem egyel. Tulajdonképpen élvezte azt hogy elcsen dolgokat, majd amikor nem figyelünk visszahozza azokat.
Sokan alábecsülik az állatok gondolkodását. Szokás mondani hogy ösztönlények. Nos ez így oké is, de ilyen alapon az ember is az, csak számunkra az érzelmek skálája, valamivel nagyobb és összetettebb!
Amelyik állatnak van számottevő agya, az érez is: szorongást, izgatottságot, kíváncsiságot, szeretetet, haragot, bosszúvágyat. Ez teljesen normális. Ugyan úgy megélik a dolgokat, ahogy mi is, csak ők kevésbé mélyülnek el a gondolkodásban. Tulajdonképpen az lenne a meglepő, ha nem éreznének semmit, mivel agyuk felépítése szinte tökéletesen azonos az emberéhez.
(A házisertések ugyan olyan intelligensek, mint a kutyák, csak lusta disznók!) :D
Ezért mondom, hogy szubjektív a téma, túlságosan belelátni olyan emberi érzelmeket és gondolkodást abba, hogy egy viselkedés külső jegyei hasonlítanak, már eltérés a tényszerűségtől.
Persze részigazságok biztosan minden pontban vannak ,de a következtetésed túlzott ennyi példa alapján.
Mondom, nem azt állítom, hogy a varjak nem intelligensek, csak azt, hogy a közvetlen párhuzam emberi viselkedésmintákkal nem bizonyított.
Nem rég terjedt a neten a szívbe markoló képsorozat, amin egy hím kenguru a haldokló nőstény fejét a karjában tartja. A keserű igazság, hogy nem gyászolt, konkrétan ő rugdosta halálra és a képeken megpróbálta talpra állítani, hogy megrámolhassa, állatira letojva, hogy döglődik.
Na EZÉRT ne személyesítsünk meg semmilyen állatot első benyomásra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!