Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kavntummechanikában a tudat...

A kavntummechanikában a tudat játszik bármilyen szerepet? Mióta levetettük a lokális realizmust melyik kvantummechanikai kép/iskola az elfogadott, és abban van-e szerepe a tudatnak a mérés definíciójában?

Figyelt kérdés

2018. máj. 14. 11:49
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
*úgy értettem semmi köze a valós világbeli mérésekhez a Schrödinger macskájának és a Wigner barátja paradoxonnak sem.
2018. máj. 16. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:
mit tekintesz kvantumos rendszernek, mi a definíció? A kvantummechanika a világ teljes leírására törekszik, jó most a gravitációs nagyskáláig ne menjünk el, de elvileg a makroszkópikus dolgokat is le kéne tudja írni, amik nem kvantumrendszerek, de szerintetek minden makroszkópikus dolog felbontahtó olyan mikroszkópikus kvantumrendszerekre, amikből teljes mértékben hézagmentesen kirakható? térbe és időben?
2018. máj. 16. 11:29
 13/21 A kérdező kommentje:
Schrödinger macskája miért nem lehet valóságos kísérlet?
2018. máj. 16. 11:30
 14/21 anonim ***** válasza:

Természetesen a Holdra is ki lehet számolni a kvantumhatásokat.


Nem erről van szó.


Most csak körvonalakban mert melózok, de Schrödinger macskája összefonódott állapotba kerül az radioaktiv anyagtól amitől függ az élete. Ehhez az kell viszont, hogy a doboz amiben van semmiképp sem közöljön információt magáról,

Ha a eldől és kihül a macska, akkor a doboz falával kölcsönhatásba lépve már detektálható kívülről a hőlenyomat. Már nincs is szuperpozíció.

...de ha ezt az egészet még egy nagy ház méretű dobozba betesszük akkor ennek a matrioska hatásnak ugyan úgy le kell játszódnia.


Most ebben a tudadnak mi szerepe van? A tudat csak egy fehérjékből és zsírból álló biorobot. Fizikai értelemben a környezeti és belső állapotoktól függ a következő döntése.


Semmi több csak egy detektor, ami a kölcsönhatások folyamán érzékeli a világot.


Annak függvényében van szerepe hogy a Matrioska hagyma melyik rétegében fonódott össze a rendszerrel.

2018. máj. 16. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 Wadmalac ***** válasza:
90%

Én is megpróbálok röviden de nem hülyeséget írni.


A legelemibb részecskéknél viszonylag kevés szabadságfok van, ami mérhető, infóval szolgálhat kifelé.

Minél feljebb lépsz, atomok, molekulák stb. szintjére, annál több variációs tényező adódik, amin borulhat az elszigetelt információs halmaz, vagyis összeomolhat a hullámfüggvény.

Az összeomlás valószínűsége exponenciálisan növekszik, a szuperpozíció megmaradásának lehetséges ideje rohamosan csökken.

Nem lehet konkrét határvonalat húzni, megvan az elvi lehetősége annak is, hogy egy komplex anyagdarab, például az a szerencsétlen macska is szuperpozícióban legyen, csak a megvalósíthatósága, valószínűsége, szuperpozíció lehetséges fennállási átlagideje esik olyan közel nullához, hogy gyakorlatban lehetetlennek mondhatjuk.


Jelenleg nem tudom pontosan, mi a maximális méretű anyag, aminél még el tudták érni a szuperpozíciót, de valami kisebb molekula volt, amiről utoljára olvastam, talán valami egyszerűbb cukor.

2018. máj. 16. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
52%

Jól megfogalmaztad, és ilyen szempontból mindegy, hogy macska, baktérium, vagy emberi tudat az a halmaz.


...és a kérdés szempontjából az, hogy te tudatként mit érzel megfigyelésnek, az teljesen relatív.


A detektor képernyőjéről eljutnak a fotonok a retinádba, és jópár ms-előbb elkezdi feldolgozni az agyad a látókérgeden és asszociációs területeken keresztül a mérés eredményét... fMRI-vel bizonyítható, hogy az agyad jóval előbb érzékelte az eseményt, még mielőtt a tudat egészében, felfogta volna.


Ezért lényegtelen a tudat szerepe QM szempontból. Nem ettől függ, ez egészen biztos.

2018. máj. 16. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:
Nekem ezzel a hullámfüggvény összeomlással és a kvantummechanikával az a bajom, hogy tök szépen működik, és jól definiált az elmélet, ha nagyon steril és zárt és végtelen, stb. Tehát ha van egy kis szabadsági fokú rendszered és semmi más a téridőben, akkor szépen leírható, pl. elektron, hidrogén, hasonlók. De a hullámfüggvény kiterjed a végtlenbe és bár erősen lecseng, de az összeonlás mégis az egészre vonatkozó nagyon hatéározott diszkrét esemény. Nem látom, hogy ezt hogyan nem zavarja meg alapvetően bármi, amivel ezt a rendszert perturbálod. Az elmélet alapvetően olyan, hogy én nem látom, hogy miként lehetne a teljes világ egy kis részéről úgy beszélni a kvantummechanikával, hogy az egy jó közeltésnek legyen tekinthető. Persze tekinteni lehet és működik is a gyakorlatban, de elviekben itt nem látom a magyarázatot. A klasszukus newtoni mechanika az más, ott tudsz egy kis térrészen belül is beszélni a newtoni mechanikáról a távoli térrészektől függetlenül, ha tudod, hogy azok egyéb hatása elhanyagolható, nem kell végtelenbe kiterjedő hullámfüggvény a leíráshoz. De a kavntummechanikában ez elvi szinten probléma szerintem.
2018. máj. 17. 09:43
 18/21 A kérdező kommentje:
És volt egy olyan kérdésem is, amire senki nem válaszolt. Mióta levetettük a lokális realizmust melyik kvantummechanikai kép/iskola az elfogadott
2018. máj. 17. 10:02
 19/21 anonim ***** válasza:
70%

A lokális realizmus elvetését maga a kvantummechanika indokolja. A Bell-egyenlőtlenségek sérülése a kvantummechanikai világképet támasztja alá attól függetlenül, hogy azon belül te milyen interpretációt választasz.


A tudat a priori soha nem játszott szerepet a kvantummechanikában. Wigner és más nagy koponyák több évtizednyi kutatási eredményeket és tapasztalatot összegeznek olyan kijelenetésekben, amit te is idéztél, tehát ez legfeljebb egyfajta a posteriori érzet, de nem szerves része a kvantummechanika fizikájának. Mert az végzett fizikusként ugye számodra is evidens kell legyen, hogy magának a kvantummechanikának a matematikai apparátusában, de még a fizikai interpretációjában sehol nem jelenik meg a megfigyelő tudata - ahhoz ugyanis azt pontosan kéne tudni definiálni. De erről jelenleg fogalmunk sincs.

2018. jún. 6. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
A kvantumfizikusok elvégezték a mérést, melyben a két rés közül az egyik foton pályáját megfigyelték, hogy arra megy-e és akkor hirtelen összeugrott a hullámfüggvény és nem mindkét résen ment át egyszerre, hanem csak az egyiket. vagyis van a tudatnak ráhatása a kvantumrészecskére. Igazolva van
2024. ápr. 24. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!