Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kettős rés kísérletben maga...

A kettős rés kísérletben maga a mérés ténye omlassza össze a szuper pozíciót vagy az ember tudata?

Figyelt kérdés

Az elektron részecske vagy hullámszerű viselkedést fog produkálni miközbe(!) mérjük az esetben ha a mérés eredményét még nem tudjuk mert nem néztük meg esetleg soha nem is fogjuk megnézni?(Szóval nincs vissza csatolás az időben)

Ennek a miértjét illetően mik az elképzelések, teóriák, megfejtések?



2018. máj. 4. 19:57
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy jellemző tévhit!


A mérés nem az ember fejében van. A mérés egy egyszerű kölcsönhatás a detektorral.

Csak úgy lehet lemérni a jelenséget, ha az valamilyen módon kölcsönhatásba lép a mérőeszközzel. Akkor omlik össze a hullámfüggvénye...


... de ez független a szemlélőtől, lehet akár egy kósza termikus sugárzás is, a kölcsönhatás és az információközlés a lényeg. Ezért kell brutálisan szigetelni a kvantummechanikai kísérleteket, és sokszor megismételni, mert nagy a hibalehetőség emiatt.

2018. máj. 4. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
53%
Ha nem tudod, hogy én patkánymérget szórok a kajádba, akkor nem fogsz meghalni tőle? Protipp: de. Mert mérgező akár tudod akár nem. Na hát annak a részcskének a tulajdonságait se nagyon fogja befolyásolni, hogy tudsz a mérési eredményről vagy sem.
2018. máj. 5. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
74%
A kettős természet azt jelenti, hogy a a vele kölcsönhatásba kerülő anyagtól függően egyik, vagy másik állapotát mutatja. Az ember szeme vagy más érzékszerve ezt észlelheti, vagy nem észlelheti.
2018. máj. 5. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Tom Benko ***** válasza:
A tudat biztosan nem, mert akkor is megtörténik, ha nem figyelünk oda.
2018. máj. 5. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez azért nem ilyen egyértelmű. Ugyanis a kölcsönhatás még önmagában nem felételezi a hullámfüggvény összeomlását. Például egy kovalens kötés elektronjai is kölcsönhatásban vannak, mégis hullámfüggvénnyel írhatóak le. Kétréses interferenciát fullerén szénmolekulákkal is sikerült már kimutatni, pedig azok egyenként hatvan szénatomból állnak.


Ennek az extrapolációja amúgy Schrödinger macskája is, a kérdező problémája nem könnyű feladat.


Ez egy paradoxon, sokféle próbálkozás született az ellentmondás felodására, a hf összeomlás a legszélesebb körben elfogadott koppenhágai értelmezéshez tartozik. Schrödinger ennek a hiányosságára próbált a macskás példával rávilágítani.

2018. máj. 6. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!