Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a föld egyenlitőjén körbe...

Ha a föld egyenlitőjén körbe feszesen kihúznánk egy zsinórt majd lazitanánk rajt 1cm-t. Beférne alá egy templomtorony?

Figyelt kérdés
2010. jún. 11. 16:11
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
94%
Igen. Ha az egyenlítő köré tekert zsinórt kiegyenesítjük, akkor kapunk egy egyenlő szárú háromszöget. Az alapja 40.000 km, ami a föld kerülete az egyenlítőnél. A két szára összesen 40.000 km + 1cm. Ebből ki lehet számolni a háromszög magasságát, ami kb 447 méter. Ez alá már bármilyen torony befér :)
2010. jún. 11. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
ez hogy jutott eszedbe?:Dd
2010. jún. 11. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Valahogy igy erted?

[link]

2010. jún. 11. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Igen, igy értem.

Ez a kérdés nem az én fejemből pattant ki hanem, az egykori fizika tanárom kérdezte az egykori matek tanáromat.

De a választ nem halottam

2010. jún. 11. 21:35
 5/14 anonim ***** válasza:

Az egy centis lazítás hogy van?

Azsinort engednénk 1 centivel lazábbra vagyis 1 centicel hosszabbra vagy 1 centivel lenne magasabban, mint a földfelszín?

2010. jún. 11. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Harmadik vagyok. Tehat kotellel korbetekerjuk, aztan korbetekerjuk egy masik, 1cm-rel hosszabb kotellel, es kifeszitjuk.

Mar hallottam elotte a feladatot, nem nehez annak, aki mar tanulta. A feladat megoldasat Taylor-sorokkal kell megkozeliteni. De mivel en meg nem tanultam Taylor-sorokat, ezert fogalmam sincs, mi a megoldas. =D

2010. jún. 11. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

A pontos megoldáshoz tudni kellene annak a bizonyos templomtoronynak a magasságát, és a föld átmérőjét cm-es pontossággal.

Centiméteres pontossággal kell számolni, mert ha nem, akkor az 1 cm-t lefelé kerekítjük, az jön ki, hogy nem lazítunk a kötélen, és akkor értelmetlen a feladat.


Ha tudod a templomtorony magasságát, akkor kiszámíthatod, hogy milyen messze van a horizont, vagyis a távolság a Föld görbületéig.

Ez nem lesz teljesen sík felület, hanem nagyon kis mértékben domború.

Ha tudod, hogy milyen szögben nézel le, akkor kiszámíthatod trigonometriával, hogy milyen magas a templom + az a fél húr, amit a látószög-föld metszéspontba állított templomtoronyra merőleges sík metsz ki. Így kapun kegy derékszögű háromszöget, kiszámíthatjuk az átfogót, azaz a templomtorony csúcsa és a látóhatár-föld közötti távolságot, legyen ez "a".


Ki kell számítanunk továbbá azt ívhosszt, ami a templomtorony és alátóhatár-föld metszéspont között van, legyen ez "i".


A Föld kerületéből kivonjuk a "2*i"-t (a kötél itt a föld felett van), és hozzáadjuk a "2*a"-t. Ha kevesebb jön ki, mint a Föld kerülete + 1 cm, akkor befér a templomtorony, ha nem, nem.


Fontos az 1 cm-es pontos számítás, azaz legalább 8 értékes jegy.

2010. jún. 12. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Annyit hozzá, hogy az első kommentelő válasza azért nem helyes, mert nem veszi figyelembe, hogyha a kötelet ilyen kis szögben feszítjük ki, akkor nem a kerület felétől fog elemelkedni a földtől, hanem rá fog feküdni.
2010. jún. 12. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Az egy centis lazítás az úgy értendő, hogy a zsinórt engedjük egy centivel hosszabbra mint a valóságos kerület.
2010. jún. 12. 10:01
 10/14 anonim ***** válasza:

Az előző vagyok, éjszaka gondolkodtam rajta, nem kell sem a templomtorony magassága, sem a látószög, sem a látóhatár távolsága:


A kibővített kerületnek legalább akkorának kell lennie, mint a kerület (360-2alfa)/360-szorosa + 2a

ahol alfa a templomtoronyba húzott sugár és a horizontba húzott sugár által bezárt szög, ez az első tag adja meg a kötél görbült részét, 2a pedig a két egyenes rész, mint korábban leírtam. Tehát az alábbi egyenlőtlenséget kell megoldani:


K(360-2alfa)/360 + 2a =< K + 1cm

Mivel a horizont a gömb érintője, az oda húzott sugár és a templomtoronnyal meghosszabbított sugár egy derékszögű háromszöget alkot, amire felírható:

tangens(alfa)=a/r

Ezt az egyenletrendszert kellene megoldani. Az előbbi a-r-(r+t) derékszögű háromszögből már csak "t", azaz a templomtorony magassága az ismeretlen, ezt a Pitagoras-tétellel kiszámoljuk. Ha ez nagyobb lesz egy templom magasságánál, akkor a válasz igen, ha kisebb, akkor nem.


Viszont továbbra is 1 cm pontossággal kellene ismerni a Föld sugarát, ami ugye lehetetlen, ha nem úgy számolunk, akkor pedig a kerekítések miatt nem kaphatunk helyes megoldást. Tehát ezt a feladatot az adatok híján (a Föld sugara cm-es pontossággal), nem megoldható.

2010. jún. 12. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!