Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy helikopter felemelkrdik...

Ha egy helikopter felemelkrdik, és egy helyben "lebeg" az égen mondjuk 12 óráig, akkor a föld elfordul alatta, és máshol fog lanfolni minz ahol felszállt?!

Figyelt kérdés
Ezt a kérdést a fizika tanár tette fel tegnap órán, majd ránk hagyva a választ feladta házinak. Nyilván hülyeség az állítás, de mi a fizikai ellen magyarázata?! Elfújja a szél? A Föld gravitációs vonzáskörzete hatással van az égen "lebegő" járműre?!

2018. márc. 6. 02:41
1 2 3 4
 21/31 Wadmalac ***** válasza:
100%
Szerintem jelen kérdésben azért egyértelmű, mi akar lenni a "helyben marad" jelentése: a Földön, adott koordinátapont (x szélesség y hosszúság) feletti függőleges vonalon marad.
2018. márc. 7. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 dq ***** válasza:

Ha torony mellett száll fel, a torony tetejénél marad 12 óráig, és a torony mellett száll le, akkor ugyanoda érkezik, ahonnan elindult: a torony lábához.


De igazából nem az a lényeg, hogy hogyan kivitelezi az egy helyben maradást (légkörhöz méri, giroszkóppal méri, függőónnal méri, akármi), hanem az, hogy a fogalomnak nincs önmagában értelme.

2018. márc. 7. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 Wadmalac ***** válasza:
100%

"a fogalomnak nincs önmagában értelme"

Persze, de most, amikor tudjuk, miről van szó, mégiscsak van. :)

2018. márc. 7. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 dq ***** válasza:
58%
Attól tartok, nem értem.
2018. márc. 7. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 Wadmalac ***** válasza:
58%
Szóval, oké, hogy a mozgás ill. helyben maradás viszonylagos, de jelen kérdésben tiszta, mit akarunk tudni, mihez képest.
2018. márc. 7. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 dq ***** válasza:
58%
Attól tartok még mindig nem értem.
2018. márc. 7. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 TappancsMancs ***** válasza:
56%

Ha felszáll a helikopter egy torony mellett alap esetben a pilóta kikorrigálja az összes hatást, szelet stb. Ez folyamatos irányítást és korrekciót igényel. Ez lenne ha ember vezeti a helikoptert.


A testeknek viszont van egy tehetetlensége, lásd Foucault-inga, giroszkóp stb. Ezért lenne szükséges számítógépes vezérlés a kísérlethez, hogy a helikopter önmagához képest ne végezzen semmilyen korrekciót, ne forduljon, ne billenjen, ne emelkedjen stb. Ha önmagában stabilizáltuk a helikoptert és kivonjuk a légmozgásokat akkor a tehetetlensége mérhetőbb lesz. Nyilván egy óriási zárt csarnok lenne erre megfelelő és/vagy egy kicsi jármű mondjuk egy drón (a felkavart légmozgások csökkentésére).


Másik része a vonatkoztatási rendszer. Nyilván amikor egy autó egy síkra elkészített autópályán halad, itt most az autópálya nem követi a Föld görbületét hanem teljesen sík, ott mi egyenes vonalú mozgást látunk. A Napról nézve már nem az, mert hozzáadódik a Föld forgása és keringése is. Egy bonyolult mozgást látnánk onnan. Ez a lokális vagy szélesebb nézőpont nem befolyásolja a csak a Földön szemlélt mérést. Mindkettő igaz.


Másik egyszerű példa. Egy autó kerekére festünk egy fehér pöttyöt. A kerékkel a pötty körbeforog. Ha teszünk egy kamerát (mint a filmesek) a kerék fölé a felvett videón a kerék körbeforog de nem megy ki a képből, ugyanott marad a középpontja a felvételen. A pötty meg forog egy köríven.

Ha nem a kamerán keresztül nézzük hanem simán ahogy megy az autó akkor a pötty egy haladó spirál mozgást ír le. Mindkettő igaz a mozgására. A kérdés viszont a Föld nézőpontrendszerében van.


A pötty mozgására mindkét leírás igaz és lehet számolni mindkettővel.


A helikoptert nyilván önmaga mozgásában kell stabilizálni mert ezzel lehet kiszűrni a Föld szándékos követését.


A Föld forgása és a légtér és óceánok olyanok mint egy vízben elindított henger. A henger forgatni fogja a vizet, de sosem olyan gyorsan mint ahogy maga forog. Mert a víz képlékeny és tehetetlen. A hengerhez közel felvesz egy gyorsabb sebességet míg távolabb a forgó hengertől egy kisebbet.


A Föld óceánokra gyakorolt hatása ennél összetettebb azért, de a Föld a forgásával magával sodorja az óceánokat és súrlódás lép fel, hő keletkezik .. A dagálykúpot a forgás irányába sodorja a Föld 10 fokkal eltérítve a Hold felé mutató iránytól.


Vagyis az óceánok és a levegő képlékeny és csak részben mozog együtt a Föld forgásával. A Föld sodorja a nem rögzített elemeket. Mint a vízben forgatott henger, nagyjából felveszi a víz a henger sebességét és együtt forog vele, de nem is teljesen együtt.


Egyszerűbben: ami nincs úgy rögzülve a talajon, hogy a Föld stabilan vigye az eltérő mozgást fog végezni. Pl inga kísérlet.

2018. márc. 7. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 TappancsMancs ***** válasza:
57%
Meg ne cseréljük össze a kísérlet fizikai lényegét azzal, hogy egy pilóta képes lenne e ugyanott lebegni egy adott pont fölött majd letenni a helikoptert. Minden gyakorlott pilóta képes lenne rá csak nem erre vonatkozik a kísérlet.
2018. márc. 7. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 Wadmalac ***** válasza:
57%

"Attól tartok még mindig nem értem."


Ezt írtad, erre reagáltam:


"Ki kell választanod egy vonatkoztatási rendszert (általában olyat választasz, amely jó közelítéssel inerciarendszer, és igazak benne Newton törvényei), és csak abban értelmezhető az "egy helyben marad" kifejezés."



Jelen esetben megvan ez a viszonyítási rendszer.

2018. márc. 8. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 dq ***** válasza:
57%
Egész biztos.
2018. márc. 8. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!