A természetben az egyetlen szabályos forma a kerek/gömb? Vajon van ennek valami jelentősége? És vajon mi az oka?
Ha megfelelő szimmetriával rendelkező kristályokat hasítasz akkor atomi szintű tökéletes (kis méretű) síkokat kapsz.
A természet ismeri a szimmetriát, de ezen kívül még sok minden mást is ismer.
"a természetben jelen van az alkalmazkodás, az evolúció, de még a baktériumok is alkalmazkodnak a környezetükhöz, mutálódnak a vírusok, tehát én úgy gondolom, hogy jelen van a tudatosság a természetben"
Pont erre próbáltunk nyomatékot helyezni. Attól, hogy egy folyamatnak van egy irányultsága és MI, emberek látjuk, hogy ez hová vezet, mi a várható végkimenetele, attól még az a folyamat maga nem "akar" semmit.
A víz alá nyomott pingponglabda sem AKAR a felszínre emelkedni, csupán a felhajtóerő kényszeríti erre.
" S mindez nem miattunk történik, hogy mi erre fogalmat alkossunk."
Persze, hogy nem miattunk történik. Senki nem állított ilyet. De mi a saját logikánkhoz társítunk hozzá egy ok-okozati menetet, aminek az irányához definiálunk egy célt, csak a saját megértésünkre. Ez nem jelenti, hogy maga a folyamat gondolkodik célirányosan.
Pont az ilyen megszemélyesítés veszélyére utaltam #10-ben. Attól, hogy mi a megfogalmazásunkban céltudatosak kell hogy legyünk, nem a folyamat lesz az.
"Minden élőlény túl akar élni."
Nem.
Nem akar.
Nehéz meghúzni azt a vonalat, ahol egy élőlény már elég tudatos ahhoz, hogy saját bevésett automatikus életösztön-reakciója valódi, tudatosnak mondható élet-féltést ébresszen az agyában.
De semmiképpen sem igaz, hogy az élet minden képviselője tudatosan élni akarna.
#14! Az evolúció nagyon becsapós! Valóban tudatosnak tűnik, és nagyon sokáig az ember meg volt győződve róla, hogy tetten érhető a tudatosság a természetben az élőlények megfigyelésével.
Aztán jött az evolúció elmélete, amit mára már tökéletesen bebizonyítottunk. Ezért is tudományos elmélet! Az elképzelésed a tudatos természetről egy mára elavult és bizonyíthatatlan tézis.
A tudatosság, ha van is a természetben, még nem vettük észre. Az evolúció tökéletesen megmagyaráz már most is minden furcsaságot a fajok sokszínűségében és választ ad arra a kérdésre is, hogy miért tűnik tudatos tervezőnek a természet. Nincs szükség tehát kiegészítésre, ami akár lehetne a természet tudatossága is.
Attól tartok, csak egy felületes tudást birtokolsz az evolúcióval kapcsolatban. Ha ismernéd elégségesen minden fontos aspektusát, nem akarnád a tudatossággal kiegészíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!