A globális felmelegedés a trópusokat vagy a mérsékelt övet veszélyezteti jobban?
Az oké,hogy a sarkkör veszélyben van-persze előnye is lesz.
A mérsékelt öv változásairól is olvasni és hallani.
De a trópusokra gyakorolt hatásáról kevesebbet.
Ott milyen változások várhatók? Pro és kontra.
Tipp: több csapadék, a magasabb tengerszint itt is pusztít, az esők miatt földcsuszamlások, emelkedő vízhőmérséklettel járó kihalási hullámok (algásodás, oxigénszint csökkenése stb.), aminek meglesz a folyománya a szárazföldi fajokon is.
Fertőzések, penészgombák, élősködők magasabb terjedése. Trópusi fajok szélesebb körben kiterjednek és korábban nem látogatott területekről behurcolhatnak addig ismeretlen fertőzéseket is.
Megbillenő ökológia, fajok túlszaporodása által kiváltott táplálékhiányos kihalások stb.
Nem tudom, mi szólhat mellette.
A megkülönböztetést nem éghajlati övek szerint kell tenni, hanem konkrét földrajzi helyek szerint.
Nem igaz, hogy a sarkokon mindenütt olvad a jég. Van, ahol vastagszik.
Nem igaz, hogy a mérsékelt égövben mindenütt melegedés van. Van a fordítottja is.
Amiről itt szó van, hogy bizonyos körzetekben megváltozik a napsugárzás elnyelési aránya. Az erdő talajkötő, esővíz szabályozó, gyengén sugárzáslekötő. Ha kiirtják, nincs talajkötés, a föld máshová vándorol (pl. esők hatására), nincs esővíz szabályozás, mikor esik, folyik, mikor nem esik, kiszárad, és főleg erősen elnyeli a napsugárzást. Ennek sokféle hatása van, egyik fontos, hogy megváltozik az erősen felmelegedő és kevéssé felmelegedő földrajzi helyek mérete és elhelyezkedése. Emiatt megváltoznak a széljárások. Emiatt az esőzések is. Ennek hatása van a folyók vízmennyiségére, annak meg a tengerek áramlására.
Ha ezek a jelenségek nagy mennyiségben jönnek létre, több minden történhet. Például Golf áramtól mostani enyhe nyugat-európai partok eljegesednek, ha nem lesz Golf áram. Ugyanez a dél-amerikai kontinensen ellenkezőleg, drasztikus felmelegedést, további elsivatagosodást eredményez. Az ilyesmiktől megváltoznak a növények életfeltételei, ettől az állatoké is. Az emberi gazdaság felborul. Amit eddig valahol olcsón lehetett termelni, ezután drágán, vagy sehogy. Másutt fordítva. A gazdaságban kiépített infrastruktúrák (például utak, kikötők, és sok más) nem ott kellenek, ahol vannak. Újak kiépítése nagyon drága.
Az emberre tehát ott a legdrasztikusabb a hatás, ahol a legtöbben élnek (mérsékelt égöv). A trópusok ezer szállal kötődnek a fejlettebb részekhez, ezért a feltételeik drasztikus változásával ott is jelentős változások lesznek.
Nem az számít, hogy az ananászt máshol termesztik, hanem az, hogy a sok szállal kötődő emberiség különböző részein a megváltozott feltételek drasztikus gazdasági változást hoznak, ilyesmik viszont többnyire háborút eredményeznek. És ma egy élet-halál háború következményei egyfélék lehetnek: kipusztul az élővilág. Elsőnek az ember. Nem attól, hogy pár fokkal melegebb lesz, az önmagában nem számít.
Mind a trópusok, mind a mérsékelt öv, sőt az egész Föld unott közömbösséggel tűri a hőmérséklet ilyen-olyan változását.
MINKET veszélyeztet a globális felmelegedés!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!