Az igény az 1700-es évek elején merült fel a kereskedelmi és hadi hajónavigáció javításáért, a pénz pedig a brit parlament által felajánlott jutalom. Mérhetetlenül leegyszerűsítve: aki éjjel-nappal, rossz látási körülmények között is célbatalál, és nem 100 mérfölddel arrább fut rá egy zátonyra, azé a pénz, paripa, fegyver. Ezek hatására néhány mester rákönyökölt (ezek inkább életművek voltak, kimagaslik közülük John Harrison) és egyre jobb órákat tudtak készíteni, a korabeli tesztek és hajózási gyakorlat szerint több hónapos út végén is 1-2 perc pontossággal járt egy ilyen óra. Harrison egyik korábbi órájának mai "utángyártott" példánya 3 hónapig járt 1-2 mp pontossággal, a korabeli elveknek nyilván jót tett a mai gyártástechnológia. Ráadásul a fejlesztések végére a láda méretű mechanizmusok helyett egész emberi holmik készültek, egy nagyranőtt zsebóra:
A H4 második változata már napi 1/3 sec pontosságú óra volt. Harrison maga egyébként nem hagyott maga után "iskolát" de műveit már életében elkezdték utángyártani és azokkal hajókáztak.
Szóval a kérdésre válaszolva: Mi az hogy, nagyon is!
Elkezdett keveredni két dolog, a navigációhoz használt tengerészeti HORDOZHATÓ kronométerek és a helyhez kötött (általában csillagászati célú) kronométerek.
Nem ugyanaz a kategória a kettő!
Egyébként egy jó történeti áttekintő a fejlődésről itt olvasható:
Ehhez előbb azt kellene definiálni, hogy mit értünk az év hoszza alatt... És mivel szigorúan nézve nem lehet teljesen állandónak tekinteni, így már ez is nehézségekbe ütközik.
De másodperces pontossággal természetesen meg tudták határozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!