Nem tudjuk, hogyan működik a bicikli és miért csap be a villám? Ezek megmagyarázatlanok?
"Csak azért mert a középiskolai tanárod megpróbálta veled elhitetni, hogytudta a választ miért csapnak be a villámok vagy hogyan működik a bicikli, még nem jelenti azt, hogy valóban tisztában is volt azzal, hogy miről is beszélt" így hangzik a videoban a komment. Habár nem vagyok topon minden jelenlegi természettudományos kutatás jelenlegi stádiumáról, de én is úgy tudom ezeket az alapvető dolgokat legalább megfejtettük vagy tévedek? :O
Ezekben a videokban nem szoktak teljesen légbőlkapott dolgokat mondani, de nem is teljesen valósak amik benne szerepelnek. Ezért kérdezem, hogy mi lehet igaz belőle és mi nem?
Én úgy tudom a bicikli az impulzusmomentum megmaradási elv értelmében működik. A kerék forgásba jön, megnő a perdülete és a perdületmegmaradás szereint a forgástengelyét igyekszik megtartani. Megnő a kerék forgási sebessége, ezért az impulzusmomentum tehetetlensége nagyobb lesz és ellenáll a gravitációnak, ami ki akarja billenteni az egyensúlyi álapotából. A forgástengelyét megtartja. Én így tudom. Lehet azóta változott valami hogy iskolába jártam ?
https://www.youtube.com/watch?v=82TyX4cZho4
A villámok érdekes dolgok. Úgy tudtam megfejtették a titkuk teljesen. A video szerint a villámok becsapása nem történhetne meg abból a tényekből, amit az elektromosságról tudunk. A viharfelhő által keltett mágneses mező szerinte 10x kisebb, mint ami ahhoz kell hogy villám jöhessen létre. Mi lehet az igazság?
Aki annyira kitart a perdület fontossága mellett, árulja már el nekem, itt az hol van. :D
https://www.youtube.com/watch?v=zGi2VONjQVY
https://www.youtube.com/watch?v=XPzr7-obYng
Simán kormányzással a súlypontod alatt tartod a két kereket, ennyi.
#32: De, Wadmalac teljesen jogosan hozta példának ezeket, azt demonstrálva, hogy nem a perdület miatt nem dől el a biciklista vagy a rollerező, hanem a korrekciós mozdulatoknak köszönhetően. A második videón a talpletételre nem azért volt szükség, mert különben eldőlt volna, hanem mert amikor elfogyott a jég, vagy sziklák álltak ki belőle, nem akart hasra esni az ember. Látszik, hogy hosszan csúszik magabiztosan akkor is, amikor nem tette le a lábát. A vontatott, vízen sikló eszköz talpa sem azért széles, hogy ne dőljön el, hanem mert ha vékony lenne, nem keletkezne rajta elég felhajtóerő, és elmerülne ilyen sebességnél.
#29: Lehet biciklizni kormányfogás nélkül, ez igaz, csak azt felejted el, hogy akkor is az ember kontrollálja az irányt a testsúly-áthelyezgetésével. Ilyenkor a kormány minimálisan bebillen a megfelelő oldal felé, olyan, mintha kézzel fognák. Ha mereven rögzítve lenne a vázhoz, nem lehetne irányítani.
#26 és #30 voltam.
"#29: Lehet biciklizni kormányfogás nélkül, ez igaz, csak azt felejted el, hogy akkor is az ember kontrollálja az irányt a testsúly-áthelyezgetésével."
Aki azt állítja, hogy a perdület teszi lehetővé az elengedett kormányos bringázást, próbálja ki egy nulla utánfutású első villával.
Javaslom a megfelelő védőfelszerelést. :)
A perdület éppen a testsúly-kormányzás ELLEN hat.
"ugye ezt nem gondoltad komolyan?"
A válasz melyik részét? A jetski talpa széles (#33 leírta, miért). A második videóból túl sok következtetését nem tudunk leszűrni, mert a csávó gyakran leteszi a lábát (most mindegy, miért). Ez a két videó még akkor sem túl jó illusztráció, ha neked van igazad, és nincs jelentősége a perdületmegmaradásnak.
#36:
Sajnálom, hogy neked nem jött le belőle, hogy pontosan illusztrálja a helyzetet.
Másnak igen.
A hiba az ön készülékében van.
Majd keresek egy másik jégkori-bringás videót, ahol a srác egy befagyott, tökéletesen sík, lejtős tavon nyomatja.
:D
És az az eset, amikor egy könnyű karikát lassan elgurítanak? Az is megyeget egy ideig, pedig semmi sebessége se tömege.
Ott a végén már egész lelassul és mégis megy:
Szerintem ezt egy képlet nyilvánosságra hozásával lehetne megtudni, ahol a képletbe behelyettesíthető minden, és akár otthon is elvégezhető. Karika és tömege, adott lejtő hossz és szög, és gurulási sebesség és táv. Ha ezt nem tudják számolni akkor nem érthető még, ha tudják akkor érthető.
Egy elgurított karika esetében annyi biztos, hogy nem beszélhetünk kiegyensúlyozó emberről, mert a nélkül is gurul. És a tömege is kicsi és sebessége is lehet kicsi. Kérdés a számítási képlet...?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!