Nem tudjuk, hogyan működik a bicikli és miért csap be a villám? Ezek megmagyarázatlanok?
"Csak azért mert a középiskolai tanárod megpróbálta veled elhitetni, hogytudta a választ miért csapnak be a villámok vagy hogyan működik a bicikli, még nem jelenti azt, hogy valóban tisztában is volt azzal, hogy miről is beszélt" így hangzik a videoban a komment. Habár nem vagyok topon minden jelenlegi természettudományos kutatás jelenlegi stádiumáról, de én is úgy tudom ezeket az alapvető dolgokat legalább megfejtettük vagy tévedek? :O
Ezekben a videokban nem szoktak teljesen légbőlkapott dolgokat mondani, de nem is teljesen valósak amik benne szerepelnek. Ezért kérdezem, hogy mi lehet igaz belőle és mi nem?
Én úgy tudom a bicikli az impulzusmomentum megmaradási elv értelmében működik. A kerék forgásba jön, megnő a perdülete és a perdületmegmaradás szereint a forgástengelyét igyekszik megtartani. Megnő a kerék forgási sebessége, ezért az impulzusmomentum tehetetlensége nagyobb lesz és ellenáll a gravitációnak, ami ki akarja billenteni az egyensúlyi álapotából. A forgástengelyét megtartja. Én így tudom. Lehet azóta változott valami hogy iskolába jártam ?
https://www.youtube.com/watch?v=82TyX4cZho4
A villámok érdekes dolgok. Úgy tudtam megfejtették a titkuk teljesen. A video szerint a villámok becsapása nem történhetne meg abból a tényekből, amit az elektromosságról tudunk. A viharfelhő által keltett mágneses mező szerinte 10x kisebb, mint ami ahhoz kell hogy villám jöhessen létre. Mi lehet az igazság?
A bicikli működéséhez nem elég a perdületmegmaradás. Ugyanis ha egy biciklit ember nélkül elengedünk hogy folytassa útját, az el fog dőlni jóval a megállása előtt. Vagyis a kerék perdületének iránya hosszú távon nem marad állandó. Viszont ha rajta ülsz és mondjuk jobbra szándékozna eldőlni a bicikli, akkor jobbra fordítod a kormányát hogy a centrifugális erő megakadályozhassa a jobbra való eldőlését. Mivel a centrifugális erő jelen esetben balra fog hatni. Vagyis fontos a kormányzás is, attól függő irányba hogy merre kezdene eldőlni a bicikli.
Ezt nem olvastam a neten, de erősen kétlem hogy a tudósok ne tudnák ezt.
De, ez a videós folyamatosan légből kapott baromságokat fejteget. Beüt valamit a gugliba, és az első néhány találatot írja le. A bűnügyi statisztikákkal nincs tisztában, már akkor sem Bill Gates volt hivatalosan sem leggazdagabb ember, amikor kidobta, hogy ő az. A számolós brainstormingjaiban rengeteg hiba van. A legtöbb orvosi tippje pedig általában átverés és bizonyíthatóan baromság. Ez csak néhány példa, de elég jól látszik, hogy gyorsan egy nap alatt összedob 10 percnyi hülyeséget és már publikálja is valami clickbait címmel és képpel.
És akkor most jön azzal, hogy nem tudja senki, hogy miért csap be a villám. Oké.
A youtube tele van hülyeséggel, fake videókkal stb.
Remélem mindet nem nézed meg mert akkor sok hasonló kérdésed lesz.
Biciklizésnél a kerék perdülete szinte elhanyagolható, másodrendű tényező. Egyszerűen az ember egyensúlyozni is tud, különben elindulni sem tudna a biciklivel, amikor a perdület még nulla.
A villám kicsit érdekesebb dolog. A világűrből érkező nagy energiájú részecskék tuják ionizálni a légkört, ahol már megindulhat a kisülés.
Bizony nem tudjuk, miért csapódik a villám a földbe és miért nem pl a szomszédos felhőkbe. A viharfelhők mágneses mezeje is csekély, nem tudna becsapni a földbe.
A biciklit sem tudjuk hogy működik "Egyszerűen az ember egyensúlyozni is tud, különben elindulni sem tudna a biciklivel, amikor a perdület még nulla. "
Ez sem igaz. Hiába egyensúlyozól az álló biciklin, eldőlsz a mozgón meg már nem. Na te sem tudod.
Ha valóban tudja valaki, hogyan csaphat be a villám vagy hogyan működik a canga, írja már le, mert eddig rossz válaszok születtek :XD.
#6! Te lehet hogy eldőlsz...
https://www.youtube.com/watch?v=tRS-LCKVXOY
Ugyanakkor van akit arra képeztek ki, hogy a lábán álljon, mégis elesik:
https://www.youtube.com/watch?v=pNN7fTMfRVc
Továbbra is fenntartom, hogy lassú tempónál nincs számottevő hatása a kerék forgásából adódó perdületnek, mivel a precesszió a szögsebességgel arányos.
Az alábbi videón is látható, hogyan csökken a hatás a szögsebesség csökkenésével:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!