Miért jó tudnunk, hogy pl egy csillag százezer fényévre van? Mi hasznunk ebből?
Azon kívül, hogy az emberiség egyik fő mozgatórugója a kíváncsiság génje, ami kiemelt minket az állatvilágból, a célunk a kollektív és maradandó tudásunk építése.
Ez az egy ami utánunk marad, nem a sok primitív állati szinten bidroidként élő ember napról napra történő élete.
Másfelől, rengeteg átvitt haszna is van. Olyan mérnöki fejlesztések ezek, amelyek hatásait ti is használjátok PC-k, távcsövek, telekommunikáció formájában.
Aki ezt nem látja be, az csatlakozik lélekben a fentebb említett primitív létformákhoz.
> Másfelől, rengeteg átvitt haszna is van. Olyan mérnöki fejlesztések ezek, amelyek hatásait ti is használjátok PC-k, távcsövek, telekommunikáció formájában.
Írnál pár darab űrtávcsövet, illetve hogy milyen hasznuk volt eddig a PC, távcsövek(???) És telekommunikáció formájában (mondjuk az elmúlt 40 évből) először fejből, aztán utánanézéssel?
> Aki ezt nem látja be, az csatlakozik lélekben a fentebb említett primitív létformákhoz.
Köh.
Úgy tűnik nem jött át amit írtam, az állítás sem. Az lenne az állítás, hogy nem magától értetődő hogy a beleölt erőforrások (munkaóra, energia) akár rövid, akár hosszabb távon jobban előrevinnék az emberiséget, mintha másra költenénk az állam pénzét.
Elég csak a Hubble űrtávcső technológiai fejlődését megvizsgálni, de vehetjük a LIGO-t is. Ezek az emberiség képességének határát feszegető eszközök indukálnak egy ezernyi olyan szabadalom létrejöttét, az elektronika, gyártástechnológia, optika terén, amely akár csak gondolati szinten előreviszi az hétköznapokban által használt találmányokat.
Ez nem is mérhető számokban, publikációkban sem, mivel a mérnökcsapatok és a tudásbázis nem veszik el.
Másik ilyen az LHC, amit sokan értelmetlennek tartanak. Egyik barátom ott dolgozik ösztöndíjjal, tudna mesélni akár egy detektor megépítéséhez milyen fejlesztések kellenek. Pár lépésen belül eljutunk a rákdiagnosztika és kezelés eszközeihez.
Ez most csak egy kiragadott példa, és nyilván nem a kézitávcsövekben fogják felhasználni a Hubble tükreit... viszont sokkal nagyobb távlatokban már remélem érthető a dolog. Ez számokban nem mérhető fejlődés, és lehet ha nem feszegetnénk a határokat, évtizedekkel vetné vissza a fejlődést.
Vagy mondanék egy másik példát, a cégem ahol dolgozok optikai fejlesztéssel is foglalkozik. Az egész cég arra épült, hogy két magyar fizikus olvasott valahol egy publikációt, amiből támadt egy ötletük.
Szabadalmaztatták, és mára az egyik piacvezető cég a területen milliárdos bevétellel.
Éppen ezért kell megadni minden pénzt a cutting edge technológiák nyílt fejlesztésére, mert semmi más nem képes (a zárt és szigorúan titkos haditechnikánál) jobban előremozdítani a fejlődést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!