Honnan tudják azt, hogy ilyen-olyan csillag hány fényévre van? Miért, lemérték azt amit lehetetlen?
Ha csak laikus érdeklődő vagy (gondolom, igen), nem biztos, hogy könnyen érthető.
A csillagok távolságát különböző módszerekkel lehet meghatározni. A hatalmas értékek miatt nem kilométerben vagy csillagászati egységben, hanem fényévben vagy parszekben mérjük. A Naprendszerhez legközelebbi csillag a 4,22 fényév távolságra lévő Proxima Centauri.
A legegyszerűbb módszer szerint, ha meghatározzuk a Földhöz elég közel elhelyezkedő csillag pontos helyzetét hat hónapos különbséggel (két periódusban, amikor a Föld ellentétes irányban helyezkedik el a Naptól), akkor észrevehetjük, hogy a két helyzet nem egyezik. Ismerve a földi pálya átmérőjét (~300 millió km), ki tudjuk számítani azt a szöget, amellyel a csillag elmozdult az égbolton. Az elmozdulás fordítottan arányos a távolsággal. Ezt a módszert parallaxis-módszernek nevezzük. Csak a közeli csillagoknál alkalmazható. A távolabbi csillagok elmozdulási szöge túl kicsi.
Olyat is lehet, hogy a színkép összetétele és felületi hőmérséklete alapján besorolják egy típusba, aminek ismerik a fényességét, és ebből és a látszó fényességből számolnak távolságot.
Vagy kettősök mozgása alapján is számolhatnak tömeget, amiből (a színképpel együtt) megintcsak számolhatnak (vagy becsülhetnek) fényességet, stb.
Néha valóban csak becslik a távolságot, és van, hogy nem tudják meghatározni, de ahol megadnak egy értéket (tartományt), ott hidd el, nem csak találgatnak. :)
Volt már a kérdés, nézd vissza.
Vannak az ún. egységfényforrások (szupernovák). Ezek ugyanolyan fényesek, akárhol is vannak. A látszólagos fényükből vissza lehet számolni a távolságot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!