Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van a szennyvízre hatása...

Van a szennyvízre hatása ilyen tekintetből a gravitációnak?

Figyelt kérdés

Itt ez a kérdés:


https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__9..


Az #1 válasz teljesen korrektül válaszolt, megadva az értékeket a szennyvíz áramlásával kapcsolatban. Felvetődött bennem, hogy ezek az értékek vajon csak földi gravitációnál állják meg a helyüket? Van egyáltalán befolyása ezekre az értékekre a gravitációnak? Vagy csak az adott folyadékra jellemző értékek (viszkozitás, sűrűség, nedvesítő-képesség, stb.) és a vízvezetékcső belső falának értékei határozzák meg ezeket a sebességeket?


Minél nagyobb ugyanis a gravitáció, annál gyorsabban válnak ki a szemcsék, annál gyorsabban ülepednek le (gyorsabban süllyednek a nagyobb gravitáció hatására), viszont ugyanakkora lejtésnél nagyobb gravitáció mellett nagyobb sebességgel is áramlik a víz/közeg, tehát ugyanezen sebességhez kisebb lejtés is elegendő. Viszont mikrogravitációs környezetben meg nem folyik sehová a víz, ott marad ahol van, viszont nem is ülepedik sehová belőle semmi, mert nem érvényesül a víz felhajtóereje (a sűrűségkülönbség) sem. Így akár simán ki is lehet vonni a képletből a gravitációt, azonos lejtésű azonos csőben gravitációtól függetlenül érvényesek a fenti értékek?



2017. dec. 22. 20:17
 1/2 anonim ***** válasza:
Na jó
2017. dec. 22. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Walter_Dornberger ***** válasza:

Az értékek dimenziótlanított (sajátléptékű), hasonlósági számaiban megegyező esetekre érvényesek.

A hasonlóság ebben az esetben kb a Reynolds (Re) Froude (Fr) Euler (Eu) számok egyezőségével jellemzett hasonlósági kritériumok szerint biztosítottak.

Érthetőbben: a felsorolt hasonlósági számok egyezősége biztosítja a más gravitációra történő alkalmazást. Az ülepedés és a nem ülepedés kérdésében a földi gravitáció a folyadék és a szemcse valamint az áramlás hasonlósági számait ki kell számolni a két kitüntetett sebesség esetében, majd más gravitáció esetén a hasonlósági számok azonossága alapján hasonlónak lehet tekinteni az áramlást, így átszámolhatóak a sebességek értékei.

(az, hogy mennyire hasonló a jelenség, az határozza meg, hogy milyen hasonlósági kritériumokat tartunk be. itt a fent említett számok jöhetnek szóba elsődlegesen szerintem.)

ad Euler-szám: Az említett szám NEM azonos a googli által dobott első találattal, ami a természetes alapú logaritmus alapszáma.

2017. dec. 23. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!