Mire és hogy használják a stirling motort?
Pl napenergiával elektromos energia termelésre.
Egy nagy parabola tükörrel melegítik a "meleg" oldalát.
#2 A folyékony nitrogént valóban dugattyús rendszerrel csinálják. Általában inkább sorbakötnek több lépcsőben mert úgy hatékonyabb.
De az nem motor! Csak munkahengerek. Mechanikus energiát kívülről pl egy villanymotortól kapnak.
És pláne nem zárt a rendszer, hiszen van bemenete a gázoknak és kimenete a terméknek.
A stirling motor lényege hogy egy "külső" égésű motor ami viszont zárt rendszerben "játszik" a gázokkal.
Azaz működéséhez hőenergia szükséges! De külső gáztér, vagy levegővel való kapcsolat viszont nem szükséges. És nincs szüksége vízre sem mint a többi külső égésű motornak (értsd gőzgépeknek).
Melegítéssel direktben/közvetlenül sosem csinálnál folyékony nitrogént...
Na persze a folyékonynitrogén előállító üzemben lévő villanymotort meghajtó energia is valószínű egy (hőerőműből) gőzturbináról jön, esetleg szél vagy naperőműből.
De nem közvetlenül a hőt hasznosítod, csupán közvetett a kapcsolat.
Remélem érzed a különbséget.
Lehet hogy kis átalakítással egy stirlinghez hasonló zárt dugattyús rendszerrel is lehet f.n.-t csinálni, de az ott sem számítana már motornak csupán munkahengernek.
Nem kell átalakítás mert a Stirling motor reverzibilis. Max. méretezni kell másképp ha azt akarjuk hogy hőszivattyúként hatékonyabb legyen. De attól még Stirling motor maradhat.
Így talán már megérted miről beszélek. S ebben az esetben lehet zárt rendszerű is.
Érdemes alaposabban elolvasni a Stirling motorral kapcsolatban neten fellelhető szakirodalmat mert sok érdekességet megtudhatsz belőle.
Persze van amit nem valószínű, hogy megtalálsz, pl. hogy az Eltén a Múzeum körúton hosszú ideig Stirling motorral maguk állították elő a folyékony nitrogént az ELTE TTK Általános Fizika Tanszékén levő Alacsonyhőmérsékletű labornak, s onnan látták el folyékony nitrogénnel az Elte más részeit is. Az még nem az a világ volt amikor meg lehetett vásárolni a Lindétől. De ezt már vagy 20 éve felszámolták, még a magyar internet hajnalán így nem biztos hogy sokminden felkerült róla a netre.
"Na persze a folyékonynitrogén előállító üzemben lévő villanymotort meghajtó energia is valószínű egy (hőerőműből) gőzturbináról jön, esetleg szél vagy naperőműből."
Magyar viszonylatban itt olvashatsz erről pontosabb adatokat:
Így csak arányokat lehet megmondani azt nem hogy konkrétan honnan jön az áram. Kivéve persze ha valami szigetüzemű erőműről kapod, akkor konkrétan meg lehet mondani, miből van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!