Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a centripetális erő?

Mi az a centripetális erő?

Figyelt kérdés
A centrifugális erőről már hallottam( tehetetlenségi erő,a kör középpontjától"kifelé tolja"a testeket.)De mi az a centripetális erő? Valaki levezetné nekem akár képleteket használva vagy egyéb módon mert engem nagyon érdekel a fizika. Válaszokat előre is köszönöm! 13/F

2017. nov. 1. 23:23
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
Jaj nagyon szépen köszönöm a precíz utolsó választ(a többi is nagyon jó volt)! Én a lehető legpontosabb fogalmat szeretném megjegyezni ugyanis így tudom a lehető legjobban megérteni a fizikát,ha a precíz pontos fogalmat jegyzem meg.
2017. nov. 2. 22:05
 12/17 dq ***** válasza:

#9: "Hát e szerint a definíció szerint nem az."


"Newton's idea of a centripetal force corresponds to what is nowadays referred to as a central force. When a satellite is in orbit around a planet, gravity is considered to be a centripetal force even though in the case of eccentric orbits, the gravitational force is directed towards the focus, and not towards the instantaneous center of curvature." enWiki


2 különböző jelentés, hát csodás :D


--- --- --- ---


#11: a közoktatás fórum lakói talán nagyobb eséllyel tudják, hogy didaktikailag hogyan kell ezt jól felépíteni. Ahogy (#10) is megjegyezte, a tudomány nem ismeri/használja ezt a fogalmat, esetleg eltérően. De semmiképp sem egy központi, bármiféle jelentőséggel bíró fogalom.


Ha szabad javasolnom, szerezz be egy fizikakönyvet az itt történő kérdezgetés mellé. Rengeteg+1 (középiskolai) összefoglaló fizikakönyv található amely, nagyjából ugyanaz van bennük. A Holics: Fiziká-t szokták ajánlani. (azt én is ismerem és ajánlom)

2017. nov. 3. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

"A centrifugális erő egy fiktív tehetetlenségi erő"


Igazából vonatkoztatási rendszertől függ. Forgó rendszerben nagyon is valós erő, olyan mint az erőterek vagy a gyorsulás okozta erők. Amiket egyébként ugyancsak nevezhetnénk fiktív erőknek, de akkor mi nem az?


"Centripetális erő mint erőfajta nincs."

Igen, valóban centripetális összetevőről szoktunk beszélni. A fentieket úgy értsd, hogy ezen összetevőről beszélünk, ahogy a gyakorlatban nagyon gyakran ez az egyetlen összetevő. (Ld. pl. tehetetlen tömeg orbitális pályája.)

2017. nov. 3. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

#5, tényleg kekeckedsz. A gumikötél a nyúlhatatlan kötéltől abban különbözik, hogy előbbiben az erő nagysága is változik, utóbbiban az nem. A jelenség maga viszont azonos.


#10, tanárként részben egyetértek: a diskurzus valóban a középiskolai tanítás csődje. A diskurzusnak a te itt adott válaszod is része. Azzal is egyetértek, hogy az egyetemeken nehéz ezt a szemléletet kiirtani. Pedig elég lenne a megfelelő tankönyveket elolvasni. Ezért nem is idézek belőlük itt.


Nincs minek örülnöd kérdező. Sajnos e fórum valójában a problémák áttranszformálására alkalmas csak. Van egy fizikai értelmezési problémád. Előadod itt. Kapsz rá homlokegyenest ellenkező válaszokat. Most már nem a fizikai értelmezés a gondod, hanem hogy helyesen válaszd ki a jó választ. Nem fog sikerülni, ugyanazért, amiért a kérdést feltetted. Nincs eszközöd a döntéshez. Egyetlen lehetőséged, hogy ismét a tankönyvekhez nyúlsz, és megpróbálod onnan megérteni. Esetleg konkrét ottani mondatra kérdezel rá itt.

2017. nov. 4. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
Tehát a kedves tanár úr is úgygondolja,hogy inkább vegyek meg egy gimnáziumi fizikakönyvet minthogy itt az interneten tájékozódjak,vagy esetlwg az internet rejthet jó válaszokat csak ez a fórum nem a legalkalmasabb?
2017. nov. 4. 19:39
 16/17 anonim ***** válasza:

A fiktív, tehetetlenségi erők egy lényeges jellemzőben eltérnek a valódi erőktől: nem kölcsönhatást fejeznek ki, és nincs is a III. axióma szerinti ellenerejük, hiszen kölcsönhatási partner sincs! És ez a megkülönböztetés mindenféle vonatkoztatási rendszertől függetlenül objektíve fennáll.

Az egyetemi fizikában ezeket a tagokat korrektül levezetik, nem csak susmus van róla: az "ma" oldalt átírják inerciarendszerből gyorsuló rendszerbe, és ami nem az ma' tag (a felülvessző jelöli a gyorsuló rendszert), az egy matematikai művelettel átkerül a másik oldalra, ahol az erők vannak, és az átrakott tagok kapnak mindenféle neveket, hogy centrifugális, Coriolis, sima tehetetlenségi erő stb., ha már egyszer ebben a szemléletben az erőket tartalmazó oldalon csücsülnek. Az a baj, hogy ezt a levezetést középiskolában nem igazán lehet teljességében előadni.

2017. nov. 7. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 dq ***** válasza:

#13: "Igazából vonatkoztatási rendszertől függ. Forgó rendszerben nagyon is valós erő, olyan mint az erőterek vagy a gyorsulás okozta erők. Amiket egyébként ugyancsak nevezhetnénk fiktív erőknek, de akkor mi nem az?"


lazán fogalmazva: az az erő, amely különböző próbatesteket a tömegüktől függetlenül ugyanarra a pályára állít fiktív, az az erő, amely eltérő pályára állítja őket valós. (ezt nyilván kell itt-ott módosítani hogy igaz legyen, de az elv talán jó)


bővebben: [link]

2017. nov. 7. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!