Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a centripetális erő?

Mi az a centripetális erő?

Figyelt kérdés
A centrifugális erőről már hallottam( tehetetlenségi erő,a kör középpontjától"kifelé tolja"a testeket.)De mi az a centripetális erő? Valaki levezetné nekem akár képleteket használva vagy egyéb módon mert engem nagyon érdekel a fizika. Válaszokat előre is köszönöm! 13/F

2017. nov. 1. 23:23
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
70%
2017. nov. 2. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

A centrifugális erő úgymond "ellentéte".


Míg a centrifugális erő kifelé tolja a testeket, a centripetális befelé húzza.


Például centrifugális erő: egy körhinta ülése mozgás közben, centripetális erő: a körhinta lánca, ami tartja az ülést.


Vagy centripetális erő a gravitáció is.


[link]

2017. nov. 2. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

Igazából a centrifugális erő ellenerője. Pl. ha egy követ forgatsz egy rákötött madzaggal, akkor a centrifugális erő a madzagot és a kezedet húzza kifelé a kő felé, a centripetális erő pedig a követ húzza kezed felé.

Vagy mondjuk a mosógép mikor centrifugál, akkor a vizet a centrifugális erő nyomja a dob fala felé, a ruhát pedig a centripetális erő tarja körpályán. Tehát mindig ellentétes irányúak.


Fizikai feladatoknál általában a centripetális erőt használjuk, mert az tartja körpályán (az gyorsítja) a tömeget. A centrifugális erőt csak speciális esetben vesszük elő.


[link]

[link]

2017. nov. 2. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Ha egyáltalán még hozzátehetünk valamit az előzőhöz, az a következő. Egy egyenletes körmozgást végző testre folyamatosan hat erő, hiszen nem egyenesvonalú egyenletes mozgást végez. A test saját magától érintőirányba elszáguldana, ezt azért nem teszi, mert a kötél (gravitáció) húzza befelé. És ezt a testre ható, befelé húzó erőt nevezzük centripetális erőnek. A kötélre ható erő pedig nem a centrifugális erő, hanem a testre ható erő ellenereje (és nagyság, irány szerint megegyezik a centrifugális erővel). A centrifugális erő pedig a centripetális erővel egyensúlyt tartó erő (tehát azzal ellentétes és azonos nagyságú).


Élesen meg kell különböztetni a testre ható erőket a test által a kötélre ható erőktől. Mindkét említett erő a körmozgást végző testre hat. A centripetálist a kötél kényszere adja, a centrifugális pedig az ezzel ellentétes irányú inerciaerő. A keveredés abból adódik, hogy kétféle felfogás van: a dinamikai erőfelfogás centripetális erőt ismer, a d'Alembert féle erőfelfogás a mozgást visszavezeti a statikára, ehhez kell bevezetnie az ellenerőt, ami a centrifugális. Magasabb szintű tankönyvek tárgyalják, például az egyetemeken használatos, Budó féle Mechanika (és sok más könyv).

2017. nov. 2. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

#4, jó válasz, csak kekeckedem. :))


"A centrifugális erő pedig a centripetális erővel egyensúlyt tartó erő (tehát azzal ellentétes és azonos nagyságú)."


Nem feltétlenül azonos nagyságú, csak ha "kötött" pályán mozog a test. Pl. ha kötél helyett gumiszalagot használunk, akkor a pályasugár nőni fog (eleinte), a centripetális és centrifugális erők nem lesznek azonosak.


"A kötélre ható erő pedig nem a centrifugális erő.."


Ezt a részt nem igazán értem. :(

Érdekes kérdés, hogy mi mire hat. Az erők vektorok, a hatásvonaluk mentén szabadon eltolhatók. Tény, hogy egy feladat megoldáskor jól definiálni kell, hogy mire hatnak, de a megoldás elején pl. a centrifugális erő hathat a kezemre és a kötélre is. Igazából a kötelet a centripetális és centrifugális erők akarják elszakítani, ha épp ez a feladat.

2017. nov. 2. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 dq ***** válasza:

[link]


> A centripetal force (from Latin centrum, "center" and petere, "to seek"[1]) is a force that makes a body follow a curved path. Its direction is always orthogonal to the motion of the body and towards the fixed point of the instantaneous center of curvature of the path.


Talán: egy testre ható erőnek a pillanatnyi sebességre merőleges komponense.


Newtoni mechanikában és lokális IR-ben azt hiszem ez így értelmes.

2017. nov. 2. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 dq ***** válasza:
*jav: legyen még a test pontszerű
2017. nov. 2. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
56%

"egy testre ható erőnek a pillanatnyi sebességre merőleges komponense"


Pl. bolygó ellipszis pályán ez ritkán igaz, a gravitációs erő mégis mindig centripetális erő.

2017. nov. 2. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 dq ***** válasza:
Hát e szerint a definíció szerint nem az.
2017. nov. 2. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
72%

Ez a diskurzus a középiskolai fizika tanítás csődje. :(

"Igazából a centrifugális erő ellenerője." és társait nagyon nehéz kiirtani az egyetemeken.


Centripetális erő mint erőfajta nincs. Bármely erőnek lehet viszont centripetális összetevője, azok fogják okozni a centripetális gyorsulást. A Newton-egyenlet egyik oldalán ugyan lehet egy "m*a_cp" szorzat, de az nem az erők oldala, hanem az impulzusváltozás radiális összetevőjéé. A két oldal funkcionálisan nem ugyanaz: ok(ok) és okozat.


A centrifugális erő egy fiktív tehetetlenségi erő a sok közül, amit azért "vezetünk be" mesterségesen, nevet adva egy tagnak, hogy gyorsuló vonatkoztatási rendszerekben is lehessen használni a Newton-egyenletet. Így nincs ellenereje sem, mivel nem kölcsönhatást fejez ki.


Aki nem hiszi, járjon utána, és gondolkodjon el egy kúpinga mozgásán inerciarendszerben és együttforgó rendszerben.

2017. nov. 2. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!