Hogy van az, hogy a fázisceruza nem ráz meg?
1. Önmagában a fázisceruza nem alkot áramkört, ezért nem ráz meg.
2. Nyilván nem így értetted, hanem úgy, hogy te le vagy földelve, megfogod a fáziscerkát és megérinted vele a fázist. Nos, ekkor megráz az áram, de olyan kicsi áramerősséggel, hogy nincs számottevő élettani hatása.
Ami azt illeti, tulajdonképpen „megráz”, pontosabban fogalmazva áram folyik át a testeden.
A fázisceruza tulajdonképpen egy nagyon nagy ellenállás. Ez van veled sorba kötve. A kettőtök ellenállása is nagyon nagy, így rajtad milliamper nagyságrendű áram folyik át. Mivel feszültségosztóként is funkcionáltok, így a rajtad eső feszültség is nagyon kicsi lesz, néhány millivolt. Kis feszültség, kis áramerősség = kis teljesítmény, kis munka. Ekkora áramerősség ekkora feszültség mellett nincs hatással a testre. A fázisceruzánál már kicsit más a helyzet, ott ő viszi el a feszültség majdnem egészét, de kis áramerősséggel. Kicsivel több energia esik rajta, ami már elegendő ahhoz, hogy világítson.
Természetesen minden meghibásodhat, olykor "a kapanyél is elsül". Egy kínai vacakban nem tudhatod, miből van az ellenállás, vagy ha kis (fiú) gyereked van otthon, aki "szerelgetős", az is széttekerheti a fáziskeresődet, és ki tudja, mit tesz be az elgurult ellenállás helyére.
Régebben a hasonló eszközökbe, amikben soros ellenállással korlátozták a testen átfolyó áramot, ott szokás volt (de talán előírás is), hogy az ellenállást két sorbakötött darabból rakták össze, így ha az egyik elszenesedett, bepiszkolódott, vagy benedvesedett, akkor is még ott volt a másik, így "nem maradt ott kiterítve" a gyanútlan felhasználó. Ennek ellenére a magam 50+ évével még sosem láttam két ellenállással szerelt fázisceruzát, de fázisceruzás balesetről sem hallottam. Ennek ellenére a villanyszerelési szabványok tiltják a fázisceruza használatát (a téves jelzések illetve nem-jelzések miatt).
Érdekes termék lett belőle: nem tilos árulni, de tilos használni. Pontosabban használni sem tilos, csak az általa mutatott jelzést tilos figyelembe venni a szereléskor. Ez van.
> Attól nem lehet tartani,hogy esetleg a fázisceruza hibás, és átengedi a nagy áramot?
Nagyon-nagyon-nagyon ritka az ilyen jellegű meghibásodás. A fázisceruzák, ha elromlanak, akkor szinte mindig úgy romlanak el, hogy a nagy ellenállásból szakadás lesz, a glimm lámpa nem világít, a testeden nem néhány milliamper, hanem kvázi semmilyen áram nem folyik át.
Ennek ellenére ha van rá mód, a fázisceruza használata erősen ellenjavallt, ahogy #5 írta, földelt tárgyhoz képesti potenciálkülönbséget kell mérni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!