Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A neutroncsillag összeütközésb...

A neutroncsillag összeütközésből jövő gravitációs hullám jeléhez képesti fényjelenség késése miből tevődik össze?

Figyelt kérdés

Az ütközés során történő robbanásban lassab a fény útja, vagy a körülötte lévő gázokban, vagy a nagy gravitációs tér miatt szökik lassabban, vagy az idáig tartó úton lévő közeg miatt, vagy az idáig tartó úton történő gravitációs elhajlások/potenciál stb. miatt?


Gondolom mindegyik, de melyik a fő effektus, amiből a 2 másodperc származott a LIGo mostani megfigyelésénél?



2017. okt. 17. 14:47
 1/7 anonim ***** válasza:

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..


Kábé az ezen kérdés alatt említettekből, esetleg olyanokból, amik még nem lettek említve,őket. vagy még nem is ismerjük p. De gondolom, az is a te kérdésed, szóval szerintem nem mondtam újat :)


Hogy melyik mekkora súllyal nyom a latban? Nézd, négymilliárd fényév távolságon 2 másodperces késésről van szó. Ennél már azt is könnyebben lehet érzékelni Magyarországról, hogy a Föld túloldalán egy szöcske ugrik-e vagy csak mászik. Szóval szerintem egy jó darabig nem lesz válasz a kérdésedre, pénz, idő, kellő technológia, eszközök, erőforrások és egyebek hiányában :)

2017. okt. 17. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Blaster123 ***** válasza:

Tegnap ezzel kapcsolatba csinált egy kérdezz-feleleket a kutatásban segítkező 7 tudós, itt biztos találsz választ vagy több infot:


[link]

2017. okt. 17. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

"négymilliárd fényév távolságon 2 másodperces késésről van szó. Ennél már azt is könnyebben lehet érzékelni Magyarországról, hogy a Föld túloldalán egy szöcske ugrik-e vagy csak mászik."


Nagyon tévedsz. Ha nm értessz hozzá, minek írsz?


Egyrész anélkül, hogy értenél hozzá, csak a hírekből is tudhatod, hogy az elmélet megjósolta a 2mp-et, mert ebből következtettek arra, hogy a gravhullám valóvban fénysebességgel terjed. Eddigi megfigyeléseknek nem volt optikai párja, most először lehetett összakapcsolni a kettőt, de ha nem elnne rá elméleti jóslat, akkor nem ért volna semmit, hogy tudjuk a 2mp-et, de a hírekben olvashattad, hogy a 2mp igazolta Einstein jóslatát.


Másrész, hogy milyen precízen lehet mérni, arra éppen a gravhullám detektálás a legjobb példa. A detektor relatív hosszváltozása 4km-en a proton sugarának az ezredrésze, amit kimérni első hallásra lehetetlennek tűnik, de különböző trükkökkel mégis ezt meg lehet tenni, ebben volt 30 év munkája. És pl. a mérések alapján aztán olyanokat lehetett mondani, hogy a nemtom hány fényévre lévő pulzár felszínén nincsen 1cm-nél nagyobb "hegy", azaz kitüremkedés, mert ha lenne, akkor látnánk a jelekben!

2017. okt. 17. 15:07
 4/7 A kérdező kommentje:
Egyébként meg a másik kérdést nem én kérdeztem, de ez egyéretlműen kiderül abból, hogy én leírtam több effektust, ami miatt a fény "lassabban" ér ide.
2017. okt. 17. 15:08
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Sokkal prózaibb oka van. A LIGO a neutroncsillagok egymás felé spirálozása által keltett hullámokat érzékelte, a fényjelenség viszont már az összeolvadásból származott. Magyarul nem egyszerre történtek, ezért nem egyszerre ért ide a két "jel".
2017. okt. 17. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Van gravitációs hullám a bespirálozásból és ütközésből és van összeütközés után fényjelenség (jetek és egyebekből) fotonok által közvetített "fény" (de nem csak látható fény tartománya, hanem gamma, röntgen, stb-ben is )
2017. okt. 17. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

ez így nem elég kielégítő számomra, én is ismerem a jelformát:

[link]


de a grawhullám egy hullám, azaz amikor 2ms eltérésről beszélnek nem tudom pontosan mihez viszonyítanak, és egyáltalán milyen hosszú volt a jel. Mindenesetee én azt gondolnám, hogy a maximumhoz viszonyítanak, ami a merger fázisban van, márpedig szerintem akkor már keletkezik fényjelenség, mert az a fizikai összeütközés

2017. okt. 17. 21:34

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!