Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi hordozza a neutroncsillag...

Mansour kérdése:

Mi hordozza a neutroncsillag mágneses mezejét?

Figyelt kérdés
A neutroncsillagok erős mágneses térrel rendelkeznek. De a neutronok elektromos töltés szempontjából semlegesek, márpedig a neutroncsillag anyagának döntő része neutron. Mi hordozza tehát a mágneses mezőt, a nagyon vékony felszíni vasréteg, vagy valahogy mégis a neutronok?

2017. szept. 7. 15:32
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
67%

A "hordozza" mást jelent, mint amire te vélhetően kíváncsi vagy. Talán a "kelti" amire kíváncsi lehetsz.


A választ magad adtad a "döntő része" szóval. A csillagban vannak elektronok is, továbbá ez a csillag irtózatos sebességgel forog, így mágneses fluxusváltozása igen nagy. A lényeg, hogy mikor a szupernova robbanással a csillag összeomlik, akkor sem változhat meg a korábbi mágneses energiája, ez természettörvény. Ezt úgy éri el, hogy a (relatíve kevés) töltésével iszonyatos forgásba kezd.

2017. szept. 7. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Esetleg egy másik magyarázat, hogy a neutroncsillag tulajdonképpen ugye neutronokból áll, amelyek nem kapcsolódnak atommaghoz, vagyis "szabadok", azt leszámítva, hogy az iszonyatos gravitáció egy kupacban tartja őket. Szabad neutronokként viszont ~15 perc felezési idővel bomlanak protonná és elektronná (meg anti-elektronneutrínóvá). Az így keletkező, óriási mennyiségű protonnak és elektronnak viszont van töltése, és mivel óriási sebességgel forog az egész objektum, így nagyon erős mágneses mezőt kelt maga körül. Azonban az így keletkező protonok és elektronok sem képesek elhagyni a neutroncsillag gravitációs mezejét, mi több, a gravitáció újra csak neutronokká roppantja össze őket. A folyamat közben felszabaduló energiát pedig a neutroncsillag kisugározza röntgen tartományban valamint neutrínók formájában.


Nem tudom mi igaz ebből, azt sem már hogy hol olvastam ezt a magyarázatot, valaki jó lenne ha megerősítene vagy cáfolna benne.

2017. szept. 7. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Valóban, nem fogalmaztam pontosan. A "kelti" a megfelelő kifejezés.

Így már jobban érthető a dolog.

Azért kicsit még bizonytalan vagyok. Ha jól tudom, a neutron-túlsúly úgy jön létre, hogy a nagy nyomás hatására az elektronok egyesülnek a protonokkal, neutronokká. Ebben a folyamatban az elektromos töltés akkor elveszik? És akkor a külső rétegekben megmaradó protonok és elektronok hordozzák azt a maradék töltést, ami a nagyon gyors forgás következtében kelti az erős mágneses teret?

2017. szept. 7. 16:02
 4/14 A kérdező kommentje:

Érdekes ez a magyarázat a neutronbomlás és -keletkezés folyamatával. De én sem olvastam ilyesmiről.

Kíváncsian várom a további válaszokat most már erre vonatkozóan is!

2017. szept. 7. 16:06
 5/14 anonim ***** válasza:
54%

Mint említettem az egész egy szupernova robbanás során jön létre. Itt milliárd fokok vannak, e tartományban nincs atom. Az eredeti csillagnak volt normális mágneses mezeje, a robbanás során ez nem veszhet el, viszont mivel a töltések drasztikusan lecsökkennek, a mágneses mező úgy tud állandó maradni, hogy a rendszer közben rettenetes forgásba kezd. Közben hatalmas sugárzások vannak, ezért az egész rendszer folyamatosan változik, A hatalmas hő és nyomásviszonyok részecskefelhőt eredményeznek, emiatt a mágneses tér sem úgy viselkedik, mint normális körülmények között, ez is oka annak, hogy drasztikusan nagyobb.

Egyébként ezen extrém körülmények között zajló folyamatok pontos áttekintéséhez nem árt kellő matematikai ismeret, és némi atomfizikai se.

2017. szept. 7. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Köszi, hát a kellő matematikai ismeret az sajnos nincs meg, de azért érteni szeretném, amennyire lehet, a dolgokat.

Még annyit, hogy azt mi okozza, hogy a mágneses mező nem veszhet el?

2017. szept. 7. 17:54
 7/14 anonim ***** válasza:
57%

"~15 perc felezési idővel"

Nem, nem! Ez csak a szabad neutronra vonatkozik!

Az atomban, vagy ebben a csillagban ilyen nincsen, ezek kötöttek. Nem bomlanak.

2017. szept. 7. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2017. szept. 8. 07:58
 9/14 Tom Benko ***** válasza:
79%
Amúgy ne felejtsük el, hogy a neutronnak, hiába az elektromos semlegesség, van mágneses momentuma...
2017. szept. 8. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Itt is pont ezt kérdezték, jó válaszok születtek:

[link]


És a "fullos" válasz:

[link]

"..Thus, the observed super-strong magnetic field of neutron stars may originate from the induced Pauli paramagnetization of the highly degenerate relativistic electron gas in the neutron star interiors. Therefore, we have a seemingly more natural explanation of the neutron star surface magnetic field."

2017. szept. 9. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!