Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan mérhetünk sebességet...

Kilari888 kérdése:

Hogyan mérhetünk sebességet mobiltelefonnal?

Figyelt kérdés
Nem csak applikációra gondolok, hanem arra is, hogy hogy működik. -Hogyan?-

2017. okt. 8. 14:41
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
2017. okt. 8. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 EagleHUN ***** válasza:
100%

A sebesség mérése mobiltelefonnal vagy gps-el stb-vel a helyzetmeghatározáson alapul.

Ennek a matematikai módszerét mg úgy nevezik hogy háromszögelés.


[link]


[link]


Kivitelezhető a mobiltelefon tornyok segítségével is.

Ilyenkor a mobilod több toronytól bekéri a tornyok koordinátáit, ugyanakkora jelerősséggel. Az egyes tornyokról beérkező mért jelerősségből (A megtett távolsággal gyengül!) és a torony küldése és beérkezés közti időből is kiszámítható hogy hol van a mobil telefon. (Utóbbihoz nagyon nagy pontosságú belső órára is szükség van a mobilban.)


De a gps-es meghatározás sokkal pontosabb. Az atomórás GPS műholdak mindig kiküldik a pontos időt mind egyszerre, de a megtett távolság miatt ezek mégis különböző időpontokban futnak be a mobilodba. Az időbeli különbségből számítható az egyes műholdak távolsága ez pedig kiadja pontosan hol vagy.

GPS képes telefonok akár így is csinálhatják, meg a mobil torony rendszerrel is.


(A rendőrség, titkosszolgálat stb meg csak a mobiltoronyrendszerrel méri be valakinek a mobilját, mert a környező tornyokra feljelentkezik az adott mobil, különböző jelerősségekkel. A GPS műholdakra nem kell feljelentkezni! És nem tárolnak információkat az eszközökről, csupán nagyon pontos órák!)


Ha ezt még mindig nem tudod elképzelni hogy működik a háromszögelés akkor képzeld el hogy köröket rajzolunk.

3 torony 3 pont egy papírlapon. Az egyesből rajzolsz egy kört a másiknál is egyet. A két kör metszi egymást 2 ponton. A két pont összekötésével kapsz egy vonalat. A keresett valami azon a vonalon van.

Most ha rajzolsz egy harmadik kört a harmadik pontból akkor az metszi a vonalat. Na pont ott van amit keresel.

A negyedik körrel esetleg lehet pontosítani illetve 3D-ben megcsinálva ugyanezt gömbhéjakkal a magassági adatokat kapod meg belőle. (Így műxik a GPS rendszer. Minimum 4 műholdra kell rálátás! De inkább többre.)


Na szóval ha csinál egymás után 2 ilyen helyzetmeghatározást a mobilod és a kettő közt mozogtál vele akkor megvan a megtett út is és a két mérés közt eltelt idő is. A sebesség pedig egyenlő a megtett út/eltelt idő!

[link]


Minél többször csinálja ezt meg egymás után és minél sűrűbben annál pontosabb sebesség értékeket kapsz.

(Viszont ez sohasem a pontos pillanatnyi sebességed! Csak közelít hozzá.)


Összefoglalva a mobiltelefon, GPS stb által kiírt sebesség számított érték. Egy helyzetmeghatározási számított sorozat eredményeiből van kiszámítva.


Ha még egyet csavarunk a dolgon mondhatjuk hogy a kiinduló adatok mindössze jelerősségek, és időpontok. A végeredmény meg sebesség.

2017. okt. 8. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Walter_Dornberger ***** válasza:
85%

sokféleképpen.

például stopper módban időt mérünk, miközben adott távolságot megtesz a járművünk. pl autópálya - kilóméter táblák közt eltelt idő, vasút régen a sinszálak kötésének döccenése (manapság a hegesztett pályán nem műk), mondjuk 11 döccenés közt eltelt időt mérek (régen a hagyományos 48-as sinek egyenes pályán 12 méteres darabokban voltak gyártva és beépítve) ennek hossza 120 méter, és számítjuk belőle a sebességet.


DE van más megoldás is:

Eladom a mobiltelefont, veszek belőle pl ukrán rendörségi sebességmérő pisztolyt, és sebességet mérek vele.


Másik módszer: csengőhangnak normál zenei A hangot állítok be, bekapcsolom a csengést és kidobom a járműből. feltéve, hogy hallom a csengést a doppler eltolódásból kiszámítom a haladás sebességét.


Vagy:


Megmérem a mobiltelefon hosszát, ezzel mint mértékkel megmérem az utat, a sebesség mobiltelefon hossz/idő egységben megkapom... :)


és még sokféleképp...

2017. okt. 8. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
79%

Pl. bekapcsolod a lépésszámlálót és a stoppert, majd megtett táv után összeméred a kettőt. Előnye, hogy működik akkor is, ha nem ismered a távot, és még meg is állhatsz pihenni, akár aludni is a táv közben (csak mikor megállsz, a stoppert szüneteltesd).

Hátránya, hogy a pontossága talán a legrosszabb az eddig felsoroltak közül, és hát gyalogolni kell hozzá, tehát elég korlátozott az alkalmassági területe.

2017. okt. 8. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Wadmalac ***** válasza:
100%
Ha se gps, se torny-háromszögelés, akkor azért stopper tutira van. Méred az időt két km-tábla közt és számolsz.
2017. okt. 9. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Mindenkinek ment a zöld pacsi:) Nagyon sokat segítettek köszönöm😊
2017. okt. 9. 11:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!