Gyorsabban hűl a sör, ha bevizezve tesszük a mélyhűtőbe?
Haverommal vitatkoztunk.
Én azt az álláspontot képviseltem, hogy a víz megfagyása és lehűlése miatt hőt ad át a környezetének, emiatt a környezete (jelen esetben a sör is) "felmelegszik".
Ő valami ilyesmit mondott: Húsiparban használnak párás húsfagyasztást és ez is azon az elven működik.
Tehát szerintem ha bevizezzük a sörös dobozt, akkor ezzel lassítjuk a hűtés folyamatát.
Ti mit gondoltok?
Mivel a doboz felszínén lévő vizet is meg kell fagyasztani, ezért a sör később hűl le.
Ugyanakkor a meleg sör és rajta a meleg víz párologni fog (a sör környezetében emelkedik a hőmérséklet, a relatív páratartalom csökken, ezért van módja a víznek párologni, majd a levegő lehűl és a hűtő hideg falán kicsapódik a felesleges pára). Ez egy jó hőelvonó rendszer, most már csak az a kérdés, hogy melyik folyamat a domináns... :)
Normál hűtőben nem, mert ott magas a páratartalom, nem jelentős a párolgás. No-Frost hűtőben igen, de kérdés, hogy ez mennyire jelentős.
Feltételezem nem akarod 0 fok alá hűteni a sört, így a "megfagyásáig nem megy 0 fok alá" típusú "fűtőhatás" nem érvényesül.
#2: Há' de nem megfagyasztani akarjuk a sört. A párolgás hőt von el. Ilyen módon a sör mérhetően gyorsabban hűl le. A páratartalom sem olyan nagy a hűtőben, mivel ugye mikor beteszed a sört, eléggé cserélődik benne a levegő. A páratartalom relatíve lassan növekszik a hűtőben, így van ideje hatni a nedvességnek.
Persze a nedvesség hamar lefolyik az üvegen, így jobb, ha papír törlőkendőt nedvesítünk meg, és azt tekerjük a sör köré:
> A hűtőben párolog a víz? Jézusom, ember... Az inkább pont hogy lehűl.
A kettő viszont nem egymást kizáró jelenség. Gondolj csak a levesre. Az is hűl magában is, pl. hővezetéssel, átadja a hőt a levegőnek, a tányérnak, az meg az asztalnak, stb… De párolog is. Ha fújod, akkor a magasabb páratartamú levegő helyére egy alacsonyabb páratartalmú levegő kerül, ezért jobban képes párologni, és ettől gyorsabban hűl. Az, hogy valami párolog és hűl, nem egymást kizáró jelenségek.
A folyadékok minden hőmérsékleten párolognak. Sőt szilárd anyagok is képesek párologni. (A víz 1°C-on is, de ha jól rémlik a jég is tud párologni, bár erre nem vennék mérget. Viszont irreleváns is, mert nem megfagyasztani akarjuk a sört, hanem lehűteni.) Az anyagban az egyes atomok, molekulák nem egyenletes mozgási energiával rendelkeznek. Folyamatosan lökdösik egymást, meg a közeg – pl. a levegő molekulái – is lökdösik őket. Néha egy-egy atom vagy molekula akkora mozgási energiára tesz szert, hogy kiszakad a folyadékból – vagy szilárd anyagból –, és eltávozik tőle (légneművé válik). Értelemszerűen a visszamaradt folyadék – vagy szilárd anyag – molekuláinak, atomjainak az átlagos mozgási energiája csökken, márpedig ez ekvivalens a hőmérséklettel. Röviden, a párolgás hőt von el, csökkenti az anyag hőmérsékletét.
Hogy közben amúgy a folyadék más módon is veszít a hőmérsékletéből az ebből a szempontból annyiból lényeges, hogy alacsonyabb hőmérsékleten a folyadék kevésbé párolog. De párolog. (A párolgás mértéke ugye függ a hőmérséklettől, a levegő páratartamától, vagy a levegővel érintkező felület nagyságától.) Amíg a vizes papír nélküli sör csak hővezetés útján veszít a hőmérsékletéből, addig a vizes papírral körültekert sör hővezetés és párolgás útján is, ezért hűl gyorsabban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!