A Hold sebességének nagysága miért nem nő?
Most a pályalak miatti sebességváltózástól eltekintve, tehát tegyük fel hogy a Hold szabadon esik a Föld körül, de szabadeséskor a test gyorsul, akkor a Hold sebességének a nagysága miért állandó? (az irányának a változásáról tudok, ugye körmozgás, centripetális gyorsulás).
Köszönöm a válaszokat! :)
> És a sebessége hogyhogy beáll állandóra?
Úgy, hogy nem áll be állandóra. A sebesség nagysága áll be állandóra. De az iránya nem. A test haladna tovább. De a gyorsulás miatt a sugárirányban gyorsul, de érintő irányban tulajdonképpen lassul. Ez a két egymásra merőleges gyorsulás összeadódva tartja állandó !nagyságúnak! a sebességet. De vajólában gyorsulás történik. Itt most a gyorsulást sebesség változásnak fogd fel. A sebesség nem csak nagyságában, de irányában is változhat, és mindkettő gyorsulás, mindkettőhöz ugyanúgy erő kell, stb… Persze amíg kvázi egydimenziósan tárgyalják az általános iskolában a sebességet, gyorsulást, addig a gyorsulás valóban csak a sebesség nagyságának változását jelentheti. De amint egymásra merőleges a sebesség és a gyorsulás, vagy akármilyen szöget zár be, mindjárt más egy kicsit a dolog.
Már sokan sok jó választ írtak, de a #9-esben mondtál egy olyat, hogy "ez akkor is esés, amikor pedig gyorsulnia kellene a testnek".
Esés, esés, na de milyen értelemben? A Földhöz nem közeledik, tehát nem úgy esik, mint az alma a fáról, vagy a vízszintesen eldobott labda. Te azokból a fajta esésekből indulsz ki, amelyek a földhöz való közeledéssel járnak. Olyankor tényleg nő a test sebessége. De itt nem ez a helyzet. Én jó szívvel igazából esésnek sem tudnám nevezni, bár valóban szokták ezt a kifejezést használni a gravitáción kívül egyéb erőhatás alatt nem álló testekre.
Amúgy eséstől, erőktől és merőlegességtől egy pillanatra eltekintve, abba is belegondolhatsz, hogy melyik közismert törvényt sértené, ha a Hold sebessége ugyanazon a körpályán körbe-körbe szaladgálva folyamatosan nőne. A mozgási energiája egy adott ponton E0 lenne, majd egy kört megtéve ugyanazon a ponton a nagyobb sebesség miatt egy nagyobb E1. Miközben a helyzeti energiája változatlan. Lehetséges az ilyesmi? Az energiamegmaradás elve alapján a mozgási energia többletnek jönnie kéne valahonnan. De honnan? Mégis mitől és hogyan vonná el az energiát?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!