Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az emberi sejtek rendelkeznek...

Az emberi sejtek rendelkeznek olyan védekező képességgel ami abból áll ha valami mutációkat okozó anyag kerül a szervezetbe akkor elkezdik növelni azoknak az enzimeknek a szintjét amik a mutációkat javítják ki?

Figyelt kérdés
2017. szept. 25. 18:02
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem hinném.
2017. szept. 25. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Ozmium42 ***** válasza:
100%
A hibás DNS szakasz indítja be ezeknek a javító fehérjéknek az expresszióját, azzal viszont nem függ össze, hogy mi okozza a DNS hibáját. Nem mutációra kell itt gondolni egyébként, hanem arra, amikor a DNS elveszíti a "normális" kémiai jellegét, például nem jól párosodnak a bázisok, vagy kémiailag módosulnak.
2017. szept. 25. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Valóban működik egy ún. repair mechanizmus, mely a hibás (mutáns) dns szakaszokat javítja ki. Ez nyilván megfelelő enzimekkel történik, de nem tuudom elképzelni, hogy ezen enzimek mennyisége megnövekedne akkor, amikor mutagén anyag jut a szervezetbe.
2017. szept. 25. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"de nem tuudom elképzelni, hogy ezen enzimek mennyisége megnövekedne akkor, amikor mutagén anyag jut a szervezetbe"


Oreg hiba, hogy nem tudsz ilyesmit elkepzelni, merthogy pontosan ez tortenik. Nagyobb DNS karosodas indukalja a javitoenzimek szintjet, tul nagy azonban mar az apoptozis utvonalat inditja be.

Ugy nagy altalanossagban a jo szemlelet a biologiaban inkabb az, hogy "sokminden lehetseges, gondolkodjunk rajta hogy hogyan", mintsem hogy "ez olyan fura, nem tudom elkepzelni".

2017. szept. 26. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Az "öreg hiba" a szövegértéseddel van, ui. én nem azt vontam kétségbe, hogy a bekövetkezett genetikai hiba stimulálná a repair mechanizmust, hanem azt, hogy a szervezetbe bejutó mutagén anyagok. Ha alaposabban elolvasod válaszom, akkor ez világossá válik számodra is. Egyébként az eredeti kérdés is erre vonatkozott.
2017. szept. 27. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Mert nyilván a bejutott anyagok nekiállnak DNS-t károsítani, ami meg válaszul indukálja az enzimeket.

Én nem képzeltem bele a kérdésbe, hogy ezekek az anyagoknak valamiféle közvetlen belső receptorának kellene lennie.

2017. szept. 27. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Állandóan fennáll a lehetőség, hogy más élőlények DNS-e kerüljön szervezetünkbe. Az MTA Molekuláris Medicina Kutatócsoport, az ELTE, a Semmelweis Egyetem és a Szent István Egyetem kutatói külföldi munkatársaikkal közösen vizsgálták. Az eredmények azt mutatják, hogy az élelemből származó DNS egy része nemcsak, hogy el tudja kerülni a lebontást az emésztés során, de nagy darabok, akár gének is épek maradhatnak. Vagyis át kell értékelnünk a nukleinsavak lebontásából és felszívódásáról alkotott elképzeléseket. Ez több kérdést is felvet. Mi lesz az épen maradt DNS sorsa? Bekerülhet a fogyasztó szervezet saját sejtjeibe vagy mikroflórájának sejtjeibe, esetleg beépülhet azok genomjába? Ha igen, akkor az idegen DNS beépülése előnyhöz juttatja a sejtet, amely felvette, vagy épp ellenkezőleg, káros mutációt okoz benne?
2017. szept. 27. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!