Nagyon intenzív kardio edzés káros lehet bizonyos belső szervekre (->bővebben)?
Röviden : nem.
Bővebben : A szervezet a fokozott fizikai aktivitás során a keringést "újraosztja", azaz a kevésbé működő szervek vérellátása csökken. Ez azonban nem megy olyan szint alá, hogy az adott szerv károsodást szenvedjen. A fenti szabályozás élettani körülményekre vonatkozik.
Bizonyos szerekkel ( doppingszer kategóriába soroltak...)viszont ki lehet kapcsolni a szervezet természetes visszajelző rendszereit ( pl. fáradtságérzés, fájdalom), aminek következtében a szervezet terhelését az élettani fölé lehet erőltetni, s ilyenkor már károsodást szenvedhet. De ekkor sem a vérellátás csökkent volta miatt fog ez bekövetkezni, hanem elsősorban azok a szervek károsodhatnak, amelyek fokozott működésre vannak kényszerítve. Pl. szív ( ilyenkor jöhetnek a malignus ritmuszavarok, kamrafibrilláció - ez áll nagyon gyakran a sportolók hirtelen halála mögött, de ez szokott előfordulni pl. több napos goa partykon amfetamin ill. származékainak hatására, stb.), de előfordulhat pl. agyvérzés, agyödéma is a tartós és fokozott, szabályozását vesztett vérnyomás emelkedés következtében.
A "kardio" edzés ( nem igazán szeretem ezt a megnevezést...)lényege a szívfrekvencia bizonyos szinten tartása adott ideig, fizikai aktivitás által. Ennek során a szívfrekvenciát folyamatosan monitorozni kell, a terhelést ennek megfelelően kell szabályozni. Ha ezt ésszel csinálják, a megfelelő kontroll betartásával, akkor ez - egészséges szervezet esetén - nem okoz ilyen problémákat. A nem egészséges szív esetén természetesen más a helyzet, de ez már a kórélettan tárgykörébe tartozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!