Van olyan tanulmány, ami azt vizsgálja bizonyos betegségekre, hogy gyógytorna alkalmazása esetén mekkora rész a placebó hatás?
A gyógytorna arra való hogy pl szalgszakadás vagy bokaműtét után lenyújtsa újra a szalagokat és újra aktivizálja a stabilizálóizmokat, valamint a folyamatos mozgatással elkerülje a trombózis kialakulását. Ebben mi lehetne a placebó? Ha tört már el bokád vagy csak részleges szakadásod volt tudhatod, hogy mennyire hirtelen csökken a mozgástartomány illetve az egész "használhatósága".
Vagy a gerinferdülésre javallot úszás lenen placebó ami megerősíti a mélyizmokat a gerinc mellett?
Nem igazán értem, hogy ezekben milyen placebót keresel.
Én csak azt kérdezném, hogyan lehetne itt mérni a placebó-hatást?
Hogy nézne ki a placebós tesztcsapat? Elhitetjük vele, hogy tornázik, miközben nem is?
Az mindenesetre ellenőrizhető, hogy van-e különbség a gyógytornázó és a nem gyógytornázó csapat gyógyulása közt.
Ha hatástalan lenne, már kihalt volna.
És ha használ, most őszintén, NEM MINDEGY, mennyi belőle a placebó, mennyi a fizikális hatás? Gyógyít? Igen. Akkor?
a gyógytornát ezerféle esetben alkalmazzák, nem csak abban az egy speciális esetben, amit írtál, talán neked olyan volt a családban, de ezer más dolog is van, egészen kisgyerekeknél, sőt babáknál is van gyógytorna, és nagyon sokféle betegség és nem csak betegség esetén hasznos
ha titeket nem érdekel a válasz, akkor nem kell ide írni, szerintem érdekes lenne tudni, mert a gyógytorna sokkal elismertebb az orvostudományban, mint egy csomó alternatív medicína, és kiegészítő kezelés, amiknek nem ismert a hatásmechanizmusa, és én ezzel teljesen egyetértek, de csak érzésre, és szerintem fontos lenne látni, hogy ebben mennyi a placebó
azzal egyetértek, hogy bizonyos betegségek esetén kétség nem fér hozzá, hogy kell a gyógytorna és hatásos, és jól ismert a hatásmechanizmus, de nem minden esetben ilyen egyértelmű talán, és a placebó hatás ettől függetlenül lehet nagy hányad vagy kis hányad
Ismétlem, van ötleted, hogyan lehetne itt vizsgálni a placebó-hatást?
Hogy nézne ki a két tesztcsoport?
Mi lenne a különbség?
A placebo hatást mindenütt úgy mérik, hogy létrehoznak két csoportot, formálisan mindkettő ugyanazt teszi. Itt a legfőbb megoldandó probléma, hogy a két csoport egyike se fogjon gyanút, tehát mindnek "gyógyítónak", az orvoslás szabályai szerintinek kell tűnniük.
Wadmalac, kérdésed megválaszolásához az a fő nehézség, hogy ki kell találni két, látszólag teljesen egyforma módszert mozgásszervi problémára. Az egyik valódi hatást ér el, a másik nem, mert nem a megfelelő izomcsoportokat, vagy nem úgy mozgatja. Mindkettőről más csoportokkal bizonyítani kell, hogy hat/nem hat. Itt laikusoktól, orvosoktól se várj jó választ. Ehhez igen komoly szakismeret kell sé akkor is hosszú kísérletező munka. Ráadásul az az etikai probléma is, hogy a placebo hatású "gyógytorna" nem segít. Mert ezt is betegeken kell kikísérletezni. Egy gyógyszer hatásvizsgálata attól könnyebb, hogy a mechanizmus egyszerűbb.
#6: Pontosan erre akartam célozni. Hogy gyakorlatilag lehetetlen kimutatni a placebó-hatást, mert nem tudod létrehozni a tesztcsoportokat. Az etikai rész a hab a tortán.
És ha produkálsz is valami ilyen tesztlehetőséget, mondjuk, most extrém karikatúrájaként a dolognak, bal térd gyógyítására a beteggel a jobb kisujját mozgattatod, a beteg eljárással szembeni szkepticizmusa kihozhatja a negatív placébo-hatást, azért nem fog hatni, mert nem hisz benne.
Szóval, a véleményem, hogy azért nincs a kérdező által keresett kimutatás, mert lehetetlen klinikai tesztet csinálni rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!