Van valamin a relativitástörvény ellen?
Értem, köszönöm a válaszokat.
Visszatérve a feketelyukakra. Az, hogy az eseményhorizonton túl mi történik, mi a legelfogadottabb elmélet? A "spagettizálódás" és örök végtelenség?
1. Kérdező a te alapvető tévedésed a tudománnyal kapcsolatban az, fordítva képzeled el. A tudomány konstruktív, szabályt, rendszert, ok-oksági összefüggést keres, nem pedig cáfol. Einstein nem abból a megfontolásból találta ki a relelm-t, mert Newtont meg kívánta cáfolni. Hanem az addigi kutatások által összegyűlt tapasztalatok azt mutatták, hogy a meglévő szabályokkal nem lehet megmagyarázni néhány folyamatot (tapasztalatot). Ezért kitalált egy másik elméletet, amellyel a kétséges folyamatok is magyarázhatók lettek. Majd további kutatások kimutatták, hogy a newtoni és az einsteini fizika nem egymás helyett, hanem egymás mellett van.
2. A tudomány a valóságos világ történéseit vizsgálja. Ezek összefüggésben vannak, az a hétköznapi közhely érvényes, hogy minden mindennel összefügg. Persze vannak olyan felfedezések, amelyek közvetlenül hasznosíthatók a hétköznapokban, és vannak alapkutatások, amelyek alapvető összefüggéseket, a fizika (kémia, biológia stb.) alapszabályait vizsgálják, de ezekre épül az összes többi. Ma nem írnál az interneten, ha annak idején Marconi nem kezdi (véletlenül) vizsgálni azokat a bizonyos békacombokat. A véletlenül itt azt jelenti, hogy mivel ő kezdte, ezért az ő nevét ismerjük. De ha ő nem vszi észre, akkor más tette volna meg, mert a tudomány eljutott arra a szintre, hogy „itt” bizonyos megmagyarázhatatlan dolgokat észlelt.
#5! Nem fog senki elkezdeni bizonygatni. Ez ugyanis hibás igény, és arra enged következtetni, hogy a témában komoly ismerethiány mutatkozik. A tudomány alapjait nem „találmányokkal” bizonyítjuk. A relativitáselméletet születése után sokan próbálták kétségbe vonni. Senkinek se sikerült. Ahhoz ugyanis egy olyan másik alaprendszert kellett volna bemutatni, amely összhangban van minden addigi ismerettel, tapasztalattal, egyúttal magyarázza az addig magyarázhatatlant. Később találmányt ugyan nem, de számos kísérletet folytattak le, amely igazolta Einsteint. Ezek részletes ismertetése túlmutat e fórum lehetőségeinek keretein.
@11: az, hogy a megfigyelő szempontjából semmi különös. Az eseményhorizont pont ugyanolyan kutyaközönséges pontja számára a világűrnek, mint bármelyik másik. Nem fog érzékelni semmi különöset, ha átmegy rajta. Persze, vissza már nem jöhet, és előbb utóbb meghal, de ezen apróságokon kívül nincs sok varázslat egy jó darabig belül.
@12: te bírkózószőnyegen aludtál?
Elnézést, pontosítok, tegnap fáradt voltam és most visszaolvastam a kérdést:
Tehát a legtöbb olyan találmány/technológia/stb. (amikről kiderült így a hozzászólásaitokból, hogy nincs is olyan sok), amikhez SZÜKSÉGES Einstein elmélete, azok bizony meg is felelnek annak.
Másfelől: tudom, hogy a tudomány nem úgy működik, mint ahogy én leírtam. Tudom, hogy Einstein miért csinálta azt, amit csinált, lásd a Vénusz pályájának vizsgálata; minket annyira nem érint átlagembereket, de a tudósokat/kutatókat érdekelte, hogy akkor most mi miért.
Úgy értettem Mojjo, hogy amennyiben egy megfigyelő áthalad az eseményhorizonton, és még tegyük fel, él, mit érzékelhet (látás, hallás, hőmérséklet, nyomás, stb.).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!