Hány Om ellen állás kell akkor ha csak 40 ampert akarok 1000 amperből? Egy 2v-os 1000 Amperes traforol
1000 amperes trafó? Az alkarnyi vastag drótból kéne legyen tekercselve :D
Csinálj 40 amperes trafót, szerintem úgy legésszerűbb. Ha 1000 amper elé beteszel egy ellenállást hogy 40 ampert engedjen át, fűtheted is vele a házadat.
A szekunder oldalra köss egy 0.05 ohmos ellenállást - legalább 80 watt teljesítmény tűrésűt - akkor 40 amper fog az ellenálláson folyni. De jobb ha nagyobb teljesítmény tűrésűt használsz, hogy ne melegedjen annyira.
Az, hogy a trafód 1000 ampert tud 2 volton kicsorgatni (egyébként látni szeretném!) még nem jelenti azt, hogy annyi fog folyni. Annyi folyik, amennyivel terheled, és a trafó bírja. Kíváncsi volnék, hogy rövidre zárt szekunderrel mekkora áram folyna ott, mikor a vas telítésbe szaladna...
Minimum van egy mázsa az a trafó? Nagyobb? :DDD Mert különben...:D
dellfil
Az áramerősség (terhelhetőség) leginkább a terhelő rendszertől függ. Általánosságban elmondható, hogy I=U0/(rb+rk)
Ezt az összefüggést az elektrotechnika egyenáramra használja, de váltakozó áramra (effektív értékekkel) is igaz.
Ahol U0 az áramkörben a feszültségforrás üresjárási feszültsége, Rb az áramforrás belső ellenállása, rk a külső ellenállás.
A gyakorlatban Rb sokszor kisebb mint Rk, ezért nem szoktunk vele különösebben foglalkozni.
A feladat megfogalmazásából azonban inkább kvázi rövidzárási üzemben pl ponthegesztő működő transzformátorról lehet szó. igy Rk közel nulla és az átfolyó áramot U0 és Rb határozza meg.
Az átfolyó áram korlátozására technikai okoból (mert az átfolyó áramot ki kell bírnia) nem szokás soros ellenállást beiktatni, a képlet alapján két beavatkozási lehetőség van:
A kapocsfeszültség csökkentése - menetszám csökkentéssel,
vagy a belső ellenállás növelése. Ez utóbbi jelenthet vékonyabb drótot, de ez technológiai okokból megint nem működik, mert nincs lehetőség a tekercs cseréjére, így nem marad más mint a mágneskör mágneses ellenállásának növelésére pl légréssel.
Ilyen oraktikus okokból a légrés méretének változtatását használják gyakorlatban, én is ezt ajánlom. (hegesztő transzformátoroknál is ez szokás.)
Az ellenállás mértéke Georg Simon Ohm emlékére "Ohm".
Kedves Dellfil
A gyakorlatban a 0.05 Ohmos ellenállás kivitelezése házi szinten lehetetlen.
Egy csavarkötés átmeneti ellenállása nagyságrenddel nagyobb ennél. hogy pontosan a kívánt áramerősség legyen elérhető a primer oldalra kötött feszültsédtől (szabályzás után) vagy a primer oldali tekercs megcsapolásaival (menetszám áttétel) megválasztásával kivitelezhető. Azért, mert a tranzformátor áramáttétele primer oldalon kisebb áramokat enged meg. egyszerűen technikaiag és gazdaságilag is eszement dolog a szekunder oldalon soros ellenállással beállítani az áramot.
Gazdaságilag (mert veszteség, hő keletkezik rajta) technikailag mert lényegesen nagyobb áramerősség elviselésére alkalmas készüléket kell használni.
A mágneskörös módszerre a példát a gyakorlati életből vettem.
Szerzőnk elég sokat agonizált már ezen a dolgon, először DC-vel kívánta megoldani a feladatot, kapott hatezer forintos ajánlatot, majd kapott transzformátorméretezési segédletet (hogy lett a 30A-es trafóból 1000 A-es...), most a mikrotrafóra vetette szemét (azt is ajánlották már neki).
Hacsak nem szupertitkos, szupergazdaggá tevő találmányról van szó, jobban tenné, ha elárulná, mi a cél, mert akkor talán egyszerűbb lenne javaslatot adni. Egyik előző kérdése szerint mintha hosszú ideig kellene ez a 40 A, akkor már számíthat ez a 80 W, amit egy soros ellenállás fűtene el (bár ebben a hidegben attól ugyan nem fog gyöngyözni a homloka az izzadságtól) de rövid idejű kísérletnél teljesen és totálisan (és még tök) mindegy.
Persze, a pontosság is kérdés, és az ellenőrzés is, de kis igények esetén 5 db 0,22 ohmos 40 W-os ellenállás-t vesz, katalógus szerint ez szumma 1420 Ft-ba kerül, ezeket párhuzamosan kapcsolja, az 1,8 V mellett kb a kívánt értékre korlátozza az áramot (Dellfil által megadott 0,05 ohm körül lesz az átmeneti ellenállásokkal együtt, de ha több, akkor még egyet párhuzamosan kapcsol) . De ha 10 db-ot vesz, akkor tág tere van játszadozni is.
Bár én abban kissé tamás vagyok, hogy egy nulla impedanciájú izén akar átkergetni 40 A-t, de hát mindegy, először Einsteint is értetlenség fogadta.
A válaszom irónia akart lenni. :)
Minden tiszteletem a tiétek, hogy erre - "Csináltam egy 2v-os 1000 Amperes trafot de nem kell csak 40 Amper hogyan kell kiszámolni hogy mekkora ellenállást kell" - komoly választ adtatok. :)
dellfil
Kedves DelFill!
Igazad lehet, végigböngészve,végiggondolva valószínűleg tényleg kilyukadt egy Agy-Kondom.
:)))
"váltakozó áramra (effektív értékekkel) is igaz"
meg az időfüggvényre is
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!