Az Androméda-galaxis miért közeledik a Tejútrendszerhez?
"Szerintem pedig ua erővel, csak a gyorsulás más."
A nagyobb tömegű egyértelműen nagyobb erővel vonz!
Természetesen a kisebb emiatt jobban gyorsul a nagyobb felé, mint a nagyobb a kisebb felé.
"A nagyobb tömegű egyértelműen nagyobb erővel vonz!"
Akkor vulgáris leszek: hülyeség!
Kicsit lejjebb:
"Nem szabad megfeledkezni arról, hogy ha két testet megfigyelünk, akkor nem csak az egyik vonzza a másikat, hanem ugyanakkora, de ellentétes irányú erővel a másik is az egyiket, ez Newton harmadik törvényéből, a hatás–ellenhatás törvényéből következik."
... és a grav. erő képletéből sem következne, hogy ez melyik testre vonatkozik! (Term. mindkettőre! Ugyanaz!)
A gyorsulást nem magyaráznám, csak F=m*a
ahol az erő ua.(!!!), de a tömeg más, ezért a gyorsulás is ...
Hogy a kérdésre próbáljak végre válaszolni, vagy abba az irányba terelni a szót: ezt talán meg se lehet mondani. Tudnunk kéne a történetét, kialakulását a Tejútrendszernek is és az Androméda galaxisnak is, hogy hogyan kerültek oda, ahol most vannak. Tudni kéne, hogy régen egymás felé mutatott-e a sebességük, de ehhez azt is tudni kéne, hogy mi történt akkor, ami ezt előidézte.
Amit meg lehetne csinálni: számításokat végezni. Mekkora a két galaxis gravitációja? Mekkora a távolságuk? És mekkora gravitációs erő kell ahhoz, hogy ketten vonzani tudják egymást olyan erővel, hogy mi meg tudjuk állapítani, hogy közelednek egymáshoz?
A közeledési sebességükből és jelenlegi helyükből vissza lehetne következtetni arra, hogy kb. mikor kellett elkezdeniük közeledni egymáshoz. Ebből a hozzávetőleges időpontból talán kiderülne ez az.
Nem tudom, ezek a számítások ilyen pontossággal elvégezhetők-e a mai tudásunk alapján.
Azt is jó lenne tudni, hogy a többi (ma ismert) galaxis milyen mozgást végez. De gondolom, ezeket már leírták, vagy legalábbis másnak is eszébe jutott már.
A galaxisok valamiért ott kialakulnak, ahol. Feltehetőleg a Tejút és az Andromeda is kialakult magától, egymástól függetlenül. De az sem kizárt, hogy régebben az Andromeda a Tejút része volt, csak valami erőhatás miatt laszakadt. De az is lehet, hogy teljesen máshol alakult ki az Andromeda, mint ahol most van, valami errefelé terelte/lökte. Ezeket lenne jó tudni.
Szeretnék rámutatni egy dologra, abból hátha megérthető a miértje:
Ha csak két objektumként tekintjük a galaxisokat és nem törődünk a környezetükkel, akkor két eset lehetséges:
1.) Az Androméda-galaxis vonzza magához a Tejutat.
2.) A Tejút vonzza magához az Androméda-galaxist.
Nem tudom feltűnik-e, de akármelyik galaxisban vagyunk és a kettő közül akármelyik igaz, mi úgy látjuk, hogy közeledünk a másik galaxishoz, függetlenül attól, hogy mi megyünk vagy ő jön hozzánk. Az, hogy ki megy ki felé az viszonyítás kérdése, ezért erről nincs is értelme beszélni, a lényeg, hogy a két galaxis egymás felé tart és ütközni fognak. Az feltételezem egyértelmű, hogy a gravitációs vonzás miatt?
# 15. Szerintem nem lehet így mondani, hogy vagy az egyik vonzza magához a másikat, vagy a másik az egyiket. A gravitáció mindkét oldalról ott van, egyikről gyengébben, másikról erősebben. Ja, hogy mi mit látunk? Hát igen, ez behatárolja, hogy mit tudunk kutatni. Sajnos nehéz "kívülről" látni a két galaxist.
A galaxisoknak is lehet valamiféle mozgása általában véve. De itt nincs olyan, mint a csillagoknál, hogy a galaxis középpontja körül keringenek, így nehéz lehet megfogni, merre haladnak és miért.
Szerintem kb. lehetetlen megállapítani, hogy került egymás mellé a két galaxis, így a kérdésre sem lehet válaszolni.
Az sem mellékes, hogy a galaxis nem egyetlen objektum, hanem pl. a csillagok, bolygók az objektumok benne, ezek "csak" összeállnak egymás "mellett" galaxissá. A galaxisban több az űr, mint az objektum, a csillagok között min. 2 fényév távolság van, ahol elvétve "kicsike" bolygók előfordulnak. A csillagok és a galaxis méretéhez képest kicsit a bolygók.
Az, hogy két test vonzza egymást, nem magyarázat arra, hogy miért közelednek.
A Nap is vonzza a Földet, a Föld az év 182.5 napjában mégis távolodik tőle, és ugyanennyi napon át közeledik hozzá.
A dolog magyarázata sokkal egyszerűbb:
Az Androméda galaxis azért közeledik a Tejúthoz (ha egyáltalán közeledik, de ennek nincs is sok jelentősége), mert 50 % az esély arra, hogy közeledjen, és 50% arra, hogy távolodjon. (És épp az előbbi 50% valósult meg.) Arra, hogy álljon, elenyésző az esély (mondhatni nulla), mert a 0 m/s csak egy a lehetséges végtelen sok sebesség közül. Tehát szükségszerű, hogy vagy távolodjon, vagy közeledjen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!