Az Androméda-galaxis miért közeledik a Tejútrendszerhez?
Ezt hol olvastad, hogy közeledne egymáshoz a kettő?
A Big Bang óta a világegyetem egyre tágul, a galaxisok egyre távolabb kerülnek egymástól, így a Tejútrendszer és az Androméda-galaxis is távolodik egymástól, nem pedig közeledik.
Az Androméda Galaxis sokkalta nagyobb mint a mi tejútrendszerünk. A két Galaxis kölcsönösen vonzzák is egymást nyilván az Androméda sokkal jobban mint mi őt.
Alábbi cikk alján van egy szimuláció is kb mi fog történni.
#5 Ez igaz, de honnan tudja valaki magáról, hogy tájékozatlan? Igen, az lenne az ideális, ha mindig mindenki kellő mélységű kutatómunkát végezne a kérdésben felvetett témával kapcsolatban, mielőtt választ ír. De gondolom, te sem teszed meg ezt, mielőtt választ pingálsz egy kérdéshez. Gyanítom, te sem néztél utána a #2 válaszod megírása előtt, hogy biztosan jól tudod-e azt, hogy az első válaszoló hibás választ írt, hanem az emlékezetedből táplálkoztál. Az ember viszont nem klasszikus számítógép, hogy mindent amit egyszer megtanult, azt bármikor ugyanakkora pontossággal jelenítse meg, akár évekkel később is.
Az első válaszíró is írta azt, amit emlékezetből tudott erről az egész tágulás históriáról - vesztére, mert valóban hiányosak voltak az ismeretei a témával kapcsolatban. Helyesebben túl felületesek, mert ismer minden ide vonatkozó dolgot (gravitáció, távolság, a világegyetem amiben a galaxisok vannak, annak tágulása, stb.), csak épp azt nem, hogy ezek milyen arányban vannak egymással a Tejút-Androméda távolságában. Ezt az arányt pedig nem más, mint a Hubble-állandó fejezi ki, ami a jelenlegi ismereteink szerint durván 70 km/s/mpc körül van (kicsivel több). Ez azt jelenti, hogy ami 1 megaparsec távolságra van tőlünk (3,6 millió fényévre), az tőlünk 70 km/s sebességgel távolodik az univerzum tágulásából fakadóan.
Az Androméda galaxis tömege, a Tejút tömege, a köztük lévő távolság valamint az egyéb körülmények alapján a két galaxis között ható gravitációs vonzerő viszont akkora, hogy az Androméda és a Tejút közel 300 km/s sebességgel közelít egymáshoz - viszont a Hubble-állandó értelmében az univerzum tágulása ilyen távolságon kb. 45-50 km/s sebességnek adódik, vagyis ennyivel kisebb a két galaxis egymáshoz való közelítésének sebessége. Ebből jön ki az, hogy valójában csak kb. mintegy 240 km/s sebességgel közelítenek egymáshoz jelenleg.
(Elgondolkodtató egyébként, hogy ha 2,5 millió fényév távolságból is olyan gravitációs vonzerőt fejtenek ki egymásra, hogy annak köszönhetően már most is 240 km/s körüli sebességgel zuhannak egymás felé, akkor mekkora lenne a becsapódás sebessége, ha a két galaxis magja telibetraffálná egymást?)
Egyébként, van egy olyan változó is, amit lambdának neveztek el, ennek története pedig Einsteinig nyúlik vissza. A relativitáselméletének kidolgozása során, amikor azt az univerzumunkra akarta alkalmazni, az jött ki, hogy az univerzumnak tágulnia kell. De mivel akkoriban egy abszolút alapvető és mindenki által elfogadott dolognak tűnt, hogy az univerzum állandó és változatlan, A csillagok nem mozognak a térben, ezért Einstein úgy érezte, hogy ki kell egészítenie az egyenletet egy változóval, hogy a kijött eredmények passzoljanak a statikus univerzumra. Nos, pont ez a változó adja meg, hogy mennyi az eltérése a jelenlegi univerzumunknak ahhoz képest, hogy ha univerzumunk statikus (térben és időben változatlan) lenne. Később rájött, hogy univerzumunk nem lehet statikus, ezért a bevezetett változót élete egyik legnagyobb tévedéseként jellemezte (legalábbis a legendák szerint így volt).
A poén pedig az, hogy még később rájöttek, hogy pont ez a változó az, ami azt is megmondja, hogy a Hubble-állandó valóban állandó-e, avagy sem, vagyis hogy az univerzum tágulási értéke változik-e vagy sem. Amennyiben igen, és a változás elegendően nagy, akkor hiába közelít egymáshoz a Tejút és az Androméda jelenleg, mert ha az univerzum tágulásának változási üteme nagyobb, mint a két galaxis között ható gravitációs gyorsulás, akkor bizony idővel a közeledés távolodásba mehet át.
Ezek után slusszpoénként megjegyezném, hogy végeredményben az #1 válaszíró válasza még csak nem is könyvelhető el 100%-osan hülyeségnek. A fentiek fényében leginkább az elhamarkodott jelzővel illetném, hiszen később kiderülhet, hogy csupán korai volt a válasza, várnia kellett volna vele úgy egy-két milliárd évet :D
Ha már így szóba került, szerintem érdekes:
lol xD #1es logikája: nem érheted utol a buszt, mert a világegyetem tágul, lehetetlen tehát két dolognak közeledni.
(Természetesen a tágulás léptéke lokálisan elenyészően kicsi, és bármilyen helyi erő meg tudja haladni.)
Respekt #6nak hogy megadta a tökés választ :D
Térjünk rá a kérdésre!
Nem az volt a kérdés, hogy közeledik-e, (ezt tényként kezelem) hanem hogy MIÉRT?
Már pár milliárd évvel ezelőtt is (véletlenül) egymás felé tartottak, és gyorsult a sebességük, vagy más irányokba mentek, de a gravitáció egymás felé terelte őket?
#4:"A két Galaxis kölcsönösen vonzzák is egymást nyilván az Androméda sokkal jobban mint mi őt. "
Szerintem pedig ua erővel, csak a gyorsulás más.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!