Az asztronauták mivel jönnek vissza a Földre?
Nem teljesen világos, hogy a space shuttle-ben mennek ki az űrbe és jönnek vele vissza, vagy valami más módon?
Van hogy azzal a nagy hőpajzzsal rendelkező kabinban jönnek be a lékörbe és ejtőernyőznek le, és van hogy a space shuttle-vel érkeznek majd szállnak le a kifutópályára mint egy egyszerű repülőgép?
Van ezekről valami dokumentumfilm? Szívesen megnéznék párat :)
Nem mindig látok ilyen space shuttle-t kilövéskor a rakétákon. Most akkor hogy van ez?
Manapság visszatérni a légkörbe már egy biztonságos műveletnek számít?
Amíg volt ürrepülőgép programja az USA-nak, igen addig azzal jöttek vissza. A space-shuttle hasa egy nagy hőpajzs.
Azért ürrepülőgép mert ürhajó is és "repülő" is kicsit, hiszen szárnyai és vezérsíkja is van(volt).
De ez valódi repülésre nem alkalmas, csak irányított lesiklásra, azt is csak computerrel mert annyira instabil aerodinamikai szempontból. (Pont azért ilyen hogy a visszatéréskor kellően biztonságosan le tudjanak fékeződni!) Mindezekért a pilótái repülő téglának csúfolták.
Felszállni viszont kizárólag rakéta oldalára függesztve szállt fel!
A programot már leállították, így a fel és leszállásairól már csak archív felvételek vannak. Rengeteg ilyen videó Youtubeon!
Start: https://www.youtube.com/watch?v=Hy1Nc4YpAUI
Lansolás: https://www.youtube.com/watch?v=YOxZsbyjSb8
Előtte és utána mostanáig is a "hagyományos" módon jöttek vissza az űrhajósok. Az a kúpos kabin alján hőpajzzsal, tetején ejtőernyőkkel.
Mi több az űrsikló program óta nincs az USA-nak saját fel és leszálló egysége az oroszok Szojuz rendszerét használják emberes küldetésekhez.
https://www.youtube.com/watch?v=hFgV2KW3crw
Továbbá épp most teszteltek élesben az USA-ban egy teljesen új különleges rendszert. Egyenlőre nem emberrel csak teherrel, de ami élesben eljuttata a terhet az űrállomásra és vissza is tért épségben!
Íme: https://www.youtube.com/watch?v=MFH0i0KcE_o
Különlegessége hogy a hordozórakéta saját maga rakétáit használva leszáll. Így teljesen újra felhasználható az egész.
a shutlet azt 2011 el nyugdíjazták azért nem látod, egyébként azzal mentek fel és azzal is jöttek vissza.
a hagyományos rakéta technologiánál csak egy kapszula jön vissza.
mindkettőnél kell a hőpajzs, az utolsó fázisban a kapszulát ejtőernyő fékezi, a shutle pedig mondjuk hogy sikló repülésben érkezett.
hogy mennyire biztonságos... nem tudom, nagyon sokan dolgoznak raja hogy az legyen, de nem is olyan rég a hővédő pajzs hibája miatt oda veszett (2003) a Columbia űrsiklò.
érdemes bele gondolni hogy az iss relativ sebessége a földhöz képest kb 27000 km/óra...na innnen kell megállni.
Az előttem szólók már összefoglalták a lényeget, én csak pár apró pontosítást írnék az első válasz utolsó bekezdéséhez.
A Falcon-9 - Dragon rendszer, amire EagleHUN utal, nem teljesen újrahasználható. Egyrészt (egyelőre) csak a rakéta első fokozata tér vissza, így csak ez hasznosítható újra, a második elveszik. Igaz, tervezik a második fokozat visszanyerését is, de ez sokkal bonyolultabb.
Másrészt a Dragon űrhajónak csak a visszatérő kapszuláját tudják újrahasznosítani, hiszen szerviz modul megsemmisül a légkörben.
Köszi mindenki :)
De miért szűnt meg a shutle, túl költséges volt, esetleg nem megbízható?
Tehát így most az törénik, hogy visszatéréskor minden "szemetet" hátrahagynak az űrben, és csak az a kis kapszula tér vissza?
"De miért szűnt meg a shutle, túl költséges volt, esetleg nem megbízható?"
A space shuttle alapötlete az újra használhatóság volt, ez tette volna gazdaságosabbá az egyszer használatos űrkapszuláknál. De a jó pár évnyi használat alatt kiderült, hogy sajnos sokkal drágább az űrrepülőgépet fellődözni és újabb misszióhoz helyrepofozni, mint az "eldobható" űrkapszulákat használni. Meg bizony felmerültek üzembiztonsági problémák is, aminek a végleges, biztonságos megoldása tovább drágította volna a dolgot.
Ez van, gazdaságtalan lett. Erre az oroszok is rájöttek, az ő űrrepülőgépeik odáig sem jutottak el, hogy egyetlenegyszer legalább szállítsanak az űrbe bárkit, már előtte lelőtték a programot.
Azért teljesen nem halt ki az ötlet.
Ott van az X37B, ami ugyan sokkal kisebb és nem személyszállító, de már jó sokadik fellövésen van túl, ez mutatja, hogy az alapkoncepció lehet működőképes is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!